Slovenský orloj


4823   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

 

Výborným tipom na zaujímavý výlet po celý rok môže byť kysucká obec Stará Bystrica, ktorá sa hrdí jedinečným meračom času – orlojom na slovenský spôsob.

Obec Stará Bystrica (asi 2740 obyvateľov) sa netají tým, že hľadala niečo, čo by pritiahlo záujem okolia a priviedlo viac návštevníkov. Hoci nemali financií nazvyš, rozhodli sa postupne zrekonštruovať stred dediny. Rínok sv. Michala Archanjela vydláždili a v strede umiestnili kamennú sochu sv. Michala Archanjela, patróna obce, od akademických sochárov Viliama a Marcely Loviškových. Autorom koncepcie revitalizácie verejného priestranstva bol architekt Ivan Jarina.

Pri týchto prácach sa zišla skupinka činorodých ľudí – profesionálov a aktívnych Starobystričanov. Postupne sa im podarilo opravil aj mestský úrad, školu, prestavali staré domy, na mieste niekdajšej hasičskej zbrojnice vybudovali Zbojnícku vežu s terasou, hostincom a obchodnými priestormi. Časť peňazí obec získala z európskych zdrojov vďaka úspešným projektom. Prácou prispeli i miestni podnikatelia, stavebníci a robotníci.

Slovenský Orloj

V tomto tvorivom prostredí sa zrodila myšlienka slovenského orloja. Unikátny merač času je umiestnený zboku starého kultúrneho domu, ktorý tiež vynovili. Pri tejto práci sa naučili, že peniaze nie sú všetko, dôležitejšia je ochota priložiť ruku k spoločnému dielu. Verili, že ich postupne dokážu získať z rôznych zdrojov. Na vzniku orloja sa finančne podieľali aj mnohí priaznivci z celého Slovenska, oslovení podnikatelia, politici i bežní ľudia. Konkrétni donátori sa napokon postarali napríklad aj o odliatie zvonov, bronzových búst i o realizáciu drevených sôch.

Orloj okrem všakovakého merania času nastaveného presne na zemepisnú polohu Starej Bystrice, je aj galériou a učebnicou národných dejín: Výklenky zdobia medené busty 6 osobností, ktoré by mal poznať každý obyvateľ Slovenska. Je to knieža Pribina, kráľ Svätopluk, kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr a z 20. storočia Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Pri odbíjaní celej hodiny sa divákom predstavujú jeden po druhom 7 slovenskí apoštoli – svätci, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom. Sú to sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech. Vytesal ich ľudový rezbár Peter Kuník.

Neprehliadnite: Hrad Beckov – dominanta Považia

Jeho ôsmou sochou je zvonár, stojací vo vežičke pod najvyššou strieškou orloja a udiera na zvon každú celú hodinu. Druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov. V strede objektu pod klasickými slnečnými hodinami  je umiestnený astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve tento mechanizmus robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jedinečný orloj. Zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus si obec objednala v pražskej firme SPEL, ktorá navrhla a zostrojila astroláb špeciálne pre Starú Bystricu. Okrem času ukazuje fázy dňa a noci, polohu Mesiaca a Slnka, znamenia zverokruhu i kalendár, v ktorom sú farebne vyznačené aj významné slovenské sviatky a pamätné dni.

Slovenský Orloj

Hodiny a astroláb využívajú najmodernejšie technológie, ale samotná stavba z kameňa z neďalekého kameňolomu, dreva a drevených šindľov – je typicky kysucká. Celkovou siluetou pripomína obrovskú sochu sediacej Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Idea a návrh orloja pochádza z dielne akad. sochára Vilama Lovišku. Do architektonického a stavbárskeho jazyka ju upravil architekt Ivan Jarina.

Slovenský orloj (2009), sa stal želaným lákadlom obce. Naštartoval cestovný ruch v tomto kraji bohatom na prírodné krásy. Domáci súčasne s orlojom budovali aj služby pre turistov – postavili pár apartmánových domov na ubytovanie, zriadili kaviarničky a reštauráciu, kde sa dá príjemne počkať na prezentáciu apoštolov na orloji, pripravili parkovisko. Na prízemí pod orlojom sa skrýva galéria, v ktorej predstavujú svoju tvorbu umelci z regiónu, obchod so suvenírmi i turistická informačná kancelária. V nej vám poradia, že pri potulkách krajom môžete napríklad navštíviť neďalekú rozhľadňu na vrchu Bobovec, Múzeum kysuckej dediny v časti Vychylovka, previesť sa lesnou úvraťovou železničkou, pozrieť si bunkre z 2. svetovej vojny, alebo navštíviť vodné dielo Nová Bystrica, ležiace v nádhernej krajine.  

A.K.

Foto: archív Stará Bystrica