Dokument Stratený domov si v Bratislave pozrie aj jeden z hlavných hrdinov filmu…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stratený domov

Dokument Stratený domov si v Bratislave pozrie aj jeden z hlavných hrdinov filmu, Jezíd Ilias Haji Murad. Režisér Juraj Mravec ho spoznal v Iraku v čase, keď sa chystal ujsť. Film bude mať distribučnú premiéru 12. októbra 2019 na Medzinárodnom filmovom festivale Jeden svet. Jej súčasťou bude aj diskusia s názvom Vojna na vlastnej koži, ktorú pripravili: Človek v ohrození, Slovak Aid, UNHCR a bude streamovaná online. Následne pôjde film do kín, uvidia ho diváci po celom Slovensku.

Juraj Mravec

Juraj Mravec

Celé mesto Mosul bolo zničené, nebol v ňom život a zrazu som uvidel bežať ulicou chlapíka oblečeného v drese Ronalda. Náhodou sme sa dali do reči, spýtal som sa ho, či ho môžem točiť ako ráno chodí behať. Súhlasil, ale hneď mi povedal, že o dva dni chce ujsť do Turecka a odtiaľ ďalej za rodinou. Povedal som mu, nech to nerobí. Bolo to v čase, keď už bola balkánska cesta zavretá. Stalo by sa mu, že bude v Turecku dva roky bez možnosti pohnúť sa akýmkoľvek ďalším smerom. Prehovoril som ho, nech ostane, popremýšľame ako ďalej. Ako to dopadlo, uvidia diváci vo filme, povedal mladý slovenský režisér Juraj Mravec, ktorý prežil takmer rok v Iraku, kde fyzická autentická smrť a utrpenie boli každodenne prítomné. Dokumentárny film Stratený domov je po Mir vam jeho druhým celovečerným filmom.

Stratený domov

Ilias Haji Murad

žil do roku 2014 pokojne, so svojou rodnou na iracko-sýrskych hraniciach, pod horou Sinjar. IS spáchal na tejto náboženskej minorite v rokoch 2014 – 2015 genocídu. Momentálne Ilias žije so svojou rodinou v nemeckom Norimbergu; je jednou z hlavných postáv filmu Stratený domov. Daesh zničil všetko. Nemajú kúska ľudskosti, hovorí Ilias v dokumente.

Ilias Haji Murad

Ilias Haji Murad

Juraj Mravec nakrútil tento celovečerný dokument sám. Bez štábu sa totiž mohol dostať aj na miesta, kam by sa inak nedostal. Film zaznamenáva cez životné osudy ľudí krízové situácie po tom, čo sa rozsiahlych území na severe Sýrie a Iraku zmocnila teroristická organizácia Islamský štát a vypukla najväčšia migračná kríza od konca druhej svetovej vojny. Diváci môžu sledovať osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkú bitku o hlavné mesto samozvaného kalifátu Mosul. Ďalšími hrdinami filmu sú dvaja jezídi z iracko-sýrskeho pohraničia Sindžár, kde Islamský štát spáchal genocídu. Zatiaľ čo oni sa zúfalo snažia dostať rodiny do bezpečia, Oliver a Matej tie svoje dobrovoľne opúšťajú a riskujú životy pri výkone svojej profesie.

Odporúčame: Festival HORY A MESTO predstavuje dobrodružných cestovateľov…

Film Stratený domov zosobňuje pôvodnú myšlienku, s ktorou sa Človek v ohrození rozhodol organizovať festival Jeden Svet. Chcel priblížiť ľudom na Slovensku prácu dobrovoľníkov, záchranárov či zamestnancov neziskoviek, ktorí opúšťajú svoje domovy, aby pomáhali ľudom v núdzi. Stratený domov ukazuje ľudskú solidaritu s utrpením, potrebu pomôcť, aj za riskovania vlastnej bezpečnosti a odlúčenia s najbližšími. Je to emočne zriedkavo silný príbeh, ktorý vám ostane  ešte dlho víriť v hlave i v srdci. Sú zážitky, ktoré vás navždy zmenia a sú filmy, ktoré vám tie zážitky vedia neobvykle autenticky priblížiť. Stratený domov vás i cez plátno ešte o kúsok viac poľudští,“ povedala umelecká riaditeľka Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet Diana Fabiánová.    

Stratený domov

Festival v spolupráci s občianskym združením Človek v ohrození, so Slovak Aid a UNHCR usporiadal aj diskusiu, ktorá sa bude konať v sobotu 12. októbra 2019 o 17.20 hod., bezprostredne po projekcii filmu, v A4 – priestore pre súčasnú kultúru. Debata s názvom Vojna na vlastnej koži bude streamovaná online na Denníku N. Okrem iného odznejú aj otázky ako:

Dá sa nakrúcať film o vojne bez toho, aby vás to emotívne pohltilo? Koľko dávky cynizmu potrebujete, aby ste sa udržali nad vecou? Môže filmár pomáhať? Ako a do akej miery? Ako je to so slovenskou humanitárnou pomocou? Čo rozhoduje o tom, kam pôjde? Sú Slováci dobrosrdeční?  Moderátor: Mirek Tóda, hostia: Juraj Mravec (režisér), Braňo Tichý (riaditeľ Človek v ohrození), Veronika Trebulová (programová a finančná riaditeľka Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu) a Ilias Haji Murad.

Stratený domov

SlovakAid pomáha zraniteľným skupinám ľudí, rodinám a komunitám v núdzi v rôznych oblastiach života. Hlásime sa k hodnotám, na ktoré poukazuje aj tento filmový festival a preto sme sa rozhodli byť súčasťou dobrej a dôležitej veci, povedala Lucia Kišš, riaditeľka SAMRS.

Súpis najbližších premietaní filmu

eviduje stránka http://www.filmtopia.sk/filmy/34/17/strateny-domov/, ktorá zároveň ponúka aj viac informácií.

14. 10. 2019 17:30 Kino Lumiére | Bratislava
15. 10. 2019 19:15 Kino Lumiére | Bratislava
17. 10. 2019 19:30 Kino DK | Pezinok
22. 10. 2019 19:30 Kino Mier | Nové Zámky
22. 10. 2019 20:00 Kino Film Europe | Bratislava
27. 10. 2019 19:00 Malý Berlín | Trnava

Film Stratený domov je podľa filmára v prvom rade o tom, ako a kedy sa v rámci svojich životných možností zachovať správne. Snímka mala slávnostnú premiéru na MFFK Febiofest v Bratislave 22. marca 2019, v septembri ju uviedol aj festival Cinematik.

Stratený domov do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Filmtopia. Realizáciu a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Zuzana Golianová