Móda 19. storočia – výstava o vývoji odievania, histórii odevov a o kultúre bývania plná vzácnych dobových artefaktov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
móda 19. storočia

Móda 19. storočia sa stala inšpiráciou aj pre nasledujúce obdobia. Aspoň v niektorých prvkoch a detailoch. Výstava zachytáva vývoj odievania od začiatku 19. storočia až po prelom 19. a 20. storočia. Nechýbajú dobové fotografie, originálne módne listy a časopisy…

Výstava Móda 19. storočia zaznamenáva vývoj predovšetkým dámskej módy vo všetkých jej premenách prostredníctvom zbierkových predmetov Múzea v Kežmarku a vďaka rekonštruovaným odevom z dielne poľskej autorky Marie Molendy. Historička a kostýmová výtvarníčka, spája odbornú prácu s návrhom historických odevov. Spracováva ich na základe štúdia archívnych materiálov, dobových prameňov či portrétov.

 


Výstava o móde 19. storočia je sprístupnená vo Výstavnej sieni Múzea v Kežmarku do 31. januára 2024 od 8. do 16.30 hod.

Aj bytová kultúra sa vyvíja

Zablúďte spolu s našou Hedvigou Mariou Szirmay do priestorov expozície, kde dýcha minulosť! Poďte sa pozrieť na miesto, kde sa čas zastavil a splynul v pozlátenej noblese.
Jednoposchodový meštiansky dom je pôvodne goticko-renesančný. V 17. stor. patril rodine zlatníka Daniela Haltza. Svedčí o tom stropný trám z r.1698 s vyrezávanými iniciálami DH nad rezbou kalicha – znaku zlatníkov, po stranách kalicha číslica 16 a 98. V 19. stor. v dome býval Štefan Palcsó (1826 – 1895), profesor lýcea, historik a spisovateľ (po ňom bola pomenovaná aj priľahlá ulička). Dom bol v 19. a 20. stor. prestavovaný. Múzeum získalo dom r. 1974 a po rekonštrukcii (1978 – 1985) v ňom r. 1994 otvorilo expozíciu, ktorá obsahuje vývoj nábytku z obdobia 17. – 20. stor. Niektoré exponáty sú aj staršie – napr. gotická brána, renesančná truhlica na šaty a iné.

Neprehliadnite:

Predsieň
Predsieň ako výzva! Zaujímavý odborný názor dizajnérky na bytovú kultúru našich domácností


Fortieľ starých majstrov

Na prízemí je zariadená prvá miestnosť klasicistickým nábytkom, pochádzajúcim z kežmarskej rodiny Badányi a v druhej miestnosti s trámovým stropom z r. 1698 je kuchynské a jedálenské zariadenie z 19. stor. s riadom z cínu, medi, mosadze, porcelánu, skla atď. Na poschodí je viacero celkov, umiestnených do jednotlivých miestností, dokumentujúcich vývoj skriňového nábytku i sedacieho nábytku od baroka k neorokoku. Zaujmú sedacie súpravy z 19. stor. a podobne datovaný spálňový nábytok.

Móda 19. stroročia

Drevo a nábytok

Veľmi príťažlivá je miestnosť s rozličnými druhmi hodín z 18. – 19. stor. Návštevník môže zhliadnuť aj rôzny bytový textil (koberce, záclony), osobné potreby (napr. fajky z 18. – 19.stor., vejáre, spony, ihlice) a odevné doplnky i obrazy kežmarských rodín od maliarov Czauczika, Forbergera, Tibellyho a iných. K unikátom patrí i pec so soškou “holohlavého” havrana – už vyhynutého vtáka v oblasti Tatier, ktorá pochádza z kaštieľa v Huncovciach (vystavených je viacero druhov kachieľ). Obdivovať môžete barokovú skriňu na písomnosti s mravoučnými obrazmi a nápismi. Akisto zaujme vyrezávaná sedacia súprava, špeciálne zhotovená pre novomanželov šľachtických rodín rodiny Badányi a Mariássy alebo francúzska sedacia súprava taktiež z rodiny Badányi.

Foto: archív Múzea v Kežmarku a pixabay

Viac na: www.kezmarok.com