Výber z tvorby známeho tatranského fotografa Vladimíra Koštiala nás vráti o desiatky rokov späť

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kostial Tatranská galéria

Výber z tvorby významného tatranského fotografa 20. storočia Vladimíra Koštiala očarí návštevníkov Tatranskej galérie v Poprade a prináša pre návštevníkov Vily Flóra spomienkový výlet po tatranských štítoch spred niekoľkých desaťročí. Pridajte sa k nám, výlet s dávkou nostalgie sa začína…

Kto bol Vladimír Koštial

Narodil sa v roku 1912 v obci Stará Turá na Slovensku, kde nadobudol svoju celoživotnú lásku k horám. Jeho mama bola čipkárka a svojho syna viedla k záujmu o ľudové zvyky a tradície, čo Koštial neskôr zúročil vo svojej tvorbe. Detstvo prežil v Bratislave, kde sa v ateliéri Richarda Mazúcha a Emanuela Procházku vyučil za fotografa (1926 – 1929) a následne pôsobil v Nových Zámkoch. Ako 25-ročný odišiel do Tatranskej Lomnice, zriadil si fotografický ateliér a v obci strávil celý zvyšok života. Miloval tatranský región a jeho obyvateľov a za štyridsať rokov aktívnej fotografickej činnosti vytvoril neobyčajne rozsiahlu a pestrú kroniku premeny Tatier i celého Slovenska.

Vrchol kariéry

Za vrchol kariéry Vladimíra Koštiala možno pokladať 60. roky minulého storočia, keď bol zaradený i medzi dvanásť najvýznamnejších slovenských fotografov v rámci almanachu 100 fotografií.  V knihe ako svoje motto napísal: „Niekomu je fotografia poéziou. Pre mňa je neúnavnou prácou, ktorej obetujem všetok svoj čas, aby som mohol zachytiť aspoň časť toho rozmanitého života, neustále sa meniaceho pred našimi očami. Je to namáhavé a vyžaduje si to celého človeka.“ Jeho prístup k tvorbe bol konzervatívny, ale svojou neúnavnou, zručnou prácou vytvoril dielo veľkej vizuálnej kvality a predovšetkým obrovskej dokumentárnej hodnoty.

Neprehliadnite:

scénograf Aleš Votava
Scénograf Aleš Votava a jeho Medziobjekty v spomienkach a v scénografických expozíciách

Rozmanitosť tvorby

Pozoruhodná je aj rozmanitosť jeho tvorby. Má v sebe dve výrazné autorské polohy. Jedna sa zameriava na tradičnú etnografickú fotografiu a zaznamenáva život a zvyky v podhorských dedinkách, silne spätých s kresťanstvom a tesným vzťahom k prírode. Tieto snímky majú dnes významnú historickú a etnografickú hodnotu, pretože ukazujú premenu zvykov na slovenskom vidieku okolo polovice 20. storočia. Druhá línia Koštialových fotografií zachytáva rozvoj cestovného ruchu, moderného životného štýlu, život v kempoch, hotely, autá a zábavu. Fotograf mapoval prenikanie turizmu a zimných športov do jeho regiónu. Natáčal a fotografoval napríklad lyžiarske preteky, neváhal absolvovať náročné zásahy s horskou službou či vysokohorské výstupy s elitnými horolezcami. Jeho snímky sú vzácne i vďaka tomu, že sú farebné. Vladimír Koštial používal techniku farebnej fotografie už od začiatku 50. rokov ako jeden z prvých vo vtedajšom Československu

Výber z tvorby Vladimír Koštial

Bez jeho záberov by Tatry neboli…

Od roku 1954 sa stal členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. V roku 1970 mu Mestský národný výbor Vysoké Tatry v Starom Smokovci udelil Uznanie a Pamätnú plaketu za zásluhy o rozvoj Vysokých Tatier 1945 – 1970. Profesionálnej fotografii sa venoval do roku 1976. Svoju tvorbu prezentoval v množstve knižných publikácií, časopisoch či na pohľadniciach. Po strate manželky Júlie náhle prestal fotografovať. Za života sa dočkal pravdepodobne jedinej samostatnej výstavy. Dnes však jeho dielo môžeme obdivovať vďaka usilovnosti syna Vladimíra a fotografky Lucie Petrůjovej, ktorí zmapovali jeho archív. Umelecký fotograf Vladimír Koštial zomrel v roku 2001.

Viac na: www.tatragaleria.sk