7 byliniek, ktoré na jar pomôžu s očistou organizmu aj pri prekonávaní jarnej únavy
Počas zimy okrem iného obvykle naberieme nejaký ten kilogram naviac, čo tiež prispieva k tzv. jarnej únave. Aby sme sa pripravili na jarné a letné dni a naštartovali svoje orgány, potrebujeme telo najskôr detoxikovať. Detoxikácia organizmu (orgánov) úzko súvisí s jarnou únavou a následne úpravou duševného a telesného stavu. Veľmi dobre ju rieši prísun ľahších jedál, zeleniny a ovocia. Veľmi dobrú úlohu pri nej zohrávajú aj bylinkové čaje, napríklad z jarných rastlín, ktoré práve začínajú rásť. Tu sú naše nasledujúce tipy.
1. tip: Žihľava dvojdomá
Rastlina má čistiace účinky. Detoxikuje, ale aj dodáva organizmu energiu. Obsahuje regeneračný a dezinfekčný chlorofyl, vitamín C, betakarotén, vápnik, horčík, aj kyselinu kremičitú, fytoncídy, ktoré ničia baktérie. Žihľavový čaj veľmi dobre pôsobí na prečistenie pečene, žlčníka a obličiek. Podporuje metabolizmus, preto je účinným pomocníkom pri tzv. jarnej únave.
Pálenie záhy je nielen nepríjemný, ale aj nebezpečný stav.
Pomoc je jednoduchá a tieto potraviny, ktoré vám pomôžu máte určite aj doma.
Nepríjemný oheň v hrdle. Ako sa ho zbaviť pomocou prírodných liekov?
Nepríjemný oheň v hrdle. Ako sa ho zbaviť pomocou prírodných liekov?
Obsahuje železo, preto naštartuje tvorbu červených krviniek, je výborná aj pre diabetikov. Čaj je tiež vhodný pri zápaloch močových ciest, má dobrý vplyv na zväčšenú prostatu a pri reume zmierňuje bolesti. Na čaj zbierame na jar mladé žihľavové lístky. Čaj sa odporúča piť maximálne 2 týždne (najviac tri), potom urobíme prestávku jeden mesiac.
2. tip: Púpava lekárska
Ide o výborný liek na jarnú únavu. Obsahuje vitamíny skupiny B, A, C, ale aj minerály ako vápnik, draslík, železo a sodík. Má tiež zložky saponínov. Podporuje pečeň, tvorbu žlče, čistí žalúdok, črevá, obličky, krv, upravuje trávenie, pomáha pri prekyslení žalúdka, pri slabosti a únave. Rozpúšťa žlčníkové kamene, zlepšuje pleť, pomáha pri reume a cukrovke, pri problémoch pankreasu, pri ateroskleróze či pri anémiách. Jarný púpavový čaj robíme z kvetov. Pijeme 2 – 3 šálky denne počas 4 – 6 týždňov. Môžeme ju použiť aj v zmesi s inými jarnými bylinkami.
3. tip: Pľúcnik lekársky
Kvitnúca vňať sa zbiera už v marci. Veľmi dobre pôsobí na dýchacie cesty, zápaly priedušiek, odhlieňovanie dýchacích ciest po zimnom období. Najlepšie je z neho piť čaj v zmesi napríklad s prvosienkou jarnou, podbeľom, sedmokráskou či žihľavou v pomere 1 : 1. Čaj pijeme 2 – 3-krát denne, počas 2 – 3 týždňov.
4. tip: Prvosienka jarná
Kvitne skoro na jar na slnečných miestach. V jarných mesiacoch je podpornou liečivou bylinkou pri prechladnutiach, kašli, astme, zápaloch priedušiek a zahlienení. Má aj ďalšie účinky na organizmus, no najviac je využívaná pri dýchacích problémoch. Chutný zmesový čaj: 50 g prvosienky jarnej, 10 g podbeľu, 10 g slezu maurského zalejeme pol litrom vriacej vody, necháme lúhovať 5 – 8 minút a teplý popíjame po celý deň.
5. tip: Sedmokráska obyčajná
Čistí dýchacie cesty a rozpúšťa hlieny. V tele pôsobí ako čistiaci prostriedok. Potláča zápaly a svrbenie. Pomáha čistiť obličky a močové cesty, Čaj si pripravíme z kvetov: 1 čajovú lyžicu čerstvých kvetov zalejeme 2 dl vriacej vody a necháme lúhovať 12 minút, scedíme a pijeme. Sedmokrásky môžeme použiť aj do zmesi s medovkou a kvetom podbeľu alebo aj so skorocelom.
6. tip: Medovka lekárska
Znižuje krvný tlak, pomáha pri srdcových ochoreniach, upokojuje a navodzuje dobrý spánok, osviežuje pri únave. Medovkový čaj je výborný sprievodca jarnými dňami. Na čaj zalejeme vňať medovky vriacou vodou, necháme lúhovať 10 minút, precedíme a pijeme teplý.
7. tip: Pestrec mariánsky
Nie je síce jarnou rastlinou, no jeho semená – dozrievajú v jeseni – regenerujú pečeň, čo je vhodné najmä pri jarnej očiste tela. Pestrec mariánsky je bohatý na bielkoviny, vlákninu, vitamín E, rôzne silice, histamín, horčiny a iné. Obsahuje aj veľa nenasýtených mastných kyselín. Jeho účinky sú hlavne na pečeň a cievy. Čistí od rôznych jedov, napríklad pri dlhodobom užívaní liekov. Reguluje nadmernú hladinu cukru. Pomáha aj pri chorobách sleziny, žlčníkových kameňoch. Regeneruje tkanivo pečene. Na čaj je najlepšie macerovať ho niekoľko hodín a potom len slabo prihriať (do 40 °C), inak stráca svoje antioxidačné účinky. Tento čaj je vhodné kombinovať s inými bylinkami. Na jar môžeme užívať aj drvený pestrec mariánsky, vždy po jedle 1 čajovú lyžičku. Nikdy ho nekonzumujeme na prázdny žalúdok.
Čaje z čerstvých jarných byliniek nevaríme, iba zalievame horúcou vodou a lúhujeme. Všetky spomínané bylinky môžeme nepoužívať len vo forme čaju. Často ich aplikujeme ako tinktúry, odvary, pri kúpeli, obklady, maceráty, oleje, masti alebo tiež ako koreniny do šalátov, polievok, nátierok, niektoré sušíme do zásoby na zimu. Pitie bylinných čajov je pre organizmus veľmi dôležité. Dopĺňame nimi množstvo prírodných látok, vitamínov, minerálov, enzýmov, saponínov a iných veľmi potrebných látok, ktoré sú dôležité najmä v jarnom období. Pomáhajú pri očiste organizmu, potláčajú únavový syndróm a dokážu naštartovať celý organizmus; tak fyzické telo ako aj pri nadobudnutí duševnej rovnováhy. Čistia tiež organizmus od toxínov, parazitov, hlienov a sú nápomocné pri kondícií jednotlivých orgánov. Okrem toho sú súčasťou vhodného pitného režimu.
Pozor: bylinkové čaje neodporúčame užívať deťom a tehotným ženám. Pri viacspektrálnych ochoreniach je potrebné sa radšej poradiť s lekárom.
Lýdia Šimková