Tatranský národný park a fotografie k jubileu


3927   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tatranský národný park a fotografie k jubileu

Warning: Undefined array key 0 in /data/c/6/c68abd74-58fc-4ac9-940e-36a71fb61438/lexikon.sk/web/wp-content/themes/the-rex/inc/libs/bk_core.php on line 649

 

Národné parky sú najcennejšie prírodné územia Slovenskej republiky. V súlade s európskymi i svetovými kritériami plnia dve základné úlohy: zachovanie vzácnej prírody a jej sprístupnenie pre realizáciu voľnočasových aktivít. Na území Slovenska sa nachádza deväť národných parkov.

Najstarším spomedzi nich je dnes už sedemdesiatročný Tatranský národný park (1948). Ide o najvyššie horstvo Karpát s jedinečnou geomorfológiou a výraznými stopami ľadovej činnosti, ale zároveň aj najväčším počtom plies, pôvodných druhov rastlín a živočíchov. Nachádza sa tu i najviac turistických chát vo vysokohorskom prostredí a liečebnorehabilitačných zariadení i rekreačných možností. Súčasťou TANAP-u je poľsko-slovenská Biosférická rezervácia Tatry, ktorá je zapísaná do svetového zoznamu biosférických rezervácií UNESCO. www.tanap-sopsr.sk

"<yoastmark

Vzácne územie Tatranského národného parku láka mnohých turistov, horolezcov, športovcov, pre ktorých poskytuje všakovaké možnosti aktívneho vyžitia. Učarovalo i nejednému umelcovi.

Medzi vášnivých fotografov Vysokých Tatier patrí aj Jaro Kupčo. „Narodil som sa v Kežmarku, po úraze žijem v Piešťanoch. Prvé fotografie som urobil na Štrbskom Plese otcovým fotoaparátom,“ spomína na svoje začiatky výnimočný fotograf.

Pozri tu: Kalendár Tatry v zlate 2019

Dnes fotí na stredný alebo veľký formát. Pracujem výlučne s klasickými prístrojmi, nepoužívam digitál. Je fotograf prírody, zachytávajúci krajinu od nájdených zátiší až po panoramatické pohľady. Vyhýba sa záberom, na ktorých vidieť vplyv človeka, snáď s výnimkou starých senníkov, poľných ciest, kôpok sena.

K 70. výročiu Tatranského národného parku pripravil výstavu a tiež kalendár – súbor fotografií z Vysokých Tatier. Sú tónované do hneda sépiou a následne 24-karátovým zlatom.

Tatranský národný park a fotografie k jubileu

Autor fotografií precestoval doslova celý svet a z každej krajiny má nevšedné, väčšinou čierno-biele, fotografie. „No aj tak sa najradšej vraciam do svojich milovaných Tatier, Pienin a na Oravu, na miesta, ktoré sú pre mňa oázou pokoja a oddychu a predstavujú nevyčerpateľný zdroj inšpirácie. Fotografie e z týchto oblastí tvoria jadro mojich výstav,“ vyznáva sa Jaro M. Kupčo.

"<yoastmark

Fotografie, vrátane záberov zo Slovenska, vystavuje doma i vo svete (Česko, Poľsko, Belgicko, Luxemburgo, Taliansko, Fínsko, Maďarsko, Japonsko, Čína). V roku 2008 získal ocenenie „Kultúrna osobnosť Piešťan“ a v roku 2009 pamätnú medailu predsedu Trnavského samosprávneho kraja za dlhoročnú prácu v prospech rozvoja fotografickej tvorby. Jeho diela sú na rube signované a opatrené ražbou “YARO M. KUPČO © 50”.

Foto: Tanap-sopsr, J. Kupčo


TagsUmenie