Objavujeme málo známe lokality Slovenska: 7 jedinečností na východe krajiny je príležitosť na leto
V tomto roku si mnohí z nás plánujú počas letnej dovolenky spoznávanie našej krajiny. Slovensko je plné atraktívnych, známych i menej známych prírodných krás. Vybrali sme 7 jedinečností na východnom Slovensku, ktoré sa môžu stať cieľom rodinných výletov i cyklotúr počas nadchádzajúceho leta. Hoci niektoré z uvedených tipov dobre poznáte, niektoré určite nie. Preto vás pozývame – poďte s nami, ešte ste možno nevideli…
1. Čertov kameň nad Krásnym Brodom
Nad dedinkou Krásny Brod pri Medzilaborciach sa nachádza skala s podobizňou čerta a odtlačkami prstov malých čertíkov. Miestni ľudia ju nazvali Čertov kameň. Traduje sa, že ho priniesli malí čerti a chceli ho zhodiť na tunajší “monastyr”, ale zastihla ich polnoc. Keď ráno zakikiríkal kohút, stratili moc, takže úmysel nedokončili. Na kameni ostali len odtlačky ich prstov. Tejto kamennej jedinečnosti vtisli svoju pečať.
2. Tyrkysové jazero východu
Najväčšia vodná nádrž na území Slovenského raja (85 ha), Palcmanská Maša sa rozprestiera v obci Dedinky. Patrí k najchladnejším vodným nádržiam na Slovensku (max.teplota vody je 20 °C). Veslovanie v loďke po tyrkysovej hladine napríklad až do Stratenskej píly je čistou romantikou uprostred rajskej prírody Slovenského raja. Na svoje si tu prídu aj rybári. Vo vodách jazera sa vyskytuje napr. ostriež zelenkastý a jalec hlavatý.
Neprehliadnite:
7 tipov na individuálne túry a vychádzky k hradným zrúcaninám
3. Domček deduška Večerníčka
Táto rozprávková chalúpka skutočne existuje. Nachádza sa v najvýchodnejšej obci Slovenska v Novej Sedlici. Národnú kultúrnu pamiatku – ľudový dom, ktorý bol predlohou na televízny večerníčkový domček, môžete v obdivovať len zvonku. Plánuje sa však jeho rekonštrukcia. Ak sa zámer podarí, vznikne v chalúpka deduška Večerníčka expozícia televíznej rozprávky.
4. Kostol bez stien a strechy
Rastlinný kostol (kaplnka) sv. Ladislava je miesto ako stvorené na rozjímanie a rozhodovanie sa. Nachádza sa na Jasovskej planine asi 40 km od Košíc. Stavba pozostáva len z drevených trámov bez strechy a stien. Je zvláštnou drevenou siluetou gotického kostola, ktorý na tomto mieste stál v 16. storočí. Patril rádu Premonštrátov a pred stáročiami ho vyplienili Turci. Drevená silueta postavená na jeho ruinách pohladí každú romantickú dušu. Z Jasova vedie žltá turistická značka na Jasovskú planinu. Pri rázcestníku Ladislavova vyvieračka (420 m n. m.) zbadáte neobyčajnú kaplnku.
5. Jaskyňa Silická ľadnica
Najnižšie položená ľadová jaskyňa (503 m n. m.) na Slovensku sa nachádza neďaleko obce Silica na Silickej planine v Slovenskom krase. V 19. storočí v nej vraj prevádzkovali pivovar. Jaskyňa je síce pre verejnosť neprístupná, no impozantný je vchod do jaskyne, ktorý sa dá obdivovať iba z upravenej terasy. Na vstupnom portáli sa nachádza skromná ľadová výzdoba, ktorá odoláva aj letným horúčavám. Pocítite tu príjemný chlad z podzemia; ideálne miesto, ak by ste chceli uniknúť pred letnými horúčavami. Pohyb mimo chodníka a portálovej terasy je zakázaný a veľmi nebezpečný.
6. Zámutovské skaly
Lokalita Zámutovské skaly je prírodnou rezerváciou s atribútom pravej jedinečnosti. Nachádza sa v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Pôsobivé skaly sa rozkladajú na Jaseňovom a Čulkovom hrebeni a sú od seba oddelené potokom Čaklovec. Zámutovské skaly sú plné pôsobivých sopečných brál, veží a stien vysokých aj viac ako 10 metrov. Sú významným prírodným výtvorom v Slanských vrchoch. Predmetom ochrany je rozsiahly komplex skál porastený pôvodnou vegetáciou dubov, kamenná sutina a reliktná flóra. Vyskytuje sa tu totiž viacero veľmi vzácnych a chránených rastlín. Okrajovými časťami rezervácie Zámutovské skaly vedie modro značený turistický chodník z obce Zámutov.
7. Romantický cyklomost pod Šarišom
V obci Veľký Šariš pod Šarišským hradom je novučičký cyklochodník s unikátnym hradným mostom. Meria vyše 80 metrov. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby ho nedoplnili romantickými kamennými bránami s vežičkami. Most sa za krátky čas stál obľúbeným cieľom cyklistov. Návštevník má pocit, že bol pozvaný ako hosť na hrad Šariš, ktorý sa vypína nad krajinou. Most vznikol ako súčasť výstavby II. a III. etapy cyklotrasy EUROVELO 11 v obci Veľký Šariš. Celková dĺžka naprojektovaných cyklotrás, ktorých výstavba aktuálne prebieha, je takmer 5,5 km. Dokončenie tohto úseku je plánované v tomto roku.
Jana Pokorná – upravené