Cyklistická Vrchárska koruna Slovenského raja a Spiša je tu. Sadajte na bicykle a pridajte sa k nám!
Už niekoľko týždňov sme obmedzení vo voľnom pohybe; v práci, cestovaní i pri aktívnom oddychu. Ak chceme spoločne ochrániť svoje zdravie a životy, obmedzenia sú potrebné. Napriek týmto prekážkam sa za dodržiavania istých hygienických nariadení môžeme hýbať, chodiť individuálne do prírody, absolvovať zaujímavé cyklotúry. Oblastná organizácia cestovného ruchu (oocr) Slovenský raj a Spiš vzala do úvahy všetky nevyhnutné obmedzenia a pripravila spolu s projektom Vrchárska koruna pre milovníkov horskej cyklistiky špeciálnu Vrchársku korunu Slovenského raja a Spiša.
Projekt Vrchárska koruna Slovenského raja a Spiša je určený všetkým milovníkom cyklistiky bez rozdielu pohlavia, veku alebo výkonnosti. Účasť je pre všetkých bezplatná a nie je potrebné sa vopred registrovať. Držiteľa cyklistickej ceny Vrchárska koruna získava každý, kto od apríla do októbra t.r. na klasickom horskom bicykli (nie e-biku s elektrickým pohonom) zdolá nižšie uvedených 20 cyklisticky atraktívnych lokalít v regióne Spiša. Ako dôkaz o ich zdolaní poslúžia vrcholové selfie fotografie z určených miest, ktoré účastníci môžu zaslať na e-mailovú adresu oocr Slovenský raj a Spiš: info@raj-spis.sk .
Fotografie sa budú následne (so súhlasom zapojených cyklistov) uverejňovať na oficiálnej webovej stránke www.vraji.sk . Každý, kto úspešne zdolá všetkých 20 lokalít a zašle svoje vrcholové fotografie a svoju poštovú adresu, získa od oocr Diplom čestného držiteľa podujatia Vrchárska koruna Spiša, spolu s malým darčekom. Spomedzi všetkých úspešných držiteľov titulu Vrchárska koruna bude navyše – na konci sezóny – vyžrebovaný jeden účastník, ktorý získa atraktívny cyklistický darčekový balíček. Informácie o celom projekte Vrchárska koruna nájdete na webovej stránke www.vk-bike.eu Vrchárska koruna je “vystavená na obdiv” a viac informácií o nej vám poskytnú v Turistickom informačnom centre v Spišskej Novej Vsi.
Z nasledujúcich lokalít – ktoré je potrebné absolvovať v rámci Vrchárskej koruny Spiša – pošlite svoje fotografie do Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj a Spiš:
1. Tomášovský výhľad (680 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°56.70953′, E 20°27.57515′
Jeden z najatraktívnejších vyhliadkových bodov v Slovenskom raji, Tomášovský výhľad, vyčnieva vysoko nad sútokom rieky Hornád a Bieleho potoka. Najbližším nástupným bodom pre cyklistickú vychádzku na Tomášovský výhľad je obec Spišské Tomášovce. Na vrchole výhľadu žiadame cykloturistov o ohľaduplnosť k peším turistom.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie a turistický smerovník na vrchole výhľadu.)
2. Kopanec, sedlo (987 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°54.02293′, E 20°17.68163′
Lúčne sedlo Kopanec je obľúbeným cieľom cykloturistov v Slovenskom raji. Kopanecké lúky na vrchole sedla patria druhovým zastúpením kveteny a vyšších rastlín k najbohatším v Európe. Cesta vedúca cez Kopanec je zároveň najkratšou spojnicou severu a juhu národného parku.
(Objekt pre dokumentačné foto: prístrešok so sedením na vrchole sedla.)
