Blížiaca jeseň a bežecká sezóna. Ako sa pripraviť na tú nadchádzajúcu jesennú? Vhodné tipy sa zídu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
jesenná sezóna

Bežecká sezóna sa pripravuje na jesenný štart. Hoci je ešte – podľa kalendára i podľa aktuálne prajným slnečným lúčom – leto, jeseň sa už predsa len nezadržateľne blíži. Dni sa pomaly skracujú a večery už nie sú také teplé, ako bývali. Prečítajte si, ako sa pripraviť na zdravú jesennú bežeckú sezónu, aby vás nič neprekvapilo. 

Prispôsobte oblečenie počasiu

Výber oblečenia zvolte tak, aby ste sa pri behu cítili príjemne. S príchodom chladnejšieho počasia by ste mali začať s vrstvením. Spodná vrstva by mala odvádzať pot, na ňu by ste si mali obliecť tepelnú vrstvu. Nezabúdajte ani na tenkú nepremokavú bundu, ktorá vás ochráni aj pred silným vetrom. Hoci v jeseni ešte býva na čiapku teplo, šatka alebo čelenka sa vám do chladného rána môže zísť. Do prechodného obdobia by ste mali vymeniť aj bežecké topánky. Na jeseň je totiž často mokro, preto si radšej zaobstarajte obuv z nepremokavých materiálov a s protišmykovou podrážkou. Vymeňte takisto krátke ponožky za vysoké, nech pred zimou chránia vaše členky. Vyhnite sa však bavlneným, pretože v nich veľmi ľahko vznikajú pľuzgiere či odreniny. Po fyzickej aktivite sa prezlečte čo najskôr do náhradného suchého oblečenia. Môžete si totiž spôsobiť prechladenie svalstva, z čoho vznikajú bolestivé stuhnutia. 

Dopĺňajte vitamíny a tekutiny

S jeseňou prichádzajú aj výkyvy počasia i obdobia zvýšeného výskytu vírusov a baktérií. Preto by ste nemali zabúdať na dopĺňanie vitamínov a minerálov. Počas chladnejšieho počasia máme tendenciu vypiť menej tekutín než v lete. Preto nepodceňujte hydratáciu a doprajte si dostatok tekutín pred, počas i po tréningu. Vitamíny, ktoré by vám nemali chýbať sú vitamíny B12, vápnik či Vitamín D. Dobrým zdrojom vitamínu C na jeseň sú šípky, kyslá kapusta či karfiol. Vápnik, D a B12 získate napríklad z mlieka či hovädzieho mäsa. V chladnejšom období nezabúdajte doplniť sacharidy, pri cvičení potrebujete najmä glykogén, ktorý vytvára energiu. Najrýchlejšie si ho doplníte energetickými tyčinkami, hroznovým cukrom, medom či sladkým ovocím. Dôležitý je aj preto, že udržiava teplo vo svaloch. 

Neprehliadnite:

Výlety po Slovensku
Výlety po Slovensku sú neodolateľné: krásne doliny aj očarujúce výhľady sú nekonečné

Vyskúšajte otužovanie

Svoju imunitu si viete posilniť aj otužovaním. Vďaka nemu zlepšíte cirkuláciu krvného obehu. Lepšie tiež zvládnete výkyvy jesenného počasia. Najskôr by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, aby ste si otužovaním viac neublížili. Jesenné teploty sú ideálne pre začiatočníkov. Vonku nie je až taká zima, no teplota vody postupne klesá. S postupným ochladzovaním si pomaly zvykáte na chlad a tým nespôsobíte svojmu telu šok. 

 

Pred samotným otužovaním sa dobre rozcvičte, no nie tak, aby ste sa zadýchali. Vojdite do vody plynulo. Zo začiatku sa nesnažte vydržať vo vode čo najdlhšie. Stačí, ak na prvýkrát vydržíte 30 sekúnd. Po otužovaní sa môžete ešte zahriať ľahkým cvičením. Potom sa prezlečte do suchého oblečenia. Keď prídete domov, nedávajte si horúcu sprchu, pretože organizmu spôsobíte šok. Môžete si však dopriať horúcu šálku čaju. 

Jesenná bežecká sezóna je aj výzva – dbajte na bezpečnosť

S príchodom rýchlejšieho stmievania a sychravých dní sa zhoršuje aj viditeľnosť. Do svojej povinnej bežeckej výbavy preto zaraďte reflexné prvky a čelovky. Niektoré značky už ponúkajú bežecké oblečenie, ktoré má na sebe reflexné prvky.(B)

Foto: Pexels.com