Ceny hypoték začínajú stúpať. Je teraz vhodný čas na kúpu bytu? Aké riešenie je najlepšie?


1634   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
hypotéky

Ceny hypoték sú rozhodujúce, ak uvažujeme o kúpe nehnuteľnosti. Nie je to vôbec také jednoduché ako v minulosti. Hypotéky sú čoraz drahšie a banky sprísňujú podmienky na ich získanie. Mnohí sa teda začínajú pýtať, či je vhodný čas na kúpu bytu alebo treba skôr počkať? Pri rozhodovaní sa je nutné brať do úvahy viacero faktorov. Okrem samotných hypoték aj zvyšujúce sa ceny nehnuteľností.

Úrokové sadzby rastú už niekoľko mesiacov

Úrokové sadzby hypoték rastú na Slovensku už takmer štyri mesiace. Za toto obdobie sa dokázali zvýšiť o takmer 1 %. Podľa informácií od Národnej banky Slovenska (NBS) dosahovala priemerná sadzba hypoték v prvom štvrťroku 2022 1,8 %. Noví klienti si za za ne museli priplatiť trochu viac. Ich priemerná sadzba bola 2,1 %.

Výška úrokov a celková úroková politika je v jednotlivých bankách na Slovensku rôzna. Niektoré inštitúcie menia úroky pravidelne v niekoľkotýždňových intervaloch. Iné ich menia zriedkavo, no o to zásadnejšie. To, akú vysokú hypotéku môžete momentálne získať a aká bude výška vašich splátok, si najjednoduchšie vypočítate s hypotekárnou kalkulačkou.

Zdražovanie hypoték však nie je prekvapivým krokom. Ceny nehnuteľností sa neustále zvyšujú a nezastavili ich ani udalosti z posledných rokov či mesiacov ako šírenie koronavírusu či vojna na Ukrajine.

Dôvodom zvyšovania cien je dopyt. Ten je, aj napriek menej výhodným podmienkam, stále vysoký. Odborníci preto očakávajú, že zvýšenie hypoték by ho mohlo znížiť, čím by došlo k stabilizácii a prípadnému zníženiu cien. Rovnako, ako to bolo v roku 2008.

Neprehliadnite:

zdravý domov
5 tipov, ako si udržať zdravý domov. Kto by ho nechcel mať a cítiť sa v ňom naozaj ako doma…?

Do úvahy musíte brať aj ceny nehnuteľností

Okrem samotných úrokových sadzieb hypoték musíte pri nákupe nehnuteľností brať do úvahy aj ich ceny. Tie podľa najnovších dát NBS dosiahli za druhý štvrťrok 2022 sumu 2 671 € za meter štvorcový. Takýto rýchly rast sme na Slovensku zaznamenali naposledy v rokoch 2006 až 2008, čiže tesne pred finančnou krízou. Tá následne v ďalších rokoch „prečistila“ realitný trh a spôsobila zníženie cien v hodnotách od 15 do 30 %.

ceny hypotéky

Otázkou zostáva, či nastane niečo podobné aj teraz? A ak áno, kedy? Odpoveď však nepozná žiaden odborník. Realitná bublina môže prasknúť o niekoľko týždňov, mesiacov, ale aj rokov.

Kúpiť alebo nekúpiť byt? Ceny hypoték rozhodujú

Zdražovanie hypoték a sprísňovanie podmienok spôsobuje, že nízkopríjmoví uchádzači o úver ho nemusia o nejaký čas dostať. Budú tak odkázaní buď na bývanie v podnájme, prípadne, ak ide o mladších záujemcov, na bývanie s rodičmi.

Pre tieto skupiny obyvateľov je najideálnejším riešením nečakať a do nehnuteľnosti zainvestovať. To, kedy sa zdražovanie skončí, nevie nikto a zbytočné čakanie sa pre tých, ktorí nové bývanie súrne potrebujú, nemusí oplatiť.

Tým, ktorí nehnuteľnosť nepotrebujú a nad novým bývaním len premýšľajú, by sa pravdepodobne oplatilo počkať. Je možné, že realitná bublina praskne a ceny spadnú o niekoľko percent. Rovnako sú na tom aj osoby, ktoré si chcú zaobstarať investičnú nehnuteľnosť. V súčasnosti by sa takýto nákup neoplatil, pretože by trvalo niekoľko desiatok rokov, kým by sa vám prenájmom bytu vrátili všetky náklady, ktoré ste doň investovali.

ceny hypoték

Vlastnenie nehnuteľnosti predstavuje stále istotu

Aj napriek vysokým cenám hypoték a menej výhodným podmienkam od bánk je pre mnohých v súčasnej neistej situácii nehnuteľnosť jedinou istotou. Ak sa teda pre jej kúpu rozhodnete, nezabudnite si všetko dobre premyslieť. Do úvahy zoberte nielen úroky hypoték či cenu nehnuteľností, ale aj svoju vlastnú finančnú situáciu. Uistite sa, že máte dostatočne veľkú rezervu, ktorú by ste mohli v prípade rôznych situácií (ako je napríklad strata práce) využiť. (B)

Foto: Unsplash.com