Golf, zvieracie symboly a zdravie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Golf


Na Slovensku je v súčasnosti viac ako dvadsať golfových ihrísk. Zvyčajne sa nachádzajú v nádhernej prírode, nečudo, že sa niektoré ňou inšpirovali aj pri názve. Penati Golf Resort a klub Black Stork v Tatranskej Lomnici si zvolili za symbol majestátneho vtáka, iné ako Black River, Pegas, Red Oak, Eagle, Gray Bear, Tri duby a Red Fox, si do názvu ihriska dali zvieratko alebo rastlinu.

SOKOL NAD PENATI

Nie je veľa golfových ihrísk na svete, ktoré sa rozhodli vybrať si ako svoj symbol zviera. Symbolom Penati Golf Resortu je vzácny a chránený sokol rároh, ktorý hniezdi v lesoch Malých Karpát a často lieta nad Záhorím. Je to najväčší sokol žijúci u nás, ktorý neúnavne stráži a bdie nad krajinou Záhoria s typickými piesočnými dunami a borovicovými lesmi, ako aj nad najväčším golfovým rezortom Penati na Slovensku.

Prvé 18-jamkové golfové ihrisko LEGEND podľa projektu spoločnosti Nicklaus Design bolo otvorené v roku 2012 na ploche 95 ha. Golfistov poteší, že na širokých zvlnených fervejách nie sú žiadne auty.

Ďalšou zaujímavosťou je najdlhšia jamka v Európe číslo 15, dlhá 716 m až s 11 odpaliskami. Záver hry na najužšej 18. jamke na ostrovnom jamkovisku môže sledovať viac ako 130 zvedavcov z terasy klubového domu a predstavuje napínavé zakončenie hry.

Dizajnom druhého ihriska HERITAGE bol poverený Jonathan Davison. Ihrisko je úplne iné ako LEGEND. Tvaroval ho shaper svetového formátu Mick McShane, ktorý tvaroval ihriská ako Kingsbarns a The Castle Course v kolíske golfu St. Andrews v Škótsku. Druhé osemnásťjamkové ihrisko Heritage bolo otvorené v auguste 2013. V Penati sa hneď po jeho otvorení začali konať významné medzinárodné turnaje, ako napríklad v roku 2013 EUROPEAN AMATEUR MID-AM CHAMPIONSHIP, v rokoch 2013 – 2015 EUROPEAN CHALLENGE TOUR (PGA), v roku 2015 EUROPEAN AMATEUR CHAMPIONSHIP MENS a v tomto roku EUROPEAN LADIES AMATEUR CHAMPIONSHIP. Ako jediný zo Slovenska je Penati Golf Resort uvedený v rebríčku najlepších ihrísk kontinentálnej Európy „TOP 100 GOLF COURSES OF CONTINENTAL EUROPE“ podľa www.top100golfcources.co.uk a aj v rankingu najlepších európskych golfových rezortov „TOP 100 GOLF COURSES IN CONTINENTAL EUROPE“, ktorý zostavuje mienkotvorný britský časopis GOLF WORLD. Nájdeme ho aj v „BEST GOLF COURSES IN 206 COUNTRIES“ najčítanejšom golfovom časopise na svete GOLF DIGEST.

PREKONAJ SÁM SEBA

Dňa 6. 4. 2017 sa po troch rokoch obnovy uskutočnilo slávnostné otvorenie kaštieľa Theresia Chateau v Bernolákove v golfovom areáli Black River Golf Resort, v ktorom nájdeme najťažšie ihrisko v Európe. Preteká ním Čierna Voda obkolesená historickými stromami. Rozloha areálu je viac ako 24 ha. Možno hrať na športovo jednoduchšom ihrisku Park (12 alebo 18 jamiek) s ratingom CR-61.1 a SR-106 alebo na ťažkom Black River (18 jamiek) s hodnotami CR-79.5 a SR-155.

Vráťme sa však do minulosti. V roku 1993, v značne zdevastovanom historickom parku vznikla malá cvičná lúka. Už o dva roky bol otvorený prvý golfový areál v povojnovej ére na Slovensku a otvorenie 18. jamkového ihriska Black River sa stalo realitou v júni 2006.

Ihrisko patrí k najťažším odpaliskám. Pri hre potrebujete dostatočnú zásobu loptičiek, lebo často sa ich nepodarí nájsť. Niektorí golfisti majú toto ihrisko veľmi radi, iní nenájdu dobrého slova na jeho hodnotenie. Neostáva vám iné, len si na ňom zahrať a urobiť si vlastný názor.

