Zváračka. Ako vybrať tú najlepšiu zváračku do dielne? Hlavné faktory, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.


190   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zváračka

Zváračka je neoddeliteľnou súčasťou každej dielne. Ide o zariadenie, pomocou ktorého je možné roztavením kovov v mieste zvárania alebo plastickou deformáciou vytvoriť pevné spoje medzi zváranými časťami. Kľúčom ku kvalitným zvarom je nielen správna zváračka, ale aj schopnosti majstra. V tomto článku sa pozrieme na hlavné atribúty pri výbere.

Zváraný materiál a metóda zvárania

Pred výberom zváracieho zariadenia do dielne si položte otázku, aké materiály budete najčastejšie zvárať. S tým totiž úzko súvisí metóda zvárania.

  • Na zváranie tenkých kovov sú ideálne zváračky MIG/MAG, ktoré využívajú ochranný plyn, najčastejšie oxid uhličitý alebo jeho zmes s argónom.
  • Pri rôznych výrobných a stavebných projektoch, keď nie je vyžadovaná vysoká estetika spojov, je vhodné oblúkové zváranie MMA. Použitá môže byť invertovaná alebo trafozváračka.
  • Najprecíznejšia je metóda TIG, používaná hlavne na spájanie nerezu, chrómu, niklu alebo titánu. Pri TIG zváraní je dôležitý aj výber správneho typu prúdu (DC alebo AC) pre daný materiál.

Náš tip: preskúmajte ponuku zváračiek a zváracieho príslušenstva od značky Fronius.

Maximálny zvárací prúd

Určuje, ako hrubý materiál je možné zvárať. Platí, že čím vyšší je maximálny zvárací prúd, tým hrubší materiál môžete zvárať – na tenké materiály do hrúbky päť milimetrov postačí cca 100 – 160 A.

 

Neprehliadnite: 

dekoračné prvky

Dekoračné prvky sa hodia aj k minimalistickému dizajnu kuchyne.
Obzvlášť, keď sú aj praktické.

 

Využiteľnosť výkonu (zaťažovateľ)

Tento technický parameter udáva, ako intenzívne, resp. ako dlho je možné zváračku využívať, kým sa zapne tepelná ochrana. Zjednodušene povedané, je to pomer času, počas ktorého môže zváračka pracovať (doba zapnutia) pri maximálnom zaťažení, k celkovému času. Odvodzuje sa od 10-minútových intervalov. Napríklad, zaťažovateľ 270A / 40% hovorí, že daným prúdom 270 A môžete zvárať 4 minúty a zvyšných 6 minút musí zariadenie chladnúť.

Špeciálne funkcie zváračky

Pozerajte tiež na špeciálne funkcie, ktoré zariadenie ponúka. Napríklad pri CO2 zváračkách oceníte funkciu Arc Force, ktorá dokáže regulovať prúd v závislosti od vzdialenosti od zváraného materiálu alebo Anti Stick, ktorá zabraňuje tomu, aby sa elektróda prilepila. Hodiť sa bude aj integrovaný ventilátor či ďalší bezpečnostný prvok – mikrospínač v rukoväti zváračky, ktorý zabraňuje nechcenému zapáleniu oblúka. (FU)

Foto: Photocreo Bednarik / Adobestock.com