Nedeľa v Danubiane I: Bahram Hajou – umelec, pre ktorého sú Ľudské bytosti najväčšou inšpiráciou

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ľudské bytosti Danubiana

Ľudské bytosti sú stredobodom záujmu odbornej i laickej verejnosti na aktuálnej výstave v Galérii DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM v Bratislave-Čunove. Presnejšie, celistvosť ľudskej bytosti so zameraním na výzvy a nedostatky v (medzi)ľudskom a dokonca politickom diskurze. V nápadných a energických kompozíciách nemeckého umelca sýrskeho pôvodu spúšťajú v prekvapenom divákovi výklady, spomienky aj zdesenie…

Medzi základné znaky ľudskej existencie bezpochyby patria pocity znepokojenia, melanchólie, súcitu. Isto ešte mnoho ďalších kompozícií ľudskej duše. Stretávame sa s nimi denne a podliehame im. Čaru figuratívno-abstraktných kompozícií podľahol aj Bahram Hajou. Umelec, žijúci a tvoriaci v Nemecku, s koreňmi v ďalekej Sýrii. Bahram Hajou svojou expresívnou vášňou preniká priamo do ľudskej podstaty. Také silné a nabité napätím, že sa nemôžete „nezaujato“ sústrediť na technicko-formálne aspekty jeho tvorby.

ľudské bytosti Danubiana

Silná emocionálna výpoveď

Bahramove obrazy nútia pocítiť chlad, hnev a bolesť postáv. A ich abstraktná beztvarosť zasiahne skrz naskrz do filozofického diskurzu o tom, čo znamená byť človekom. Toto všetko vzniká v jeho svetlom zaliatom ateliéri v Kulturgelände Hawerkamp v Münsteri. Sám umelec opisuje svoju techniku „bez techniky“. Umelec, pre ktorého ľudia sú tou najväčšou inšpiráciou a ktorý chce povzbudzovať (seba)reflexiu. Umelec – vizionár a ľudská bytosť. Či už ide o nefunkčné vzťahy, útlak žien alebo súboj pohlaví. Veľkoformátové diela Bahrama Hajoua sú vytvorené v priebehu mnohovrstevného procesu, ktorý odráža hĺbku obsahu všadeprítomného v obrazoch.

ľudské bytosti, Danubiana


Ľudské bytosti prezrádzajú tajomstvo originálnej tvorby

Najprv Bahram Hajou položí plátno na zem a priamo na ňom zmieša akrylové farby s práškovými pigmentmi. Farbu potom nanáša handrami a štetcami po celom plátne a jednotlivé farebné miesta potom posype pieskom alebo popolom. Potom zavesí plátno na stenu, otáča ním a hľadá inšpiráciu. V dialógu s farebnými štruktúrami a ostrovčekmi sa obraz pomaly vynorí z jednotlivých vrstiev. Uhlíkom načrtne ľudské bytosti – postavy alebo hlavy. Potom im dá nejakú formu, niekedy sú priehľadné, inokedy bledé alebo dokonca niekedy pokryje niektoré ich časti vrstvou farby. Vyhlásenia sú komplexné ako samotné vrstvy materiálu a farieb, niekedy sú dokonca skryté za nimi. Nedostatky a krivdy sú zároveň demaskované a premaľované. Jeho obrazový svet má univerzálnu expresívnosť v medzinárodne zrozumiteľnom (obrazovom) jazyku.  

Neprehliadnite:

Nad vodou! David Hanvald, Danubiana
Nad vodou! Abstraktný koncept Davida Hanvalda dotvára v Galérii Danubiana leto nad Dunajom

Ľudské bytosti a 100 svetových výstavných siení a galérií

Bahram Hajou je maliar, svetoobčan a ľudská bytosť. Narodil sa v Sýrii v roku 1952. Začiatkom 70. rokov 20. storočia sa presťahoval do Iraku, aby tam študoval stavebné inžinierstvo a neskôr umenie. V roku 1974 utiekol pred vojnou do Berlína a od polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia žije v Münsteri. Tu Bahram Hajou študoval archeológiu a nakoniec ukončil štúdiá na Pedagogickej fakulte, kde absolvoval v odbore športu a umenia.

Ľudské bytosti Bahram Hajou


Odkedy študoval na prestížnej Akadémii umenia v Düsseldorfe sa venuje výlučne umeniu. Maľby Bahrama Hajoua boli vystavené vo viac ako 100 galériách a múzeách po celom svete. Je prestíž, že jeho diela si našli cestu aj do Bratislavy a že jeho maľby môžeme obdivovať v Galérii Benjamina Ecka a teraz aj v Bratislave.

A ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Bahram, Danubiana


Viac emócií môžete zažiť v Galérii Danubiana do 23. októbra,
Ut – Ne 10,00 – 18,00 h.

Kurátor: Benjamin Eck
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana      

Viac na: www.danubiana.sk