Energia naša každodenná… Päť zásadných spôsobov ako sa dá ušetriť energia domácimi spotrebičmi
Energia. Azda najfrekventovanejšie slovo týchto dní. Účty za ňu výrazne zvýšili naše životné náklady a za ostatné roky sú na najvyššej úrovni. Okrem vykurovania a teplej vody medzi najčastejšie položky spotreby energií patrí chladenie v chladničkách a mrazničkách, ohrievanie kanvicami, rúrami a varnými doskami. Pozrime sa na možnosti šetrenia energie i vlastných peňazí…
Varenie zvyčajne predstavuje zhruba 14 % dopytu po elektrine v domácnostiach, pričom mrazenie alebo chladenie potravín si v priemere vyžaduje ďalších cca 17 % spotrebovanej elektriny. Ďalšie spotrebiče, ako sú umývačky riadu, práčky a sušičky, sú rovnako energeticky náročné a predstavujú približne 14 % účtov za energiu v domácnostiach. Sú však aj ďalšie spotrebiče odčerpávajúce energiu. A hoci sa mnohé z nich považujú za nevyhnutné, mnohé (najčastejšie ich používame „len“ na zábavu) spotrebúvajú značnú časť energie. A často zbytočne.
V priemernej domácnosti tvoria televízor, DVD prehrávač, set-top box atď. približne 8 % účtu za energiu, zatiaľ čo počítače, notebooky a tlačiarne tvoria ďalších 5 %. Vaše spotrebiče sú energeticky účinné len natoľko, ako spôsob akým ich používate. A odpovede na otázku – energia vo vašej domácnosti. Prinášame niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu maximalizovať jej úspory.
Energia a spotrebiče pre zábavu. Aj tu platí – hľadajte energeticky úsporné produkty
Dôležitý je výber energeticky úsporných spotrebičov. Zábavné spotrebiče (iPady, televízory alebo notebooky) zvyčajne nemajú energetické štítky. No výrobky tzv. bielej techniky (umývačky riadu, chladničky a rúry na pečenie) musia – podľa zákona – uvádzať hodnotenie energetickej účinnosti. Najvyššie možné hodnotenie je A+++, najnižšie pre určité spotrebiče bude F alebo G, pričom medzi nimi je značný rozdiel v úspore energie. V mnohých prípadoch budú všetky spotrebiče, ako sú sporáky, klasifikované ako A+ alebo vyššie. A staršie spotrebiče budú pravdepodobne podstatne menej energeticky účinné. Môžete si tiež pozrieť spotrebiteľské platformy, ktoré hodnotia energeticky najefektívnejšie produkty na trhu.
Spotrebná elektronika
Dnes sme závislejší od spotrebnej elektroniky ako kedysi – od notebookov cez televízory až po herné konzoly. Takže nikoho neprekvapí, že predstavuje približne 8 % vášho účtu. Ako sa teda dá aj tu ušetriť energia? Niektoré z najstarších odporúčaní zostávajú relevantné: nezabudnite svoje zariadenia vypnúť z pohotovostného režimu tam, kde je to možné. Výrobcovia zlepšili účinnosť pohotovostného režimu – vo väčšine nových televízorov je spotreba energie zvyčajne pod 1 watt. Toto je možnosť, ak máte nový televízor. Ak však máte starší model, tento režim môže spotrebovať energiu zbytočne. Prepnutie do pohotovostného režimu je síce lepšie ako nechať televízor zapnutý, no stále je energeticky efektívnejšie ho úplne vypnúť.
Plánujete kúpiť nový televízor?
Ak je čas na nový televízor, hľadajte energeticky najúspornejší, aký si môžete dovoliť. Vyhľadajte si test TV, ktorý zamýšľate kúpiť, prípadne zvoľte menšiu veľkosť obrazovky, aby ste ušetrili prevádzkové náklady. Energeticky úsporný 32-palcový LCD displej zvyčajne spotrebuje polovicu energie ako model so 42-palcovou plazmovou obrazovkou. Vo všeobecnosti platí, že čím menší je váš televízor, tým menej vás bude stáť prevádzka, rozhodujúci je však aj typ televízora, ako aj jeho vek.
