Hippokratov liek dozrieva na Slovensku. Viete, kde je oáza zdravia? Pozývame vás do kraja moruše čiernej

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bobule_moruše_čiernej

Čarovná krajina moruše čiernej na úpätí sopečných Štiavnických vrchov. Tu, vo viniciach a na lúkach nájdeme – popri tradičných jabloniach, hruškách a slivkách – aj skupiny výnimočných guľatých stromov. Vedeli ste, že ide o výnimočnú lokalitu viničných alebo kyslých jahôd, ktoré poznáme pod názvom moruša čierna – Morus nigra? Je to lokalita presne takých moruší, ktoré už v antickom Grécku na ostrove Kos ordinoval lekár Hippokrates.

Kraj moruše čiernej vás očarí1

V dedinkách na severovýchode levického okresu nájdeme niekoľko stovák týchto stromov. Špeciálne v obci Pukanec, kde ich je najviac v strednej Európe, vyše 400, potom v Devičanoch, Bátovciach, Žemberovciach, Pečeniciach a menšie lokality sú i v ostatných okolitých dedinkách. Moruša čierna je strom plný zázrakov. Voľakedy bežná súčasť našich viníc, dnes často opustená a zarastená v černičí.

strom_moruše_čiernej

Preto sme sa v rámci nášho regiónu rozhodli že tomuto stromu treba pomôcť, oprášiť jeho krásu, upozorniť na jeho liečivé účinky a najmä pomôcť ľuďom, ktorým rastie vo viniciach a záhradách ponúknuť jeho plody ďalším. Možno je na mieste otázka, aký to má zmysel a význam?

sladký_pôžitok_z_moruše_čiernej

Moruša čierna je výnimočná svojimi vlastnosťami, húževnatý strom, ktorý nepotrebuje extra starostlivosť, prežíva v našich podmienkach desiatky, až stovky rokov, máme exempláre ktoré sú viac ako 300 rokov staré a má nesporné liečivé účinky. Všetky časti stromu vedia byť ľuďom nápomocné. Listy, plody, kôra. Mohli sme ako obyvatelia tohto kraja  dostať do daru niečo viac?

Neprehliadnite:
Objavujeme ďalšie tajomstvá Tekova: Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž

Jediné, čo je potrebné urobiť, je nabrať odvahu a tento dar začať užívať. Myslíme na jeho celostné užívanie, nielen ako liečivo pre domácich a rodinu, ale aj ako ekonomický artikel. Ako regionálny produkt.

V súčasnosti je moderné hovoriť o lokálnej ekonomike. Lokálna ekonomika je ako malý vodný cyklus – peniaze sa zachytávajú v území tam, kde ľudia tvoria hodnoty a ostávajú pre nich. A jedným z artiklov by v tomto zázračnom kraji mohla byť aj moruša čierna.

Mohla a raz určite aj bude. Raz budeme môcť pozvať do nášho kraja isto aj širokú verejnosť na samozber moruší, alebo len tak posedieť do viníc pod morušu a dať si pohár dobrého vínka z tunajších tekovských viníc.

Zatiaľ je to len sen pár nadšencov, ktorí veria v rozvoj regiónov a ich sebestačnosť

Náučný chodník o_moruše_čiernej3

Napriek tomu, vás už teraz vieme pozvať na krásny Náučný chodník o Moruši čiernej, ktorý vedie pomedzi už spomínané vinice v Pukanci, nájdete na ňom nádherné niekoľko sto rokov staré morušové stromy a krásne výhľady. Všetky morušové stromy sa nachádzajú na súkromných pozemkoch, ale počas prechádzky určite nájdete aj takých majiteľov, ktorí vám dovolia ochutnať alebo si nejaké kúpiť.

Pukanec

Okrem toho už tretí rok organizujeme Festival moruše čiernej, ktorý je putovným podujatí a koná sa každý rok v inej obci z Kraja moruše čiernej. Začal v Pukanci, minulý rok bol v Devičanoch a tento by mal byť 1. septembra v Bátovciach. Všetko však záleží od okolností a rozhodnutia hlavného hygienika.

Bátovce

Každopádne moruše budú dozrievať ďalej, bez ohľadu na to, čo sa udeje v našom ľudskom spoločenstve. Sezóna ich dozrievania začne teraz v mesiaci júl. Zatiaľ sa javí, že úroda bude dobrá…

Zdroj: Monika Slížiková, Mesto Levice, OOCR Tekov
Foto: Mesto Levice, PhDr. Katarína Holbová
www.levice.sk

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk