Ako chutí Nemecko… alebo bomba gastro vychytávky očami travel a food blogera Tomáša.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Čo vás napadne, keď sa povie Nemecko, gastro zážitok očami blogera, Tomáš Bomba, Düsseldorf

Keď sa povie Nemecko, mnohým ako prvé – prirodzene – napadne hlavné mesto Berlín. Mimochodom, v uplynulých rokoch získalo mesto titul – vďaka svojej kultúrnej otvorenosti –  európsky New York. Svetové BMW, futbal, neoficiálne majstrovstvá sveta v jódlovaní bujarých milovníkov piva počas Októberfestu. To je zase bavorská metropola Mníchov. Alebo taký bankami preplnený Frankfurt nad Mohanom, ktorý je – vďaka svojmu letisku – prestupnou bránou pri cestách do celého sveta.

No, nemenej zaujímavý je Düsseldorf. Mesto na Rýne, ktoré je zároveň hlavné mesto spolkovej republiky Severné Porýnie Westfálsko. Vitajte v meste s prívlastkom nemecký Paríž. Jeho eleganciu a svetovosť – ako jedného z centier svetovej módy – zvýrazňuje prítomnosť módnych značiek, ktoré – ozaj všetky do jednej – sú zastúpené hádam na najkrajšej ulici v celej krajine Königsallee. Champs-Elysées na Rýne a celý Düsseldorf je naozaj neodolateľný, priam na zjedenie…

Mesto, ktoré sa vám pokúsim predstaviť mojimi očami food a travel blogera.

Čo vás napadne, keď sa povie Nemecko, gastro zážitok očami blogera, Tomáš Bomba, Düsseldorf

Z vecí, ktoré v meste rezonujú a ktoré sa oplatí vidieť asi najviac, je už spomínaná Königsallee (miestni ju skrátene nazývajú Kö) preplnená špičkovými obchodmi s módou. Ďalej Múzeum umenia Kunstpalast, MedienHafen, čo sú unikátne budovy, ktorých autorom je legendárny architekt Frank Gehry (autor budovy Tančící dům v Prahe) a samozrejme Altstadt (Staré mesto) s ponukou miestneho piva, ktoré vyrábajú jedine tu a ktoré miestni volajú jednoducho “alt”.

Neprehliadnite:
Každý deň vitamíny, každý deň zdravím nabité smoothies!

Čo však mňa osobne najviac priťahuje na Düsseldorfe je miestna gastronómia, ktorá vlastne ani nie je miestna. Je zmesou ingrediencií z celého sveta a má tu bohaté zastúpenie každá príchuť. Kedže je Düsseldorf mestom, kde sídli množstvo IT firiem, žije tu aj veľká japonská komunita (jedna z najväčších v Európe). Čo má pochopiteľne vplyv na kultúru mesta a samozrejme aj gastronómiu. Celkovo je japonský vplyv sústredený asi do dvoch-troch ulíc, ktoré už dávnejšie vytvorili akúsi miništvrť japantown, ktorá sa nazýva Little Tokyo. Je centrom japonských inštitúcii obchodov a reštaurácií s mraveniskom ľudí.

Čo vás napadne, keď sa povie Nemecko, gastro zážitok očami blogera, Tomáš Bomba, Düsseldorf

A čo je hlavné, je tu naozaj široká ponuka reštaurácií, zameriavajúcich sa na jedno z mojich najobľúbenejších jedál. Pozývam vás ochutnať:

Ramen

je v skratke silný vývar s rezancami. Existuje viacero druhov, ktoré sa líšia chuťou a konzistenciou. Tie najznámejšie sú:

Shio

Slaný číri, žltej farby, ktorý môže byť kurací alebo rybací v kombinacii so zeleninou a morskými riasami.

Tonkotsu

Mliečne biely vývar robený z bravčových kostí (a tiež považovaný za najpopulárnejší) celkovo patrí k ťažkým typom ramenu. Je aj môj favorit.

Shoyu

Číri hnedý vývar z kuraciny alebo zeleniny a sójovej omáčky.

Tomáš Bomba Ramen Bar Takezo

Miso

Kurací alebo rybací vývar mútnej farby za použitia miso pasty so sladkou až orechovou chuťou.

Viac o mojich ramen zážitkoch v Düsseldorfe nájdete na Instagrame, no pre väčší prehľad som si tu pre vás pripravil prehľadný guide kam za ním v Little Tokyo ísť. Návšteva mesta – už len pre jeho gastro zážitky – rozhodne stojí za to. Všetci ramen “lovers” by si mali Düsseldorf raz a navždy zapamätať a poznačiť vo svojom itinerári:

Naniwa

Úplne autentický ramen, ktorý je na tomto mieste už 25 rokov. A pre mnohých je miestnou absolútnou jednotkou. Treba sa však pripraviť na dlhé rady, hlavne počas obeda. Pri mojej návšteve som si tam postál cca 45 minút.

Takumi

Rady síce nie sú také dlhé ako pri Naniwa, ale úspech tejto dnes už frančízi je značný. A svoje prevádzky má už aj v mestách ako Amsterdam, Barcelona či Berlín. 6-8 hodín pripravované vývary jednoducho musíte ochutnať.

Takumi 2nd Tonkotsu

Kým prvý Takumi bol založený v roku 2007, tento je na gastro mape od roku 2012 a zameriava sa Tonkotsu ramen. Zvyčajne sa pripravuje 12-15 hodín. Tento podnik je môj osobný favorit a cítim sa tu asi najlepšie.

Tomáš Bomba Takumi Lorettostrasse

Tokyo Ramen Takeichi

Tokijský štýl Shoyu ramenov pre všetkých, ktorým vyhovuje extrémne krémová konzistencia.

Takezo

Ich filozofia je robiť tradičný japonský ramen a len v minimálnej miere sa prispôsobovať európskym chutiam.

Daidokoro Umaimon

Už v ich logu je jasné, že hlavnou zložkou je kuracie mäso a podľa toho sú pripravované vývary a aj jednotlive zložky v ňom. Za zmienku stojí tiež ich Tori Teriyaki a karaage.

Takumi Chicken & Veggie

Najnovší z rodiny Takumi je postavený na kuracích alebo zeleninovych základoch, takže aj vegáni si prídu na svoje. Za povšimnutie stojí najmä skvelý Mala paitan ramen s obzvlášť krémovým vývarom s koreninovou zmesou červenej papriky szechuan, čo patrí k mojim naj.

Nie je to, samozrejme, len o ramenoch. Mesto ponúka ďalšie japonské reštaurácie. Ich ponuka je pestrá; od sushi cez sobu, okonomiyaki alebo –  kto by chcel vyskúšať – saké… Takisto sa tu nachádza niekoľko supermarketov alebo menších potravín s vyslovene japonskými alebo ázijskými produktami. Osobne, keď sa tu zakaždým zastavím, tak niečo nové ochutnám, inšpirujem sa tým, nakúpim a beriem so sebou domov, ako nezabudnuteľný food suvenír.

Na ďalšie stretnutie sa teší váš Tomáš Bomba … verte, bude to opäť bomba!


TagsGastro