Dobré správy prináša Galéria u anjela v podobe 2 umelcov s humorom a smiechom. Fero Lipták a Juraj Čutek si plnia svoje sny.
Výstava v Galérii u anjela v Kežmarku nielen prináša Dobré správy v dielach výtvarníka Fera Liptáka a sochára Juraja Čuteka, ale divákom zároveň dávkuje aj humor, smiech a potešenie. Galéria u anjela v Kežmarku prináša Dobré správy v podobe výstavy dvoch umelcov, ktorí toto posolstvo šíria po celý život. Fero Lipták a Juraj Čutek viackrát spolu vystavovali v Paríži, Bratislave, Lišove. Obaja umelci sú obdarení chlapčenským humorom a snívaním, vysielajú na rovnakej vlnovej dĺžke akoby mali rovnakú krvnú skupinu. Paralely a súvislosti medzi oboma autormi sú zjavné. Obaja si plnia svoje sny. Nestrácajú chuť hrať sa, zabávať a smiať sa.
Umelci Fero Lipták i Juraj Čutek majú zázračnú moc preniesť nás na začiatok veľkých prázdnin. Na spoločnej výstave nazvanej Dobré správy našli si aj prepojenie s regiónom Spiša. Fero Lipták v podobe obrazu Spišské klapancie a Juraj Čutek, ktorý miluje všetkých vynálezcov, dobyvateľov a dobrodruhov, pripravil špeciálne pre túto výstavu sochu Jozefa Maximiliána Petzvala ako sústredene nazerá do optického prístroja, ktorý sám skonštruoval. Dobré správy treba šíri všetkými smermi, aspoň 2 trúbami ako to robí Anjel na obraze Fera Liptáka.
Výtvarník Fero Lipták
nám rád vyčarí úsmev naivnými, vtipnými, dobromyseľnými aj veľmi aktuálnymi kúskami svojho človiečika nazvaného Homo Liptacus. „Neprestaňme sa hrať a zabávať, len preto, že roky pribúdajú. To nie je dôvod na vážnosť ani na paniku,“ tvrdí. Nepriamo poukazuje na bohatosť a farebnosť slovenského jazyka, na rôzne posuny, ktoré sa tu dejú. Prešmyčky, anomálie, zvukomalebné slová popretkávané situačným humorom, slovnými zvratmi, frazeologizmami v nových súvislostiach. Nástojčivou obyčajnosťou popisuje všedné veci nášho života. Triviálne veci a vecičky, ktoré by sme ľahko prehliadli. Hravo nám predostrie svoju klauniádu, akrobatické kúsky, anjelov s dobrými správami aj zanieteného developera, pohodového kávičkára až po veľkoformátový Sociálny dialóg. Ak sa divákovi zdá, že všetko je postavené na hlave – je to podobnosť čisto náhodná. Komediálne výčiny výtvarníka majú potešiť a priateľsky sprevádzať výstavou. Hlavy s hlavolamom rýchlo pochopíme a tiež si uvedomíme, že to nie je len zábava, kratochvíľa.
Neprehliadnite:
Šarišská galéria v Prešove zrkadlí tvorbu významných umelcov z východného Slovenska
Z každého diela trčí človečina, sú o nás – o ľuďoch. Fero Lipták sa narodil v Poprade a od ukončenia vysokoškolského štúdia na VŠMU spolupracuje s divadlami na Slovensku i v zahraničí. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Venuje sa divadelnej a filmovej scénografii, maľbe, grafike, ilustrácii a plagátu. Okrem spoločných výstav pripravil 30 samostatných výstav na Slovensku i v zahraničí (Poľsko, Francúzsko, Česko, Rakúsko, Nemecko, Kanada, Maďarsko). Je držiteľom mnohých ocenení doma i v Čechách, napríklad získal Českého leva za film Záhrada (1995), Českého leva za animovaný film Lajka s Aurelom Klimtom a Martinom Velíškom (2018), Cenu Ruda Slobodu Zabíjačka (1999). Filmovú a divadelnú tvorbu, ako dominanty tvorivej práce, kombinuje s maľovaním, ktoré, ako hovorí, je preňho oddychom od spolupráce s režisérmi, kameramanmi, hercami i od kompromisov: „Do maľovania mi nikto nekafre, nikto mi nehovorí, že mám maľovať iba na zeleno, alebo len na červeno. Aj keď to tak na mojich obrazoch vyzerá. Dôležité je, že sú to moje nápady. Bez toho, aby som nemal nápad, nezačnem kresliť. Veci, ktoré nevyjadrím vo filme a divadle, interpretujem na plátne.” Novinkou na výstave je jeho maľba na dreve, ako pozoruhodný odkaz pánovi Brunovskému, ale aj nám všetkým.
Sochár Juraj Čutek
patrí k najvýraznejším slovenským výtvarníkom svojej generácie. Venuje sa prevažne komornej a monumentálnej plastike, tvorbe interiérov, ale tiež kreslí a maľuje. V jeho tvorbe majú významné postavenie hudba, pohyb, rýchlosť, či technické vynálezy. Rád stvárňuje harlekýnov, pierotov a muzikantov. Svoje diela okrem Slovenska vystavoval v Čechách, vo Švajčiarsku, Holandsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Izraeli, USA, Monako. Vo Viedenskej opere je inštalovaná jeho busta slovenskej opernej dive Lucii Pop a v roku 2018 získal za tvorbu Krištáľové krídlo Pri tvorbe rád používa drevo so zaujímavým životným príbehom. Napríklad dvestoročný dub so štiavnických tajchov, zvrásnený a opotrebovaný časom, už samotným povrchom pripomína Vráskavca ozrutného. Juraj Čutek a drevo sa majú radi. Objavuje v ňom zakliate figúry, ktoré s láskou vzkriesi a vdýchne im nový život. Spája vzácne dreviny so zaujímavou kresbou, štruktúrou. Kombinácie dreva s kovom, mosadzou a ďalšími materiálmi sú zase poctou 19. storočiu. Rád nás pozýva na tajomné výpravy za Julom Vernom. Niekde v pozadí rezonujú filmy Karola Zemana. Sochy letcov, cyklistov, korčuliarov, moreplavcov, šoférov starých veteránov. Je vášnivým obdivovateľom všetkých vynálezcov a objaviteľov Nového veku.
V Galérií u anjela pravdaže obaja autori vystavujú aj svojich anjelov. Fero Lipták predstavuje Zrobeného anjela, ktorý pripomína robotníka vracajúceho sa zo šichty ako vlečie za sebou krídla. Juraj Čutek zase pripravil všeobjímajúceho Anjela s ohromným rozpätím krídel. Akoby chcel povedať: „Ja vás všetkých ochránim“.
Obaja umelci majú ešte jednu vzácnu spoločnú črtu. Otvárajú dvere dokorán našim snom. Výstava má tie najvážnejšie ambície. Chce priniesť divákom humor, smiech a potešenie.