Aj vy ste začali rok s predsavzatiami? Výborná rada – pridajte si ďalšie a začnite s detoxikáciou organizmu
Cítite sa unavene, ťažkopádne alebo nie ste vo svojej koži? Cítite sa po nedávnom období sviatkov prejedení alebo nafúknutí? Rozmýšlali ste nad detoxikáciou organizmu, no nie a nie premeniť svoje zámery na skutky? Teraz je ideálne obdobie na novoročné predsavzatia. A začať ich aj napĺňať. Ak jedným z nich je aj očistenie tela, gratulujeme! Prinášame zopár výborných rád, vďaka ktorým nemusí byť očistenie organizmu unavujúce a náročné. Práve naopak, proces bude obrodzujúci a najmä dlhodobo prospešný. Je čas začať rok zdravo, energicky a v tej najlepšej kondícii!
Mnohí z nás si detoxikáciu predstavujú ako úplné obmedzenie jedla a konzumovanie len zeleniny a tekutín. V súčasnosti však existuje niekoľko foriem detoxikácie a detoxikačných diét. Určite si nájdete taký spôsob, ktorý bude pre vás ako ušitý. Na druhej strane, môže ísť o nekonečný proces a hľadanie tej správnej diéty často vedie k celkovej rezignácii na detoxikačné kúry.
Ponúkame univerzálne tipy, ktoré budú zaručene vhodné pre každého bez výnimky.
Aké kroky je potrebné spraviť k úspešnej detoxikácii?
- dodržiavať pitný režim
- zaradiť konzumáciu ovocia a zeleniny, obmedziť cukry či priemyselne spracované potraviny
- zvýšiť príjem vlákniny
- konzumovať bylinky, ktoré pomáhajú pri očiste
- pravidelný pohyb
Voda ako najdôležitejší činiteľ pri odplavovaní škodlivín z tela
Voda je vo všeobecnosti nevyhnutnou k správnemu fungovaniu ľudského organizmu. Dodržiavanie pitného režimu je najdôležitejším prvkom správneho fugovania nielen v bežnom živote, ale aj pri detoxikácii. Počas detoxikačného procesu by ste mali každé ráno vypiť pohár vody, aby ste svoj metabolizmus naštartovali. Najideálnejší štartér je pohár vlažnej vody s citrónom. Dodá vášmu telu dostatočné množstvo vitamínu C potrebného k úprave pH močových ciest a odplavovaniu škodlivín z tela.
Pitný režim je vhodné doplniť napríklad s čaga čajom, ktorý je výborným pomocníkom pri detoxe. Čaj z tejto zázračnej čiernej brezovej huby má kvantum výhod pre naše telo. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, fenoly, melanín, vlákninu a mnohé minerály. Je jedným z najsilnejších antioxidantov a práve preto je tou najlepšou voľbou. S detoxikáciou organizmu netreba otáľať.
Ovocie a zelenina
Najviac živín a vitamínov prirodzene prijímame zo stravy. Práve preto by sme si mali vyberať potraviny, ktoré sú pre naše telo prospešné a pomáhajú nášmu organizmu správne fungovať. Väčšou zložkou pri konzumácii by mala byť zelenina a v menšom množstve ovocie. Najideálnejšie je, keď ovocie budete konzumovať predpoludním, keďže telo je ešte schopné počas dňa fruktózu (cukor) a energiu spracovať a neukladať ju. Zo zeleniny sú najdôležitejšie takzvané zelené potraviny, ktoré obsahujú zelené farbivo chlorofyl. Chlorofyl pomáha z tela odstraňovať ťažké kovy a iné škodliviny. Samozrejme je dôležité obmedzenie, no najlepšie úplné vylúčenie cukrov a priemyselne spracovaných potravín z jedálnička.
Prijímajte viac vlákniny a bylinky pomáhajúce detoxikácii
Význam vlákniny pre ľudské telo je pomerne širokorozmerný.
Vláknina najmä pozitívne pôsobí na črevný trakt:
- pomáha pri optimalizícii stolice, čo uľahčuje vyprázdňovanie
- pomáha pri peristaltike – pohybov čriev, čo znižuje usadzovanie toxických látok v našom tele
- znižuje hladinu cukru v krvi po jedle
- má priaznivé účinky na črevnú mikroflóru a znižuje množenie patogénnych mikroorganizmov
Najznámejšie zdroje vlákniny nachádzame v jablkách, hruškách, avokáde, strukovinách, cvikle, orechoch, chia semiačkach a dokonca aj v ovsených vločkách či popcorne. Ďalším zdrojom je psyllium – skorocel indický, ktorý obsahuje až 80% vlákniny. Psyllium je rastlinný doplnok, ktorý pomáha pri vyprázdňovaní čriev či udržiavaní správnej hladiny cholesterolu.
Inými skvelými zdrojmi a pomocníkmi pri detoxikácii sú doplnky stravy ako napríklad pestrec mariánsky, ktorého môžeme konzumovať vo forme oleja alebo ako sušenú bylinku – napr. v čaji. Pestrec mariánsky pomáha pečeni vykonávať jej detoxikačnú funkciu a taktiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Nemožno vynechať ani jablčný ocot, ktorý pomáha pri trávení, odvodňuje, prečisťuje močové cesty a posilňuje imunitu.
Hýbte sa a vyskúšajte si otužovanie
Detoxitácia by nebola efektívna bez pohybu a iných aktivít, ktoré nás udržujú v kondícii. Pohyb podporuje fungovanie lymfatického systému, ktorý sa stará o odstraňovanie tukov, škodlivín a iných nežiadúcich látok. Takisto sa v tele naštartuje látková výmena, činnosť srdca a s ním aj správna cirkulácia krvi. Akokoľvek sa budete hýbať – cvičiť napríklad jógu, jumping, posilovanie alebo sa len proprechádzate – lymfatický systém sa vám poďakuje.
Neprehliadnite:
Nordic walking v zime – severská chôdza ako zaručene účinný liek proti pandémii
Pridajte k pohybu aj otužovanie. Nemusíte hneď plávať medzi ľadovcami, úplne zo začiatku postačí rýchla studená sprcha. So sprchovaním a znižovaním teploty vody začnite postupne. Každý deň sa pokúste sprchovať sa pod čoraz studenšou a studenšou vodou. Vaše telo sa za pár dní adaptuje a z tejto činnosti bude len prosperovať.
Otužovanie má pozitívne účinky na náš organizmus:
- pôsobí blahodárne na imunitný systém
- pomáha pri cirkulácii krvi a správnemu fungovaniu ciev
- zmierňuje alergie, duševné choroby, stres
- posilnenie obranyschopnosti
Otužovaním nielen dopomôžete detoxikácii, ale možno si túto aktivitu tak zamilujete, že ju zaradíte do svojho každodenného života. Inými slovami – s detoxikáciou organizmu sa posuniete výrazne dopredu na ceste za zdravím a plnohdnotnému životu.
Článok pre Vás pripravila Lenka
Foto: Pixabay