Letné putovanie za vzácnymi pamiatkami: drevený kostol v Hervartove – skvost ľudovej sakrálnej architektúry

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Drevený kostol v Hervartove

Warning: Undefined array key 0 in /data/c/6/c68abd74-58fc-4ac9-940e-36a71fb61438/lexikon.sk/web/wp-content/themes/the-rex/inc/libs/bk_core.php on line 649

Duchovné bohatstvo Slovenska predstavujú – okrem mnohých iných vzácnych pamiatok – aj unikátne drevené kostoly. Tieto skvosty ľudovej sakrálnej architektúry patria k tomu najcennejšiemu kultúrnemu dedičstvu, ktoré si Slovensko uchováva. Do dnešných čias sa na našom území zachovalo ešte asi 50 drevených chrámov zo 16. – 19. storočia. Spomedzi nich bolo osem výnimočných drevených kostolov zapísaných v roku 2008 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoju celosvetovú hodnotu a jedinečnosť. Jedným z nich je rímskokatolícky drevený kostol sv. Františka z Assisi v dedinke Hervartov. Ak vás túlavé topánky zavedú počas nasledujúcich dní aj do tejto časti nášho Slovenska, sklamaní určite nebudete…

 

Iba pár kilometrov od mesta Bardejov pod Čergovským pohorím leží obec Hervartov. Dominantou obce je najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku z konca 15. storočia – rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi. Stojí na hornom konci obce na miernom svahu v objatí mohutných starých líp. Je obohnaný kamennou ohradou, krytou šindľami. Už na prvý pohľad je celkom iný ako sú ostatné drevené kostoly východného obradu na východnom Slovensku. Stavba z tisového dreva má neskorogotické a renesančné prvky. Skladá sa z polygonálnej svätyne, lode, sakristie a podvežia, má štíhlu vežu a nezvyčajne vysokú strechu pokrytú šindľom.

Hervartove

Neprehliadnite:
Prešovská iniciatíva na záchranu organu

Hlavný oltár tvorí vzácny obraz Panny Márie, sv. Kataríny Alexandrijskej a sv. Barbory z rokov 1460 – 1470. V rokoch 1985 – 1990 bol precízne reštaurovaný do pôvodnej podoby. Medzi ďalšie pamiatky patrí neskorogotický obraz sv. Františka z Assisisv. Krištofa a sv. Kataríny Sienskej. Ostatné pamiatky – napríklad originálne krídla skriňového oltára, drevený skrinkový svätostánok zo začiatku 16. storočia a prenosný oltárik z roku 1514 – sú uložené v maďarskom národnom múzeu v Budapešti.

Bočný oltár z roku 1524 sa nachádza v Šarišskom múzeu v Bardejove. Vnútorná výzdoba kostola je tiež ovplyvnená obdobím reformácie, keď mali kostol na krátky čas v správe evanjelici. Z tohto obdobia pochádzajú maľby na južnej stene lode. Zobrazujú biblické výjavy Adama a Evy, sv. Juraja v zápase s drakom a podobenstvo o múdrych a pochabých pannách. Výchovnú funkciu výjavov podčiarkujú biblické citáty v latinčine a biblickej češtine. V 18. storočí pribudla ešte časť barokovej výzdoby a neskorobaroková maľba z roku 1803.

Hervartove

Hervartovský kostolík sa nachádza v malebnom prírodnom prostredí v objatí mohutných líp – asi ako symbol slovanskej vzájomnosti. Stal sa ideálnym cieľom pre turistov a cykloturistov. Najmä letné obdobie ponúka za odmenu ešte jeden bonus – nádhernú siluetu kostola v objatí košatých stromov ako ochranu pred letnými slnečnými lúčmi. Návšteva kostolíka býva zaujímavou odbočkou pri návšteve historického mesta Bardejov, rovnako zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pravda, návštevu je dobre naplánovať a dohodnúť na telefónnom čísle +421 918 678 260. Záujemcovia môžu využiť služby turistických sprievodcov, ktorí organizujú poznávacie výlety po východoslovenských drevených cerkvách. Hervartov so svojím svetovým unikátom medzi nimi nechýba.

www.visitbardejov.sk