3. Pri Krížiku – Puciská (466 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°54.45728′, E 20°36.86660′
Vyhliadkový bod Pri Krížiku – Puciská sa nachádza na rázcestí modrej cykloturistickej trasy vedúcej z obce Markušovce a zelenej cykloturistickej trasy z obce Teplička. Z rázcestia sa otvárajú výhľady do Hornádskej kotliny a neďalekej chatovej osady Korytné, kde sa nachádzajú aj chovné rybníky.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie poľných ciest.)
4. Sedlo Grajnár (1023 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°51.46400′, E 20°30.88473′
Grajnár je križovatkou viacerých vyhľadávaných cykloturistických trás z obcí Hnilec, Hnilčík či Teplička. Prechádza ním rovnako štátna cesta spájajúca mesto Spišská Nová Ves a celú Hornádsku kotlinu s Hnileckou dolinou a južnou časťou Slovenského raja.
(Objekt pre dokumentačné foto: cyklomapa na rázcestí, príp. pamätník leteckého nešťastia.)
5. Sedlo Súľová (910 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°48.76850′, E 20°28.82303′
Horské sedlo Súľová je predelom medzi Hnileckou dolinou na severe a Rožňavskou kotlinou na juhu. Pretína ho aj štátna cesta č. 533. Z Hnileckej doliny na Súľovú stúpa modrá cykloturistická trasa. Najvhodnejší nástupný bod na túto trasu je obec Mlynky, časť Rakovec. Celý okruh meria 27 kilometrov a patrí medzi stredne náročné cykloturistické vychádzky.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie s cyklosmerovníkom na vrchole sedla.)
6. Chata Erika (1046 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°46.85872′, E 20°58.34690′
Cyklisticky prístupná horská chata Erika sa nachádzajúca pod vrcholom Kojšovskej hole vo Volovských vrchoch. Smeruje k nej modrá cykloturistická trasa z mesta Gelnica, časť Mária huta (14,8 km). Odmenou bude jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na celom východnom Slovensku.
(Objekt pre dokumentačné foto: cyklosmerovník na stene chaty.)
7. Pod Svinským hrbom (790 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°52.62508′, E 20°43.30840′
Rázcestie Pod Svinským hrbom sa nachádza na križovatke zelenej a modrej cykloturistickej trasy, neďaleko rázovitej horskej obce Poráč. Zelená trasa vedie z Poráča a pokračuje ďalej atraktívnymi hrebeňovými úsekmi Volovských vrchov smerom do obce Závadka.
(Objekt pre dokumentačné foto: cyklosmerovník na križovatke ciest, prípadne záber na obec Poráč.)
8. Rázcestie Lipy (835 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°52.33317′, E 20°37.58773′
Lipy sú situované na lúkach nad horskou obcou Závadka. Rázcestie pretína zelená cykloturistická trasa spájajúca obce Poráč (asi 11 km) a Závadku (1 km) po hrebeni Volovských vrchov. V prípade priaznivého počasia sa z rázcestia otvárajú panoramatické výhľady na okolité Volovské vrchy a do Hornádskej kotliny.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie spomínaných turistických trás.)
9. Teplička z cesty (555 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°54.67972′, E 20°35.10535′
Obec Teplička sa nachádza necelých 7 km od centra Spišskej Novej Vsi. Vďaka svojej polohe na kopci a atraktívnym výhľadom do okolia je častým cieľom cykloturistov. Najkrajšie výhľady sa otvárajú zo štátnej cesty pri vstupe do obce, po ktorej vedie aj modrá cykloturistická trasa. Odmenou – za asi dva kilometre dlhý strmý výstup – je pohľad z výšky na Hornádsku kotlinu a Vysoké Tatry.
(Objekt pre dokumentačné foto: dopravná značka s názvom obce pri vstupe do obce v smere zo Spišskej Novej Vsi.)
