Marián Komáček s Dürerom na cestách


4826   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Marián Komáček s Dürerom na cestách

Názov výstavy:  Marián Komáček s Dürerom na cestách

Miesto konania: Dolný Kubín, Oravská galéria, Župný dom, Veľká výstavná sieň

Usporiadateľ: Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Trvanie výstavy: 15. 11. 2018 – 13. 1. 2019                                                 

Otvorené: ut – ne 10.00 – 17.00 hod.

Výstavu z verejných zdrojov podporil  Fond na podporu umenia.

Marián Komáček patrí k autorom, ktorí svoje umenie vyviedli z lona avantgardy a prispeli k zrodu nových výtvarných tendencií na Slovensku. Narodil sa 11. 12. 1959 v Gbeloch. V rokoch 1975 -1979 študoval na Strednej umelecko – priemyslovej škole v Bratislave, v rokoch 1980 – 1986 na Vysokej škole výtvarných umení v oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Albína Brunovského. V roku 1987 sa stal členom Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska, 1993 členom Združenia knižných výtvarníkov Slovenska, 1995 – 1999 bol predsedom Spolku grafikov Slovenska, 1995 zakladateľom Medzinárodných grafických sympózií na Slovensku. V roku 1996 sa stal členom medzinárodného klubu umelcov Art Diagonal vo Viedni a roku 1997 spoluzakladateľom grafického združenia G-bod. Doteraz sa prezentoval na viac ako 90-tich samostatných výstavách doma a v zahraničí. Ilustroval viacero kníh pôvodnej a prekladovej literatúry, je autorom niekoľkých poštových známok. Tvorí v oblasti voľná a užitková grafika, knižná ilustrácia, grafický dizajn, voľná maľba a maliarsky objekt (asambláž). Žije v Bratislave (Devínska Nová Ves).

V prípade výstavy pripravenej pre Oravskú galériu v Dolnom Kubíne sa maliar sústredil na voľný cyklus obrazov – akrylových malieb a grafických listov (čierno – bielych, farebných litografií a kombinovaných techník na papieri), ktoré sa tematicky a obsahovo spájajú s dielom slávneho nemeckého maliara a grafika – Albrechta Dürera (1471 – 1528). Stelesňujú Komáčkove – Hommage à Dürer. Spolu s ním, s Dürerom, sa totiž Marián Komáček vydal na púť dejinami. S týmto norimberským majstrom renesancie, ktorý sa podľa mienky súčasníkov i nasledovníkov narodil “pod šťastnou hviezdou” (nemal ešte ani tridsať rokov a už sa stal osobnosťou, ktorú si cenili humanisti z celej severnej Európy, neskôr bol zvolený v rodnom meste za člena Veľkej mestskej rady, priatelil sa s Erasmom Rotterdamským, pracoval pre cisára Maximiliána a pod.) sa po prvý raz Komáček stretol ešte počas štúdií na Strednej umelecko – priemyslovej škole v Bratislave (1975 – 1979), keď urobil kópiu známeho drevorytu Štyria apokalyptickí jazdci z cyklu Apokalypsa (1. vyd. 1498, 2. vyd. 1511).

Marián Komáček spája obe tieto časopriestorové entity do nového celku výtvarnej výpovede. Cesta Albrechta Dürera z Norimberku na hrad Červený Kameň a späť pripomína skôr žartovne než vážne a hlbokomyseľne túto pomyselnú udalosť, ktorá znovu oživuje takisto motív štyroch apokalyptických jazdcov v kombinácii z velocipédistom v popredí, automobilovým pretekárom a fragmentom architektúry hradu v pozadí, ktorí cválajú, roztáčajú kolesá, a pod. Putujú po ceste dejín, od jedného bodu k druhému, a je len na nás, na našej fantázii, čo všetko na nej vidíme, alebo s čím sa môžu stretnúť.

Prezentovaná kolekcia jeho diel vystupuje tiež ako samostatný projekt, ak chceme odvolávka na “gesamtkunstwerk”, v ktorý sa premenila výstavná prehliadka v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne zostavená z na seba nadväzujúcich článkov, kde takmer všetko súvisí s poznatkami pripomínajúcimi, že každá prítomnosť je v klíčiacej forme obsiahnutá v minulosti. V dielach Mariána Komáčka predstavených na tejto výstave, ktoré prinášajú posolstvo obsahu o živote a jeho plynutí v nekonečne.

Ľubomír Podušel