Ako sa obliecť na zimnú turistiku? Vyskúšajte naše tipy, určite ich oceníte


15088   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ako sa vystrojiť a obliecť na zimnú turistiku

V mesiacoch, keď príroda odpočíva a my sa rozhodneme pre zimnú turistiku, musíme zohľadňovať základné pravidlá. To platí najmä pre zimné obdobie. Aj ten najkrajší a najzaujímavejší výlet do hôr, na ktorý sa dlho tešíme, sa môže zmeniť na veľkú nepríjemnosť, pokiaľ podceníme silu prírody a počasie. Okrem opatrnosti a bezpečnosti v horskom prostredí je vari najdôležitejšie vrstvenie oblečenia.

Už naše staré mamy vedeli, že viacero tenších vrstiev nás zahreje viac, ako jedna, prípadne dve hrubšie. Dnešná doba ponúka v tomto smere bohaté možnosti. Ako si však z toho množstva rozmanitých ponúk vybrať to najvhodnejšie oblečenie a, samozrejme, aby bolo aj za rozumnú cenu? Pripravili sme pre vás zopár užitočných rád; akiste je dobré poznať ich. To platí pre všetkých, ktorí podľahli čaru zimnej prírody.

Ako sa vystrojiť a obliecť na zimnú turistiku

Zdroj: www.sportrysy.sk

Topánky

Kvalitné topánky sú to najdôležitejšie, na čo by sme mali v zime pamätať. A neplatí to iba pre výlety do hôr. Noha v suchu a teple je základom každého výletu. Osobne sa mi najviac osvedčili zateplené s vodeodolnou membránou Gore-Tex a s Vibram podrážkou. Najlepšiu zimnú obuv, no zároveň i najdrahšiu, ponúkajú značky Salewa, Salomon, Scarpa, La sportiva, prípadne značka Mammut. Lacnejší variant potom značky Adidas Terrex, CrossroadReebok. Rozumné je tiež používať návleky do snehu, hlavne ak je snehu viac. Vyhneme sa tak zbytočnému premočeniu topánok. Veľmi dobré návleky môžeme nájsť medzi značkami Mammut, Salewa alebo Fjallraven.

Ako sa vystrojiť a obliecť na zimnú turistiku

Zdroj: www.huskysk.sk

Termobielizeň

Je to prvá vrstva oblečenia, ktorú rozhodne oceníte, najmä ak je už veľká zima. A na horách sa počasie veľmi rýchlo mení, na to netreba zabúdať. Značky Merino alebo Husky v tomto smere určite nesklamú. No v prípade termobielizne netreba šetriť.  Kvalita je kvalita. Na trhu je dostatokj aj lacnejších variantov termobielizne, ktoré nájdete napr. v sieti Decathlon.

Ako sa vystrojiť a obliecť na zimnú turistiku

Zdroj: www.northfinder.com

Nohavice

Osvedčila sa mi značka Northfinder. Samozrejme, ak nohavice do zimy, tak zateplené a s vodným stĺpcom okolo 10.000 mm. Sú ľahké, rýchloschnúce, softshellový materiál, v oblasti trenia spevnené, so zipsom YKK a hlavne pohodlné.

Ako sa vystrojiť a obliecť na zimnú turistiku

Zdroj: www.t-sport.sk

Rolák
Používam jedine fleecový, pričom najviac mi vyhovuje značka Polartec. Zachováva vlastnosti fleecového materiálu aj pri nízkych teplotách a má výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Tiež je dobré, ak má rolák po oboch stranách úpletu aj antipillingovú úpravu, čím sa zvyšuje jeho životnosť.

Ako sa vystrojiť a obliecť v zime

Zdroj: www.eu.mammut.com

Bunda
Ide o ďalšiu položku vo výbave, na ktorej by ste určite nemali šetriť. Tu je treba zohľadniť počasie a teplotu. Najlepšou voľbou do extrémnejších podmienok a náročnejšiu zimnú turistiku je goretexová bunda od značky Mammut. Ideálna je bunda s vodeodolnosťou 28.000 mm vodného stĺpca. Stojí síce od 300 € vyššie, no cena rozhodne zodpovedá kvalite.

Neprehliadnite:
Ako sa pripraviť na poriadnu zimnú lyžovačku?

Je to tenučká bunda, priedušná, skladná, odolná voči náročným podmienkam, pričom v nej nie je zima ani pri -20 °C (samozrejme treba mať dobrú prvú a druhú vrstvu oblečenia). Avšak nutnosťou je v nej vyvíjať nejakú fyzickú aktivitu. Ak dlhšie stojíte na jednom mieste a nehýbete sa, už v nej môže byť zima. V tom prípade je vhodnejšou voľbou páperová bunda. Pre menej náročnú turistiku bežne stačí aj lacnejšia softshellová bunda s vodeodolnosťou od 5000 do 8000 mm vodného stĺpca.

Ako sa vystrojiť a obliecť v zime

Doplnky
Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na vhodné ponožky. Do väčšej zimy sú výborné od prémiovej fínskej značky Savotta. Sú maximálne komfortné, teplé a cena sa pohybuje len niečo okolo 5 € za kus. Na náročnejšiu turistiku sú dobré ponožky s isofil vláknom a cordura zosilnením proti oderom. Ak je veľká zima treba používať vhodné rukavice, najlepšie goretexové, zateplené a odolné voči snehu a vode. Osobne som si obľúbil značku Salomon, ktorá spĺňa všetky uvedené podmienky.

Jedinou ich nevýhodou je, že sú málo praktické, ťažko sa s nimi čokoľvek robí alebo chytá. Stačí, aby ste si chceli utrieť nos a musia ísť dole. Čo sa týka čiapky, tak tu nie sú veľké nároky, záleží od počasia. Do veľkej zimy treba zateplenú, napríklad značky Mammut. Za lepšieho počasia úplne postačí tenšia merino čiapka. Je tiež dobré používať nákrčník a na oči ski / snowboard okuliare. Vo veľkom vetre veľmi vítaná pomoc.

A konečne na záver, pokiaľ ste si do batohu nezabudli pribaliť ešte aj termosku s teplým čajom a pár čokoládových tyčiniek, tak sa vaše zimné dobrodružstvo na horách môže začať. Z pohľadu oblečenia ste pre svoj návrat domov v zdraví a plný zážitkov urobili maximum.

Richard Zona