Mokré spotrebiče
Práčky, umývačky riadu a sušičky bielizne predstavujú 14 % typického účtu za energiu. Energia potrebná na ohrev vody, ktorú používajú, zvyšuje spotrebu, čo z nich robí energeticky náročné domáce spotrebiče. Aktívny výber prania bielizne pri nižšej teplote môže pomôcť znížiť spotrebu energie a skúste sa vyhnúť praniu polovičnej náplne, aby ste ušetrili vodu. Rovnaká rada platí aj pre vašu umývačku riadu: použite nastavenie Eco, ak ho má a skúste čakať kým sa naplní. Ak je vaša elektrina v noci lacnejšia, skúste nechať spotrebič bežať cez noc, aby ste ušetrili náklady. Ak môžete, vypnite umývačku riadu pred cyklom sušenia a nechajte riad vyschnúť na vzduchu. Sušičky bielizne s tepelným čerpadlom sú lídrami v oblasti energetickej účinnosti. Tieto úsporné sušičky bielizne sú síce zvyčajne drahšie ako odvetrávacie alebo kondenzačné sušičky, bude to však trvať v priemere 5 až 6 rokov a vám sa vrátia peniaze, ktoré ste minuli navyše, prostredníctvom lacnejších prevádzkových nákladov. Potom už na účtoch signifikantne šetríte.
Chladiace spotrebiče
Chladničky a mrazničky tiež predstavujú približne 17 % účtu priemernej domácnosti za energiu. Zo svojej podstaty musia tieto spotrebiče zostať stále zapnuté, takže neustále odoberajú energiu na udržanie konštantnej teploty. Patria tiež medzi spotrebiče s najdlhšou životnosťou; veď typická chladnička s mrazničkou má životnosť aj 17 rokov! Keďže budú zapnuté 24 hodín denne a mohli by vám vydržať roky, investícia do energeticky úsporného modelu má obrovskú výhodu. Keď budete nabudúce kupovať novú chladničku alebo mrazničku, zvážte tú najmenšiu, ktorá vyhovuje vašim potrebám, ako aj tú s najvyšším hodnotením, ktorú si môžete dovoliť.
Varenie
Približne 14 % účtu za energiu miniete na napájanie kuchynských spotrebičov vrátane varnej dosky, rúry, rýchlovarnej kanvice a mikrovlnnej rúry. Mikrovlny sú pri varení efektívnejšie ako rúry, pretože ohrievajú iba jedlo a nie vzduchový priestor vo vnútri. A vyhýbajte sa preplneniu kanvice a ušetríte cca 10 eur ročne na účte za elektrinu.
Ako byť energeticky efektívny každý deň?
V štúdiách spotreby energie v domácnostiach existuje jasná korelácia medzi veľkosťou domácnosti a množstvom spotrebovanej energie. Nie je prekvapením, že jednočlenné domácnosti spotrebujú menej energie ako štvorčlenná rodina. Jedna osoba však nespotrebuje polovičné množstvo energie ako pár… Ako byť teda energeticky efektívny?
Neprehliadnite:
Šetrenie v domácnosti. Tipy, ktoré vám pomôžu optimalizovať rodinné náklady k spokojnosti všetkých
1. Používajte správnu veľkosť spotrebiča pre vaše potreby
Kuchynské spotrebiče, ako sú práčky, umývačky riadu, chladničky, rýchlovarné kanvice a sporáky, sa v priebehu rokov stali energeticky účinnejšie, pričom najlepšie modely spotrebujú výrazne menej energie ako pred 10 rokmi. Zväčšenie veľkosti priemernej chladničky, chladničky s mrazničkou a bubna práčky však zrušilo niektoré možné úspory energie. Ak všetko, čo máte v chladničke, je napríklad iba fľaša šampanského a citrón, naozaj potrebujete chladničku s mrazničkou plnej veľkosti?
