Trebišovski pisanki… našo i vašo. Tradičná originálna pozvánka na Zemplín v čase predveľkonočnom.

Share:
Trebišovski pisanki

Trebišovski pisanki… našo i vašo. To je originálna pozvánka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. V období pred Veľkou nocou sú pre milovníkov ľudovej kultúry pripravené na Kvetnú nedeľu o 14. hodine ukážky tradičných, netradičných i iných techník maľovania veľkonočných vajíčok. V rámci podujatia sa uskutoční aj slávnostné otvorenie tejto rovnomennej výstavy, ktorá je pre návštevníkov sprístupnená až do mája.

Ako každoročne v tomto predveľkonočnom čase

Aj tento rok sa toto známe a obľúbené Múzeum – ako každoročne – v jarnom období rozjasnilo farbami. Obohacuje o neskonale krásne a o to precíznejšie vycibrené kolekcie kraslíc. Na 35. ročník súťažnej výstavy Trebišovski pisanki… našo i vašo sú zapožičané krehké exponáty od vystavovateliek a vystavovateľov zo Slovenska i Česka. V záujme organizátorov je čo najautentickejšie priblížiť, ako také kraslice vznikajú. V spolupráci s krasličiarkami sú pripravené tradičné ukážky zdobenia. Celé podujatie sa tento rok uskutočňuje v priestoroch galérie kaštieľa Andrássyovcov. Návštevníkov na túto nevšednú výstavu pozýva riaditeľka Múzea v Trebišove Beáta Kereštanová.

Trebišovski pisanki, Veľká noc z Kysuckého múzea v Čadci. Bude pestrá, bohatá a v duchu tradícií


Sviatočné nedeľné popoludnie

V prvom rade si ho 13. apríla užijú hlavne rodiny s deťmi. Pripravené pestré aktivity určite vyčaria zážitky a podporia pocit očakávania Veľkej noci.  Pod názvom Pisanki očami detí, je pripravené výtvarné kreatívne popoludnie s obrovskou kraslicou; deti budú určite nadšené a plné dojmov zo zaujímavostí o krasliciach a ich histórie. Program podujatia spestria i tanečné vstupy folklórnej skupiny Parchovianka. A to najdôležitejšie? Budete mať možnosť zakúpiť si nádherné kraslice! Akiste neodoláte ani iným tematickým dekoráciám, ktoré budú k dispozícii vo veľkonočnej uličke.

35. ročník súťažnej výstavy

Od predchádzajúcich ročníkov sa tento líši práve tým, že okrem štyridsiatich súčasných vystavovateľov a ich diel sa predstavuje aj vybraná časť zbierky kraslíc z fondu národopisu. Súčasní vystavovatelia, nielen zo Slovenska ale i z Česka, sa predstavujú so svojimi zdobenými veľkonočnými vajíčkami v počte 640 kusov. Z fondu národopisu sa vyselektovalo na prezentáciu 360 kusov. Spoločne tak môžete na výstave Trebišovski pisanki… našo i vašo svoj zrak upriamiť naneuveriteľný počet 1000 kraslíc!

Neprehliadnite:

jar v záhrade

Jar sa predsa len uchádza o našu priazeň a s ňou je tu aj obľúbená téma: záhrada.
Toto sú tipy pre jej zariaďovanie a vašu radosť


Rok v znamení archeológie

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove sa tento rok nesie v znamení archeológie. Táto významná kultúrna inštitúcia  sa preto odhodlala ku kroku prepojenia etnologickej výstavy s archeológiou. Podarilo sa to prostredníctvom repliky kraslice, ktorej originál je datovaný do obdobia 15. storočia bol objavený pri archeologickom výskume v meste Ľvov, na území dnešnej Ukrajiny. Ide o husacie vajíčko zdobené voskovou batikou s jednoduchším štylizovaným rastlinno-geometrickým motívom. Repliku jedinečného nálezu zapožičalo Vihorlatské múzeum v Humennom.

Trebišovski pisanki, Domanižské kraslice v generáciách


Trebišovski pisanki a tradičné techniky

Na výstave návštevníci môžu vidieť tradičné techniky ako voskovanie, batikovanie, drôtovanie, vyškrabovanie, prírodné farbenie zo štiav z rastlín, či oblepovanie slamou a bavlnkou, ako aj netradičné – perforovanie, zdobenie paličkovaním, oblepovanie semienkami a zdobenie farbami. Nechýbajú ani kombinované techniky, tradičné s netradičným – voskovanie a perforovanie, ako aj iné techniky – oblepovanie ryžovým papierom a prymkami.

Pozvánka do Trebišova na výnimočný vizuálny zážitok je aktuálna až do 4. mája.

 

muzeum trebisov logo

 

 

www.muzeumtv.sk