Ilustrácie Vincenta Hložníka v Galérii Danubiana prinášajú na Dunaji svieži letný vánok a nové inšpirácie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ilustrácie Vincent Hložník

Ilustrácie Vincenta Hložníka dokumentujú, že knižnej ilustrácii sa umelec venoval už počas štúdií. V priebehu rokov, aj pod vplyvom úzkych kontaktov s nadrealistickými básnikmi, sa jeho vzťah k literatúre stal príznačným a vtlačil pečať jeho osobnosti i celej jeho tvorbe. Hložníkove ilustrácie sú nezameniteľné svojim jedinečným rukopisom. Jeho základom je kresba, expresívna a pevná, občas nervná a prerušovaná, často obohatená dynamickou šrafúrou.

Novátorská kompozícia, vnášanie fantazijných prvkov a básnických metafor, asociatívna skladobnosť a striedanie poetiky, drámy, tragédie i irónie sa objavujú už v prvých pozoruhodných ilustráciách domácej i svetovej poézie. Charakterizuje ich jedinečná sila výrazu a schopnosť presvedčivej reflexie atmosféry a podstaty literárnej predlohy. Hložník využíva pôsobivosť perokresby.

Ilustrácie Vincent Hložník

Podobne grafických techník, linorytu, litografie, suchej ihly, ktorých čiernobielu mágiu miestami zdôrazňuje decentnými farebnými akcentmi. V 50. a 60. rokoch 20. stroročia paralelne s prácou na veľkých grafických cykloch tvorí svoje vrcholné diela. Ide o ilustrácie k Danteho Božskej komédii, Goetheho Faustovi i Homérovej Odysei, ktoré znesú i najprísnejšie kritériá.

Vincent Hložník

Majster Hložník v objatí umenia

Ilustrácie ako vášeň pre deti a mládež

S rovnakou vášňou s akou sa venoval ilustrácii pre dospelých sa zhostil i náročnej výtvarnej interpretácie kníh pre deti a mládež. Uvedomoval si, že práve cez ilustráciu dokáže formovať nielen výtvarné cítenie, ale aj vzťah k literatúre a kultúrnemu dedičstvu niekoľkých generácií čitateľov. V tomto smere sú výnimočné najmä akvarelové kresby perom a tušom. Spomeňme najmä knihy Gulliverove cesty od Jonathana Swifta (1955), Rozprávky od Hansa Christiana Andersena (1956) a Robinson Crusoe od Daniela Defoea (1959).

Ilustrácie Vincent Hložník

Tieto formátovo veľkorysé, kompozične dynamické a farebne žiarivé výpravné scény s množstvom postáv v pozadí, prekvapia dráždivou poetikou. Najmä však nečakanými podhľadmi a nadhľadmi. Ale aj  perspektívnymi skratkami, nevšednými výrezmi deformáciami a tvarovými nadsádzkami. Nechýbajú ani mestské zákutia, v ktorých spoznávame architektonické akcenty starobylej Bratislavy.

Neprehliadnite:

MMXXII, Ivan Csudai, Danubiana, lexikon.skPod názvom MMXXII sa v Galérii Danubiana predstavuje súčasník
slovenskej maľby Ivan Csudai

Dokonalosť v detailoch

Rovnako pôsobivá a miestami až manieristická je dokonalosť v detailoch a riasení kostýmov, v exaltovaných výrazoch tvárí, či v gestách zvýraznených rúk. Dynamická kresba umocňujúca expresívnu výrazovosť a farebná škála stupňujúca napätie a drámu, otvárajú divákovi dvere do sveta fantázie a menia stránky plné slov na ríšu podmanivých zážitkov a pocitov.

Ilustrácie Vincent Hložník, Danubiana

Ilustrácie Vincenta Hložníka aktuálne uvidíte v Galérii Danubiana Meulensteen Art Museum až do 4. septembra 2022.
Bratislava – Čunovo, Vodné dielo
GPS: N 48. 029444°| E 17.224444°
Trvanie výstavy: do 4. 9. 2022
Otváracia doba: Utorok – Nedeľa 10.00 – 18.00 h. (v pondelky sú výstavné priestory zatvorené)

Text: Mária Horváthová
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana      

Viac na: www.danubiana.sk