Bardejovské Kúpele a okolie sú najpríťažlivejšie na jeseň. Nepremeškajte dary a ponuku jesennej prírody!
Bardejovské Kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú najširšie indikačné zameranie. Dnes sa pozrieme aj do okolia tohto známeho kúpeľného centra.
Za akciové ceny do oázy zdravia
Kúpele ponúkajú rôzne typy akciových pobytov, vrátane tých pre rodiny s deťmi, kde je v cene stravovanie, ubytovanie a vstup do wellness. Je tu aj skanzen – najstarší na Slovensku, tenisové dvorce, krytá hala, preliezačky, minigolf, „kúpeľné singletracky“, kyslíková dráha, neďaleko je historické mesto BARDEJOV – pamiatka v Zozname UNESCO, hrad Zborov a mnohé iné atrakcie. Bardejovské Kúpele priťahujú už dlhoročne návštevníkov z rôznych kútov Slovenka i zo zahraničia.
Kúpele v centre záujmu už v minulosti
Medzi hlavné atrakcie patrí bronzová socha v životnej veľkosti Sisi – dôstojný pamätník na pobyt rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety zvanej Sisi, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1903. Cisárovnu pripomínajú aj Múzeálny apartmán a kráľovský apartmán Sisi. V kúpeľoch dominuje jedna z najdlhších lávok na Slovensku – Lávka priateľstva v Bardejovských Kúpeľoch, dlhá 54,2 m s výškou veže 11,6 m.
Drevené kostolíky – odraz stáročnej viery a kultúry
Drevené chrámy sú najvzácnejším skvostom slovenskej ľudovej architektúry. Nachádzajú sa takmer výlučne na severovýchode Slovenska, pričom najviac – až 26 – ich je práve v regióne horného Šariša. Pri ich stavbe sa z duchovných dôvodov nesmeli používať klince, ktoré boli spájané s ukrižovaním Krista. Majstri sa preto snažili o zhotovenie pevných drevených spojov, schopných odolať času aj poveternostným vplyvom. V interiéroch dominujú unikátne ikony karpatského typu, osadené do ikonostasov v štýle baroka a rokoka. Spravidla ide o chrámy východného obradu. Najstarším dreveným kostolíkom na Slovensku je však jedinečný rímskokatolícky gotický chrám z 15. storočia v obci Hervartov, ktorý je aj v Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kde všade sa treba vybrať na výlet
V okrese Bardejov k nim patria: Hervartov (zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. V okrese Svidník: kostolík v skanzene Svidník, ďalej Potoky, Šemetkovce, Miroľa, Krajné Čierno, Ladomirova a Bodružal (zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO), Príkra, Dobroslava, Nižný Komárnik, Vyšný Komárnik, Medvedie, Hunkovce, Korejovce.
Rozhľadňa Kamenná hora
Neďaleko okresného mesta Bardejov sa nachádza Kamenná Hora s rozhľadňou, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov. Rozhľadňa je pre ľahko prístupná aj pre menej zdatných turistov a pre deti. Samotný objekt s okolím poskytuje možnosti aktívneho trávenia času pre celú rodinu. Záujemcovia si môžu na otvorenom ohnisku vedľa rozhľadne opekať a sedieť na lavičkách. Rozhľadňa je dominantou dolnej časti Kamennej hory a je ľahko prístupná po červenej turistickej značke z kúpeľov i Bardejova, pretože je priamo na tejto využívanej turistickej magistrále.
Atrakcie a pamätníky vojnovej histórie kraja
Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest na obe svetové vojny ako v okolí Dukly a Svidníka. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky. Vhodné sú predovšetkým pre rodinné výlety s deťmi, tu si môžu ohmatať tanky, delá, lietadlá a vojenskú techniku. Centrálna expozícia Vojenského historického múzea umiestnená vo Svidníku na Bardejovskej ulici je tiež otvorená a celoročne prístupné je Údolie smrti.
Neprehliadnite:
6. október 1944 – deň, ktorý sa zapísal do dejín aj osudov stoviek rodín. 80 rokov hojenia rán…
Zborovský hrad
Zborovský hrad nazývaný tiež Makovica, sa prvý krát spomína v roku 1347. Postavený bol na obranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska. Postupne ho vlastnili rodiny Cudarovcov, Rozgonyiovcov, Tarczayovcov, Šeredyovcov a Rákociovcov. Za Thökölyho povstania v roku 1684 bol hrad zničený cisárskymi vojskami a hradnú zrúcaninu poškodili aj boje počas 1. svetovej vojny. Zborovský hradný vrch bol v roku 1926 vyhlásený za prírodnú rezerváciu čo ho zaraďuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Výstup na hrad zo Zborova alebo Dlhej Lúky trvá asi 30 minút.
Rozhľadňa nad Svidníkom
Modernú rozhľadňu s útulňou nájdete na bývalom svidníckom vleku. Panoráma na mesto Svidník nadchne od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy z výšky takmer 13 metrov. Nástup na vyhliadku je za mestom v smere na obec Mestisko.
Skanzen
Skanzen vo Svidníku je zážitkom pre deti aj dospelých. Rozpína sa na ploche 11 ha a nájdete v ňom 50 objektov ľudovej architektúry, domčeky pokryté slamou, vodný mlyn, tradičnú „korczmu“, obecnú školu a drevený chrám z roku 1766. Bardejovské Kúpele a ich okolie je naozaj prírodným a historickým klenotom Slovenska, ktoré znásobuje farebnsoť jesene. Oplatí sa vidieť, oplatí sa zažiť!
Text a foto: OOCR ,,ŠARIŠ“ – Bardejov, Marián Šoth, Lukáš Šedivý a archív
Medzititulky: redakcia
Viac na:
www.kupele-bj.sk
www.visitbardejov.sk