FACTORY PEOPLE v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola. Vnímanie sveta v Medzilaborciach inšpiruje

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Merilyn a Lenin Andy Warhol

FACTORY PEOPLE v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach je unikátna výstavná koncepcia. Sleduje predstavenie kľúčových ľudí z prostredia Warholovej legendárnej Factory, ktorí boli jej súčasťou a formovali dejiny umenia druhej polovice 20. storočia. Má edukačno-prezentačný charakter a bude fyzickým ekvivalentom dlhodobého online projektu Múzea, na ktorého obsahu sa spoločne podieľa s grafikom Jurajom Behúnom.

Výstava je nainštalovaná v priestoroch Art Café MMUAW v undergroundovom prispôsobení. Svojou návštevou sa i vy pridáte k nekonečným obdivovateľom unikátnej umeleckej osobnosti. Výpovede a vnímanie sveta Andyho Warhola neprestanú vari nikdy fascinovať a provokovať k novým umeleckým úletom. Poďte sa do Medzilaboriec inšpirovať aj vy…

Factory people Výstava, Múzeum moderného umenia Andyho Warholu, kultúra, Slovensko, Medzilaborce

Vitajte na mieste, ktoré nemá v Európe konkurenciu

Stála expozícia o pôvode Andyho Warhola je koncepčne jedinečnou expozíciou v Európe. Pozostáva z cenných autentických dokumentov a artefaktov zo života umelca. Boli získané, alebo zapožičané od pozostalých a blízkych umelca. Cenné sú listiny a dokumenty, ktoré svedčia o rusínskom pôvode umelca. Medzi najcennejšie artefakty v tejto expozícii patrí košieľka, v ktorej boli krstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov – Paul, John a Andy. Návštevníci si tu môžu pozrieť Andyho osobné predmety – fotoaparát, kazetový prehrávač, slnečné okuliare, modlitebnú knihu a oblečenie. Sú tu prezentované aj veľkorozmerné listiny:

  • listina, ktorou sa Andy Warhol zriekol dedičských práv na majetok v rodisku svojich rodičov v Mikovej,
  • listina potvrdzujúca pôvod umelca z roku 1947,
  • kópia úmrtného listu Andyho Warhola,
  • podobizne Andyho v detstve, jeho súrodencov, otca, matky a príbuzných,
  • modlitba za Andym.
Andy Warhol, Múzeum moderného umenia Medzilaborce, Factory people

Andy Warhol na portrétnej fotke

Expozíciu dopĺňa i dokument z podpisovej akcie za zriadenie Múzea, organizovanej Michalom Cihlářom a Alešom Najbrtom v roku 1989. Okrem iných ju podpísalo aj veľa osobností politického a kultúrneho života, napríklad Václav Havel a Milan Knížák.

Neprehliadnite:
Ľudovít Fulla a jeho letný motív “Spomienka na more” je Dielom mesiaca júl v Šarišskej galérii

Street–art vs. Pop–art

Ide o najnovšiu expozíciu Múzea. Predstavuje diela významných umelcov, ktorí Andyho Warhola osobne poznali, inšpirovali sa jeho tvorbou, alebo nadviazali na jeho priamy umelecký odkaz. V tejto expozícii návštevníci majú možnosť pozrieť si umelecké diela významných autorov ako sú napríklad Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Bambi, Poppy. Táto expozícia je naozaj jedinečná svojho druhu a jej prehliadku si isto vychutnáte.

Vizuálne expozíciu dopĺňajú plagátové kompozície z workshopov inšpirované street-artom autorky Jitky Kopejtkovej, pražskej fotografky a výtvarníčky. Na stenách expozície je grafická kompozícia slovenského výtvarníka Radka Repického.

Atmosféru tejto expozície dotvára film Banksy – Exit Throught The Gift Shop, ktorý je sondou do života street–artových umelcov a zachytáva ich tvorbu.

Pozvánka na aktuálnu výstavu FACTORY PEOPLE platí do 30. 11. 2021

Text a foto: MMUAW Medzilaborce

Viac na: www.muzeumaw.sk