Dobré zdravie. Ako si ho udržať bez závažnejších ochorení, alebo kto by odmietol výber zdravých potravín?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
dobré zdravie

Dobré zdravie je prioritou každého človeka. A taký tanier plný vitamínov je cesta k zdraviu, ktorá má pomôcť bežnému človeku správne sa rozhodnúť pri výbere jedál počas každého dňa. Nabáda udržiavať si dobré zdravie a plnohodnotný a kvalitný život bez závažnejších ochorení. 

Dobré zdravie je životná výhra. Tzv. západný spôsob stravovania, ktorý dominuje už aj na Slovensku, sa podpisuje na celkovom zdraví obyvateľstva. Svojím vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, nedostatkom vlákniny a dôležitých vitamínov aj minerálov zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, diabetu druhého typu, obezity, či rakoviny. Prispieva aj k celkovému diskomfortu spôsobenému tráviacimi ťažkosťami. 

Poznatky o zdravom stravovaní

Najnovšie zdravotné poznatky naznačujú, že ľudia sa nemusia vzdať všetkých obľúbených jedál ani potravín, aby dosiahli želanú postavu a zdravé telo. Pri výbere jedál treba myslieť na základné a jednoduché pravidlá. Zdravá skladba potravín musí byť vyvážená a hlavne pestrá. Dominovať by mala rastlinná strava, pritom však treba myslieť aj na prísun bielkovín, ktoré sa prirodzene nachádzajú v mäse, či mliečnych produktoch. S použitím tohto nástroja si človek môže skontrolovať, aká zložka stravy mu ešte chýba v danom dni. Na základe toho si môžete vždy správne vybrať.

Zdravý tanier


Poznáte ten správny pomer? 

Odporúčania sú rozdelené na počet porcií, ktoré má zdravý človek prijať každý deň: 5 – 7 porcií zeleniny a ovocia, v ideálnom pomere 3 – 5 v prospech zeleniny a 2 v prospech ovocia; 3 – 4 porcie pečiva, cestovín alebo obilnín, s dôrazom na celozrnné výrobky; 2 – 3 porcie najmä nízkotučných mliečnych výrobkov alebo rastlinných alternatív k mliečnym výrobkom. 2 – 3 porcie bielkovín najmä z chudého mäsa alebo rybieho mäsa s obsahom esenciálnych tukov, prípadne strukovín. Rastlinné oleje a tuky, orechy a semienka treba tiež prijímať ako zdroj esenciálnych mastných kyselín. Ale opatrne. Tuky sú totiž v akejkoľvek podobe stále veľkým zdrojom energie, ktorá sa môže uložiť vo forme podkožného tuku. Ešte v menšom množstve by sme mali prijímať lákavé maškrty s vysokým obsahom cukru, tuku či soli.

Neprehliadnite:

Chrípková sezóna, Acylpyrin, Zahrievacie bilinkove caje

Chrípková sezóna je v plnom prúde.
Ako bojovať s horúčkou a ako podporiť obranu organizmu? 


Tanier plný zdravia

Porcia plná ovocia a zeleniny sa neusiluje ľudí obmedzovať. Práve naopak, chce im dať slobodu v rozhodovaní, keďže informácie, na základe ktorých by sa ľudia mohli racionálne a zdravo stravovať, sú častokrát ťažšie dostupné. Sú málo propagované, či nedostatočne zrozumiteľné pre všetky skupiny obyvateľstva. Keď viete, čo vaše telo potrebuje, a čo mu ktorá potravina dodá, stratí sa neistota. Rozhodovanie pred každým jedlom je tak razom ľahšie. Konsenzus odborníkov z oblasti potravinárstva, zdravotníctva aj akademickej obce je motiváciou pre širokú verejnosť, aby sa radami ako zdravo žiť inšpirovala.

Zdravý tanier

 

Odborníci radia 

Potravinárska komora vydáva pokyny a odporúčania ako vhodnú príležitosť začať sa stravovať s ohľadom na vlastné zdravie aj zdravie planéty. Odporúčania nezabúdajú ani na dostatočný príjem tekutín a zdravý pohyb, ktoré sú rovnako dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu ako strava. Všetky aktuálne zdroje hovoria o tom, že pohyb je pre človeka prínosný bez ohľadu na to, či ide o kolektívny šport, silový tréning alebo individuálnu pohybovú aktivitu, napríklad rýchlejšiu chôdzu alebo beh. Jeho implementácia do týždenného harmonogramu dokáže znížiť zdravotné riziká. Pôsobí ako prevencia nadváhy, obezity a súvisiacich metabolických, srdcovo-cievnych, nádorových i neurodegeneratívnych ochorení. (RE)

Foto: archív redakcie a pixabay