Ako eliminovať pigmentové škvrny? Tipy a rady ako sa ich zbaviť a posilniť sebavedomie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sa bežne objavujú u mnohých ľudí a dokážu vplývať na sebavedomie deštruktívne. Tieto malé zmeny vo sfarbení pleti a pokožky sa považujú za estetický problém, ktorý je možné riešiť. Ak sa v týchto slovách spoznávate, máme pre vás zopár dobrých tipov, ako môžete pigmentové škvrny zredukovať, niektoré dokonca aj odstrániť.

Ako vznikajú pigmentové škvrny?

Za pigmentáciu kože je zodpovedný melanín, farbivo produkované špeciálnou bunkou, melanocytom. Pigmentové škvrny sa objavia vtedy, keď telo vyprodukuje príliš veľa melanínu. Veľmi zriedkavo je to spôsobené opačným javom, čiže nízkou tvorbou melanínu. Jeho produkcia je zvyčajne bezproblémová, niektoré situácie ju však dokážu narušiť. Dobrým príkladom je pravidelný pobyt na slnku bez ochrany pred slnečnými lúčmi. Ďalším častým prípadom je tehotenstvo alebo iné hormonálne zmeny, no dôvodom môžu byť aj zápaly alebo vonkajšie faktory, ktoré pôsobia na kožu iritujúco.

Elixír mladosti, kolagén

Dnes sú doplnky výživy s obsahom kolagénu skutočne populárne. Mnohí ich používajú na ochranu pohybového aparátu. Asi ešte frekventovanejším dôvodom je krása pokožky, vlasov a nechtov. Rybí kolagén skutočne účinkuje proti starnutiu. To však málokto vie, že by mal byť súčasťou aj prevencie pigmentových škvŕn napríklad zo slnka.

Neprehliadnite:

Región Šariš, Hrad Zborov
Región Šariš je pre turistov vysnívaný raj. Túry i cyklistické trate plné zážitkov a nových poznatkov

UV lúče poškodzujú pokožku dvomi spôsobmi: UVB žiarenie spôsobuje vonkajšie poškodenie kože (napríklad spálenie), kým UVA žiarenie sa dostane aj do hlbších vrstiev, kde ničí základnú bunku väziva fibroblast. Ten produkuje kolagén zodpovedný za mladý vzhľad, jednotnú farbu a vitalitu pokožky. Dôverovať telu a jeho schopnosti regenerácie je v mnohých prípadoch veľmi múdre, no pri obnove kolagénu to, žiaľ, neplatí. Telo totiž túto látku od určitého veku úplne prestáva produkovať. Vtedy začne byť viditeľné starnutie pokožky, jej menšia odolnosť, a veru, pigmentové škvrny na tvári vznikajú ľahšie a častejšie.

Vitamíny

Len samotné užívanie vitamínov pri odstraňovaní pigmentových škvŕn zázraky nespraví, no môže pomôcť v celkom prekvapivej miere. Vitamín E je napríklad známy svojimi pozitívnymi účinkami na pokožku. Zabraňuje oxidácii nenasýtených mastných kyselín, selénu, vitamínov A a C, pôsobí proti voľným radikálom, a samozrejme pomáha aj pri zmierňovaní pigmentových škvŕn. Pokožke ho môžete dodať vo forme krémov, olejov, ale aj zvnútra, prostredníctvom jedla alebo doplnkov výživy. Vitamín C má dôležitú úlohu pri regenerácii buniek, no kľúčový je aj pri užívaní kolagénu. Konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia je podstatná aj práve pre tento prvok, s doplnkom výživy v tomto prípade však netreba preháňať.

AHA a retinol

Pri priamom odstraňovaní pigmentových škvŕn pomáha aj chemický peeling (najmä AHA kyselinami), ktoré sa používajú pri procedúrach proti starnutiu. Ďalšou skvelou pomocnou látkou môže byť retinol. Najsilnejší účinok dosiahnete samozrejme kombináciou týchto dvoch prvkov, ich intenzita by však mala byť určená odborníkom. 

Pigmentové škvrny a domáce metódy na ich odstránenie

Jablčný ocot zosvetľuje pokožku a pomáha prinavrátiť jej pôvodnú farbu. Zmiešajte lyžicu vody s rovnakým množstvom jablčného octu, a túto zmes nechajte pôsobiť na svojej tvári 10-15 minút. Opakujte každý deň.
Aloe vera odstraňuje odumreté kožné bunky a dodáva pokožke vitamíny a minerály, tým zjednocuje jej farbu. Ak sa takáto rastlinka nachádza aj u vás doma, bude nápomocná pri odstraňovaní pigmentových škvŕn. Jej gélovité vnútro si natrite na tvár a môžete nechať pôsobiť celú noc.
Pomarančová kôra obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá tiež má zosvetľujúci účinok. Potrite si ňou pokožku, následne si na ňu naneste med. Po 15 minútach si tvár umyte.

Zdroj fotiek: freepik.com