Vianočné zvyky, ktoré pretrvávajú dodnes… Vďaka Bohu, uchovávame si tradície predkov ako prejav úcty.


6   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vianočné zvyky

Vianočné zvyky vo vzácny čas nabádajú na pohľad do minulosti. Mnohé zvyky vznikali a ich odkaz pretrváva doposiaľ. Vedeli ste napríklad, že v minulosti boli vianočné jedlá pripravované z viacerých druhov mäsa – z volov, jahniat, hydiny, rýb, divej zveri či vtákov?  A aby sa domácim a nepokazilo mäso, skladovali ho v tzv. ľadovni.

Ako to bolo kedysi…

V stredoveku, keď bola tuhá zima, osadenstvo z hradného panstva išlo k neďalekej zamrznutej rieke a pílami narezali veľké kvádre ľadu. Na saniach s konským záprahom vyvážali kusiská ľadu do studených pivníc, kde ich ukladali do slamy. Tieto bloky chladili veľkú pivnicu dokonca aj počas celého leta, až kým sa ľad neroztopil. Takto sa skladovali potraviny. Mäso bolo uložené priamo do ľadu. Pivnica, kde bola ľadovňa, je pod mnohými slovenskými hradmi ešte aj dnes. No a v pivniciach napríklad pod kaštieľmi sa skladovalo dobré vínko a alkohol.

Vedeli ste, že…

… napríklad  v roku 1647 bol na Hrade Ľubovňa typickým vianočným dezertom vianočný puding (melchmus) a typickým vianočným jedlom bolo cocido. Toto jedlo je pripravené z rôznych druhov mäsa (bravčové, hovädzie, kuracie, jahňacie), klobás a zeleniny (kapusta, repa, petržlen, zemiaky, mrkva a cícer). Ďalšie jedlá, ako napr. vajíčka, či syr sa pridávajú pred servírovaním.

Neprehliadnite: 

Príbehy zo Zázrivej / Zo života pastierov.
Neopakovateľné momentky z minulosti našincov.


Symbolom Vianočných sviatkov je už odnepamäti vianočný stromček

Ten sa začal „objavovať“ v dnešnom Nemecku. Koluje o tom viacero legiend. Podľa jednej vznikol v 7. storočí, keď chcel učiteľ potešiť svojich žiakov na Vianoce. Druhá sa spája s vianočnými hrami, kedysi ľudia prinášali strom do svojich príbytkov a mal symbolizovať rajský strom. Podľa tretej protestantský kňaz Martin Luther priniesol domov strom, pretože ho po jeho cestách nadchol pohľad na svetlo žiariace pomedzi ihličnaté stromy. Hlboko zakorenenou tradíciou sa vianočný stromček stal v 18. a 19. storočí a rozšíril sa do celej Európy práve z Nemecka. Z mestského prostredia tak prenikla symbolika stromčeka do šľachtických sídel, kde sa stal veľmi obľúbeným vianočným doplnkom.

Vianočný stromček v celej Európe

Tento najvýraznejší symbol Vianoc začali presadzovať panovnícke rodiny. Keďže šľachta veľmi rada napodobňovala štýl vládnucich rodín, tak vianočné stromčeky prevzala do svojich domácností. Chudobní ľudia sa s nimi zoznámili práve v šľachtickom prostredí, keďže stromčeky boli súčasťou výzdoby šľachtických sídiel. Videli ich buď v rámci práce alebo počas vianočných sviatkov, keď im šľachtická rodina pod stromčekom rozdávala vianočné nádielky. Od šľachty ho potom ľudia prevzali aj do svojich domácností. A táto tradícia sa zachováva dodnes… (RE)

Foto: archív redakcie a pixabay