Svätí Cyril a Metod zanechali silný odkaz pre dnešnú Európu. Solúnski vierozvestci šírili poznanie a vieru.
Svätí Cyril a Metod sú spolupatróni Európy. Ich kultúrne a ich historické dedičstvo má pre našu európsku súčasnosť a hodnotový systém nespochybniteľný význam. Z učenia solúnskych bratov treba podčiarknuť zachovanie a šírenie a zveľaďovanie odkazu vierozvestcov a ich žiakov. Dnes nadobúda viera veľký zmysel a jej strata prináša rozpory a duchovnú biedu.
Obracajme sa na svoju vieru, hľadajme inšpiráciu do súčasnosti a budúcnosti. Oslovujme veriacich, pútnikov, ale aj turistov a ľudí s hlbokým vzťahom k minulosti a vlastným koreňom.
Patróni Slovenska a Európy
Slávni slovanskí vierozvestci svätí Cyril a Metod, tvoria v dejinách Slovanov a zvlášť Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol. Pochádzali z mesta Solún (Thessaloniké) v Grécku. Ich otec, menom Lev, mal vysoké postavenie v štátnej správe. O matke nevieme nič. Metod bol zrejme najstarší. Narodil sa azda okolo roku 815. Metod bolo jeho rehoľné meno, krstným menom sa volal možno Michal. Cyril bol najmladším z detí, krstným menom sa volal Konštantín. Narodil sa asi okolo roku 827. Pretože v okolí žilo mnoho Slovanov, predpokladá sa, že obaja dobre poznali slovanský jazyk. Metod, starší z bratov, sa stal dôležitým civilným úradníkom. Po čase ho však svetské záležitosti unavili, a preto sa utiahol do kláštora. Konštantín sa stal učencom a profesorom, známym ako „Filozof“, v Konštantínopole.
Na ceste hľadania duchovných a kultúrnych koreňov
Svätí Cyril a Metod sú spolupatróni Európy. Aj preto sa ich odkaz uchováva v podobe, ktorá je blízka mnohým pútnikom. Naprieč Európou a aj územím Bratislavského samosprávneho kraja, prechádza Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda. Spája viacero zaujímavých pamätihodností z obdobia Veľkej Moravy. Dávna história je hmatateľná v lokalite Bratislavského hradu, kde jestvovalo opevnené slovanské hradisko s trojloďovou bazilikou už v 9. storočí.
Replika zvyškov Veľkomoravskej baziliky – na hornej východnej terase areálu – znázorňuje románsku sakrálnu stavbu, ktorá patrila podľa rozmerov k najväčším doposiaľ známym veľkomoravským kostolom.
V okolí hlavného mesta…
Pár kilometrov od hlavného mesta leží obec Marianka – najstaršie pútnické miesto na území niekdajšieho Uhorska. Na slávnu minulosť Marianky odkazuje množstvo drobných sakrálnych stavieb, ktorým dominuje Bazilika Narodenia Panny Márie z roku 1377. Klenotom Záhoria je aj Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch (na obr.) jedna z najstarších sakrálnych stavieb na našom území.
Neprehliadnite:
Klenot na Spiši:
Kostol Ducha svätého v obci Žehra je takmer v nezmenenej podobe už celé stáročia…
Svätí Cyril a Metod a ich dedičstvo…
Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda, ktoré cesta reflektuje, nie je len hmotné v podobe architektonických stavieb a sakrálnych objektov, ale aj duchovné, súvisiace so šírením viery, vzdelanosti a kultúry na našom území. Odkaz vierozvestcov si každoročne pripomíname aj v konkrétny deň – 5. júla na Sviatok sv. Cyrila a Metoda, s ktorým sú späté aj oslavy a podujatia v rôznych slovenských mestách. Púte, liturgické slávenia a odborné semináre pripomínajú, akú dôležitú rolu zohrali solúnski bratia v našich životoch. Popritom má však Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda uspokojovať potreby ľudí, ktorí sa na ňu vyberú celoročne a preto sú veľmi vítané všetky ďalšie obohacujúce sprievodné aktivity ako je budovanie 3D formátov, virtuálnej reality, vydávanie brožúr k tematike, organizovanie skupinových, poznávacích hier a pod.
Pamiatok je naozaj požehnane…
Ďalší pútavý príbeh napísalo hradisko Neštich nad Sv. Jurom v malebných Malých Karpatoch. Priamo so sv. Cyrilom a Metodom sa však spája iná lokalita – obec Devín s rovnomenným hradom na sútoku Dunaja a Moravy. Tu sa nachádzajú pozostatky veľkomoravského kostola z 2. pol. 9. storočia. Nálezy z veľkomoravského obdobia potvrdzujú kultúrno-duchovný aj politicko-strategický význam Devína. V okolí Farského kostola sv. Kríža z 13. st. bolo odkryté rozsiahle pohrebisko z čias Veľkej Moravy a nález náhrobného kameňa s bohatou symbolikou viedol k domnienkam, že práve tu je pochovaný sv. Metod.
Príležitosť na objavenie vlastnej cesty k viere a poznaniu si pripomíname každoročne 5. júla, v Sviatok svätého Cyrila a Metoda. (RE)
Foto: archív redakcie