Dron – pomocník či hračka pre dospelých


5343   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dron bezpilotné lietadlo

Bezpilotné lietadlá – drony – pôvodne vytvorili na armádne účely, ale dnes ich už s obľubou využívajú profesionálni kameramani, geológovia, kartografi, archeológovia, fotografi, aj bežní amatéri a nadšenci modernej techniky. V budúcnosti iste prispejú aj k pestrejšej propagácii zariadení cestovného ruchu, ochrane prírody a prispejú aj k dôkladnejšiemu poznaniu historických pamiatok, napríklad hradov.

Drony patria do kategórie diaľkovo riadených lietadiel a preto treba s nimi narábať opatrne a riadiť sa platnými pravidlami. Zábery z výšky, získané vďaka dronom, môžeme vidieť v reklamách, na rôznych videách, dokonca v sci fi filmoch. Drony sa postupne iste budú používať aj na podnikateľské i športové, rekreačné, ekologické a súťažné účely. Teoreticky sa dá využiť napríklad aj na dokumentáciu stavby, netradičné pohľady na rôzne pamiatky, panoramatický pohľad na terén a podobne. Samozrejme, akékoľvek fotografie či vedeá môžete zverejniť vždy až po autorizácii záberov príslušným orgánom, čo chvíľu trvá a niečo to aj stojí.

Dron bezpilotné lietadlo

Záujem o drony bude rásť
V poslednom čase sa drony stali obľúbenými „hračkami“ pre všetky vekové kategórie. Ľudí láka najmä to, že sa môžu pozrieť na svet z nedostupnej – vtáčej – perspektívy. Trh s dronami utešene rastie. Odhaduje sa (agentúry Business Insider Intelligence), že sa vlani predalo vo svete 10 miliónov dronov. Predaj určite bude ešte stúpať a slovenský trh nie je výnimkou.

Odporúčame: Aby ste sa na horách nestratili…

Kvalitný dron vôbec nie je lacnou zábavkou. Pred kúpou si treba overiť renomé výrobcu, obsah balenia (či okrem samotného dronu obsahuje napríklad batérie, náhradné vrtule a pod.), servisné podmienky a ich dostupnosť, lebo prDron bezpilotné lietadloi tomto zariadení treba počítať s častými opravami.

Dron bezpilotné lietadlo

Bezpečnostné pravidlá
Zatiaľ všeličo, čo drony dokážu vykonať, obmedzujú bezpečnostné pravidlá. V tomto ohľade patrí slovenská legislatíva medzi najprísnejšie v rámci Európy. Drony sa v súčasnosti nedajú používať na prepravu batožiny, zásielok a iného nákladu, hoci by boli ideálne na doručovanie tovaru v mestách. Lietať s nimi sa smie iba cez deň. Na vyhotovenie akéhokoľvek videa alebo fotografií z „vtáčej“ perspektívy, či už na komerčné použitie, alebo pre vlastnú potrebu, je potrebný súhlas Ministerstva obrany SR. Oficiálne sa nemôžete s dronom priblížiť k budove, človeku alebo k autu na menej ako 50 metrov. Keď dron ovládate, môžete ho nechať letieť najviac do vzdialenosti 1000 metrov, pričom s ním musíte udržiavať nepretržitý kontakt.

Častým problémom je aj odlišná regulácia pohybu dronov v rôznych krajinách a nejednotná štandardizácia. Tento stav by mal zmeniť dokument s globálnou platnosťou, ktorý sa chystá. Navrhuje ho organizácia ISO (International Organisation for Standardisation).