10. Bindt – Šuferland (735 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°51.96987′, E 20°34.18723′
Ide o rázcestie cykloturistických trás v miestnej časti Bindt v rázovitej obci Hnilčík, ktorá bola v minulosti známa čulou baníckou činnosťou. V súčasnosti je vyhľadávaná najmä rekreantmi a chalupármi. Najkratšou trasou sa sem dostanete modro značenou cykloturistickou trasou vedúcou po štátnej ceste priamo z Hnilčíka. Atraktívne sú však aj trasy z obce Závadka (4,5 km), sedla Gretľa (5 km), obce Teplička (7,3 km), či z obce Markušovce (11 km).
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie turistických trás s panelovou cyklomapou.)
11. Kláštorisko (770 m n. m)
GPS súradnice: N 48°56.57292′, E 20°25.32918′
V minulosti sa Kláštorisko nazývalo aj „skala útočišťa“. Nachádza sa na krasovej planine v centrálnej časti Národného parku Slovenský raj. Počas histórie tu obyvatelia regiónu nachádzali úkryt pred vpádmi pustošivých Tatárov, vojnovými útokmi nepriateľských vojsk i epidémiami chorôb. Už v 13. storočí bol na Kláštorisku mníšskym rádom kartuziánov vybudovaný aj rozsiahly kláštor, ktorého ruiny tu vidno dodnes. Na bicykli sa na Kláštorisko môžete dostať stúpaním po zelenej cykloturistickej trase z centra Podlesok, neďaleko obce Hrabušice.
(Objekt pre dokumentačné foto: turistický smerovník pri bufete na Kláštorisku.)
12. Geravy (1032 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°52.82122′, E 20°23.77587′
Turistické centrum Geravy sa nachádza na rovnomennej krasovej planine v južnej časti Slovenského raja. Najjednoduchšie sa na Geravy dostanete z obce Stratená. Z rázcestia „Stratená, križ“ za obcou odbočíte na zelenú cykloturistickú značku na Stratenskú Pílu. Tak sa uzatvára stredne náročný, asi 25 km dlhý okružný cykloturistický výlet.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie pri budove horského hotela.)
Neprehliadnite:
Jarná inšpirácia do raja cykloturistiky
13. Sedlo Medvedia hlava (815 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°54.84260′, E 20°29.23775′
Zo Spišskej Novej Vsi sa po modrej cykloturistickej trase, ktorá tvorí stredne náročný okruh veľmi vyhľadávaný horskými cyklistami, dostanete cez sídlisko Mier a poza športové letisko do rekreačného centra Košiarny Briežok. Odtiaľ pokračujete 3,5 km dlhým tiahlym, miestami strmším stúpaním po asfaltovej lesnej ceste až do vrchárskej koruny v sedle Medvedia hlava. Zo sedla sa ďalej striedavými stúpaniami a klesaniami popod vrch Dubnica dá dostať do najvyššieho bodu okruhu. Celý stredne náročný cykloturistický okruh meria 28 kilometrov.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie turistických trás s turistickým smerovníkom.)
14. Kaplnka Sans – Souci (564 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°58.62200′, E 20°32.74543′
Kaplnka s miestnymi názvom aj Tisícročná kaplnka je ukrytá na lesnom pahorku v blízkosti mesta Spišská Nová Ves a obcí Iliašovce a Harichovce. Samotnú kaplnku aj jej okolie v uplynulých rokoch zrekonštruovali a upravili aktivisti z o. z. Sans – Souci. Bicyklom sa ku kaplnke Sans-Souci dostanete buď po modrej cykloturistickej trase z Iliašoviec (2 km), Spišskej Novej Vsi (5 km) alebo po zelenej a následne žltej cykloturistickej trase z Harichoviec, cez lokalitu Pri Zimnej studni (3,4 km).
(Objekt pre dokumentačné foto: turistický smerovník, obelisk pri kaplnke, prípadne samotná kaplnka.)