BOCIAN ČIERNY POD TATRAMI

Ďalší vták je symbolom Lomnického golfového klubu Black Stork. Vznikol náhodou. V roku 1984 Ing. Jiří Hruška podpisoval zmluvy na golfovom ihrisku v Essene. „Dokument sa pripravoval na golfovom ihrisku a vtedy som sa prvý raz stretol s touto ušľachtilou hrou.“ Spomína prezident Lomnického golfového klubu. Klub nadviazal na históriu golfu pod Tatrami zo začiatku dvadsiateho storočia. Prvé 9-jamkové golfové ihrisko v celom Uhorsku bolo otvorené v roku 1909. Cieľom bolo nadviazať na históriu, súčasne však aj vytvoriť moderný klub, kam sa budú hráči radi vracať, tak ako sa do rezortu každoročne vracajú biele a čierne bociany.

Golf sa do Tatier vrátil v roku 1999 založením klubu a otvorením cvičnej lúky. Rezort sa postupne rozrastal a dnes má 27 majstrovských jamiek a 3-jamkovú PAR 3 akadémiu. V roku 2011 rezort získal prestížnu značku A PGA golf course. Každoročne v januári sa členovia klubu a priatelia golfu stretajú hneď dvakrát. Prvýkrát v športovom 1. januára na poludnie na tradičný Novoročný odpal a tretiu víkendovú sobotu v gala na Plese Lomnického golfového klubu. V rezorte sa pravidelne koná v apríli aj turnaj v golf a v obrovskom slalome na lyžiach.

GOLF PRISPIEVA K ZDRAVIU

Golfové ihriská sa zvyčajne nachádzajú v nádhernej prírode. Nájdite si čas a vyskúšajte si hru. Hovorí sa, že počas hry sa často na ihrisku uzatvárajú obchody. Obrovskou výhodou golfu je, že si môžu spolu zahrať ľudia veľmi rozdielneho veku a s veľmi rozdielnou výkonnosťou. Na rozdiel od mnohých iných športov, môže spolu hrať celá rodina. Navyše, dá sa hrať takmer po celý rok, kým nie je sneh.

Menej sa hovorí o tom, že golf je naozaj zdravý šport. Spálime pri ňom až do šesť kilokalórií na jeden kilogram svojej hmotnosti za hodinu hry. Zvyčajne hráme viac ako štyri hodiny (osemnásť jamkové ihrisko) a počas turnaja sa čas môže predĺžiť na dlhých ihriskách až na šesť hodín! Celkom tak spálime okolo 1500 kalórií (toľko potrebuje v priemere žena s hmotnosťou 60 kilogramov na jeden deň). Podľa zistení športovej medicíny počas hry klesá hladina cholesterolu v priemere o 15 percent ako aj tlak krvi, príjem kyslíka v krvi významne stúpa a do pohybu sa dostáva viac ako sto svalov. Počas hry na osemnásť jamkovom ihrisku golfisti prejdú 7 – 10 km v v závislosti od dĺžky ihriska ako aj štýlu hry. Hra znižuje stres, upokojuje a regeneruje.

Pretože na golfovom ihrisku strávime dlhý čas, potrebujeme upraviť aj naše stravovanie, veď musíme dlhodobo podávať výkon a dokázať sa sústrediť. Počas hry je najdôležitejšie piť, najmenej dva a pol litra tekutín, každú hodinu pol litra. Už počas malého smädu prudko klesá naša výkonnosť. Najdôležitejšie je jesť častejšie, napríklad dámam rýchlo klesá hladina cukru v krvi, ak dlhšie nejedia. A čo jesť na ihrisku? Oriešky, zeleninu, jablko, banán, po každých niekoľkých jamkách, cereálnu tyčinku alebo chlieb s maslom.

Často sa začneme zaujímať o golf, keď nám niekto napríklad radí, že golf je balzamom pre dušu alebo zlepší našu fyzickú odolnosť či dokonca podľa niektorých štúdií predĺži vek.

Niektorí golfisti myslia na začiatku hry skôr chronicky negatívne. Ale tí, čo sa dokážu naladiť pozitívne, sa tešia, že sú v prírode a že si opäť dobre zahrajú a prežijú pekné chvíle v pohybe.

Text: Miroslava Dulová

Foto: www.mdgolfphoto.com