2. Nenechávajte spotrebiče v pohotovostnom režime
Zatiaľ čo chladničky, chladničky s mrazničkou, stojace a truhlicové mrazničky sú tradične najväčšími samostatnými spotrebiteľmi elektriny v domácnosti, pretože sú stále zapnuté – môžete ušetriť energiu vypnutím iných elektronických zariadení. Vaša umývačka riadu, mikrovlnná rúra, práčka, sušička bielizne a elektrická rúra spotrebúvajú elektrinu, aj keď zostanú v pohotovostnom režime. Aby ste ušetrili energiu, skúste si zvyknúť ich vypínať pri zástrčke.
3. Šetrite energiu pri varení
Je zrejmé, že musíte zabezpečiť, aby spôsob prípravy jedla neovplyvnil jeho kvalitu, existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako pri varení ušetriť energiu. Zamyslite sa nad tým, ako ohrievate jedlo – používanie mikrovlnnej rúry je oveľa energeticky efektívnejšie ako varenie na tradičnom plynovom alebo elektrickom sporáku, keď ohrievate malé množstvo jedla.
- ohrievajte vodu v kanvici, nie na sporáku. Keď zovrie, môžete ju preliať do hrnca.
- použite len toľko vody, koľko potrebujete – varenie navyše si vyžaduje viac času a energie
- hrnce a panvice vždy zakrývajte – voda zovrie rýchlejšie a spotrebuje menej energie na zohriatie jedla. Hrniec bez pokrievky spotrebuje na sporáku o 60 percent viac energie. Hovorí sa, že na každý hrniec existuje pokrievka – tak nájdite tú správnu veľkosť pre ten svoj!
- vypnite ohrev pár minút predtým, ako bude vaše jedlo úplne uvarené – najmä ak máte elektrický sporák, pretože chvíľu trvá, kým vychladne a bude pokračovať vo varení pokrmu
- neotvárajte dvierka rúry opakovane – vypustíte horúci vzduch a stratíte energiu. Ak môžete, kontrolujte proces radšej cez sklenené dvere
4. Energia sa dá ušetriť pri zmrazovaní potravín
Okrem používania vhodnej chladničky alebo mrazničky sa môže energia ušetriť tým, že zaistíte, aby fungovala efektívne.
- nikdy nevkladajte horúce jedlo priamo do chladničky alebo mrazničky, nechajte ho najskôr vychladnúť
- pravidelne odmrazujte chladničku aj mrazničku
- nenechávajte dvierka otvorené dlhší čas, pretože potom bude musieť vynaložiť väčšie úsilie na ochladenie teploty
- udržujte chladničku pri teplote 5 stupňov Celzia a mrazničku medzi -15 až -18 stupňami
- zabezpečte, aby za vašou chladničkou bola medzera aspoň 10 cm, aby teplo mohlo ľahšie odchádzať
- udržujte mrazničku plnú – spotrebuje menej energie. Aby ste to dosiahli, môžete ju naplniť fľašami s vodou alebo hoci aj novinami.
5. Energia a osvetlenie. Šetrite na svetle
Poslednou oblasťou, ktorú treba zvážiť, je osvetlenie. To zvyčajne predstavuje ďalších 15 % spotreby elektrickej energie v celom dome. Preto sa oplatí prejsť na LED žiarovky a nezabudnúť vypnúť svetlá v miestnostiach, keď sa nepoužívajú. LED diódy sa dodávajú v rôznych odtieňoch od studených po teplé, čo vám umožňuje vytvoriť pre váš domov svetelný efekt, aký len chcete. (F)
Foto: pixabay, Interior Design/shutterstock.com, Sasenki/shutterstock.com, LightField Studios/shutterstock.com