15. Rázcestie Pod Čižmou (880 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°51.29087′, E 20°21.30297′
Pod Čižmou je križovatkou zelenej cykloturistickej trasy vedúcej po štátnej ceste č. 67 z obce Stratená a modrej cykloturistickej trasy z obce Mlynky. Obidve trasy končia v meste Dobšiná. Z rázcestia sa otvára atraktívny výhľad na obec Dedinky s vodnou nádržou Palcmanská Maša, ako aj na horské lúky Voniarky, ktorými ďalej prechádza modro značená trasa. Z Mlyniek (časť Palcmanská Maša) sa na rázcestie Pod Čižmou dostanete cez osadu Dobšinská Maša a následne asi 3 km lúčnym stúpaním.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie cykloturistických trás a turistický smerovník.)
16. Za horou (415 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°55.58635′, E 20°48.44602′
Rekreačná lokalita Za horou (medzi miestnymi známa aj pod názvom „Zahuru“) v blízkosti mesta Spišské Vlachy patrí medzi veľmi obľúbené ciele chalupárov, rekreantov, turistov, cykloturistov a vďaka chovnému rybníku aj rybárov. Nachádza sa tu križovatka červenej a žltej cykloturistickej trasy.
(Objekt pre dokumentačné foto: cykloturistický smerovník, prípadne rybník s nápisom ZAHURAWOOD v pozadí.)
17. Žehra (440 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°58.74790′, E 20°47.47737
Neďaleko Spišského hradu sa nachádza obec Žehra, známa neskororománskym Kostolom Ducha Svätého s mimoriadne vzácnymi nástennými maľbami. Kostol je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nad Žehrou môžete pešo navštíviť aj atraktívne travertínové skalné mesto Dreveník, ktoré je najväčším skalným mestom na Slovensku. Vyhľadávajú ho peší turisti, ako aj skalolezci. Z vrcholovej plošiny Dreveníka sa otvárajú panoramatické výhľady do Hornádskej kotliny ohraničenej pohoriami Levočské vrchy, Volovské vrchy a Branisko.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie trás v obci Žehra s panelovou cykloturistickou mapou.)
18. Dobšinská Ľadová jaskyňa (845 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°52.43615′, E 20°18.15963′
V susedstve obci Stratená sa nachádza svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa, zapísaná do Zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.
(Objekt pre dokumentačné foto: turistický smerovník, prípadne budova turistického informačného centra.)
19. Glac, Malá Poľana (992 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°55.63530′, E 20°23.18653′
Glac – Malá Poľana je názov križovatky turistických trás vo vrcholovej časti krasovej planiny Glac. Necelý kilometer odtiaľ ústí najznámejšia roklina Slovenského raja, Suchá Belá. Rázcestím prechádza modrá cykloturistická trasa spájajúca Podlesok na severe národného parku a obec Stratená na juhu. Otvára sa tu atraktívny pohľad na lúčne spoločenstvá Malej Poľany s dominantným vrcholom Havranej skaly v pozadí.
(Objekt pre dokumentačné foto: rázcestie turistických trás, prístrešok s posedením.)
20. Rekreačná oblasť Blatná (495 m n. m.)
GPS súradnice: N 48°54.98740′, E 20°46.26982′
Blatná sa nachádza na červenej cykloturistickej trase (Spišská cyklomagistrála) medzi strediskom Za horou pri Spišských Vlachoch (3,5 km) a obcou Olcnava (2,5 km). Nachádzajú sa tu turistické chatky pre skupinové rekreačné ubytovanie. V prípade priaznivého počasia sa z Blatnej otvárajú výhľady do Hornádskej kotliny a na okolité pohoria Levočské vrchy a Branisko.
(Objekt pre dokumentačné foto: rekreačné chatky, cykloturistický smerovník.)
Vrchárska koruna Slovenského raja je veľká výzva pre cyklistov z celého Slovenska od apríla do konca októbra. Želáme vám veľa nezabudnuteľných kilometrov v sedle a množstvo krásnych zážitkov z cyklopotuliek po Spiši. Pridajte sa k nám i vy…
Foto: Shuterstock a Google maps
Spracované podľa:
www.spisskanovaves.eu