Čipkárske umenie a originálne vzory na aktuálnej výstave Vianoce v čipke v Trebišove.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Čipkárske umenie

Čipkárske umenie. Je originálne, krásne a aj na Slovensku má svoju tradíciu. Ide o prejav zručnosti a hlavne trpezlivosti, v ktorej sa, navyše, prejavuje cit a srdce… Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína vTrebišove, tento rok umocní vianočnú atmosféru v trebišovskom kaštieli aj vďaka unikátnej výstave Vianoce v čipke, ktorej autorkou je pani Anda Kanocz.

Výstava začína vernisážou 1. 12. 2023 o 15.00 hod. na prízemí kaštieľa, ktorej súčasťou bude aj ukážka paličkovania priamo autorkou a workshop, na ktorom si budú môcť návštevníci paličkovanie vyskúšať.  

Keď záľuba prerastie do vášne

Aj keď sa autorka profesionálne venuje právu, láska k ručným prácam, hlavne k paličkovaniu, vyšívaniu, pleteniu, šitiu, háčkovaniu, batike a maľbe na textil, nezostala len v rovine voľnočasovej záľuby. Základy paličkovania získala pred 25 rokmi od pôvodných čipkárok z Bratislavy. Neskôr získala osvedčenie „krajkářka“ od Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel v Prahe. V tvorbe sa zameriava na slovenské regionálne čipky, ktoré boli dlhodobo súčasťou krojov a textílií. Sú to výnimočné čipky, v ktorých sa miešajú rôzne európske vplyvy, ale aj vlastný prínos pospolitého ľudu. Tieto pôvodné vzory, ktoré robili čipkárky za účelom zárobku a predaja po Európe, autorka prispôsobila svojim potrebám a materiálom.

čipkárske umenie


Slovensko je čipkárska veľmoc

Na Slovensku máme 17 rôznych druhov čipiek, od bielych až po pestrofarebné, od pletených pomocou 10 paličiek až po také, na ktoré sú potrebné stovky drievok. Mnohé vzory sú také unikátne, že nikde vo svete ich nerobia. Napríklad Krakovianska čipka z okolia Piešťan. Mnohé regionálne vzory sú zabudnuté a zachovali sa len vo svetových múzeách na pôvodných krojoch a v pôvodných učebniciach.    

Neprehliadnite:

Historický exkurz

Historický exkurz do minulosti v Trebišovskom kaštieli priblíži osudové stretnutie v r. 1856 

Vzkriesiť zabudnuté čipkárske umenie

To je hlavný cieľ tvorby Andy Kanocz. Na výstave budú obsiahnuté repliky starých odevných častí, krojov a textílií. Autorka vytvára nielen vzorníky pre iné čipkárky, aby ich uplatnili na replikách krojov, ale snaží sa priblížiť staré čipky aj dnešnej generácii vo forme rôznych šperkov, dekorácií či obrazov. Od roku 2013 vedie aj kurzy paličkovania a na rôznych podujatiach robí ukážky paličkovania za účelom spropagovať túto techniku medzi širokou verejnosťou. 
Všetky výrobky na tejto výstave budú – podľa jej autorských návrhov – inšpirované jednotlivými regionálnymi čipkami. Niektoré sú doplnené aj o video ukážky na stránke https://www.slovenskecipky.eu

Čipkárske umenie


Výstava v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove (kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja) potrvá do 11. 2. 2024.

Text: Mgr. Darina Majovská
Medzitulky: redakcia

Ilustračné foto: pixabay

Viac informácií na www.muzeumtrebisov.sk a na FB Múzea Trebišov