Hlohovec prekvapuje svojou históriou a vinohradníctvom


7702   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hlohovec, Vlastivedne Muzeum

Dovolenkové a prázdninové chvíle strieda skorá jeseň. S ňou sa akosi neodmysliteľne spájajú aj kratšie víkendové vychádzky za poznaním a zážitkami. V uplynulých týždňoch sme vám predstavili malebné považské mesto Hlohovec so zaujímavou históriou. Na návštevu „mesta ruží“ a jeho okolia vás pozývame aj v 2. časti. V 5 odporúčaných tipoch sa z nich dozviete napríklad aj to, že v Hlohovci a jeho okolí je až stáročná tradícia vinohradníctva.

6. Vyhliadka Šianec 

Hlohovec, Vyhliadka Šianec

Odmenou za výstup na Šianec do výšky 296 metrov vám bude nádherná panoráma nielen mesta, ale celého regiónu ponad Dolnovážsku nivu až po Malé Karpaty, Trnavskú tabuľu, Biele Karpaty a mestá a dedinky od Trnavy až po Piešťany. Vyhliadka je dostupná pešo od Empírového divadla po Šomodskej ulici ponad altánok „Urbánok“, ktorý je pútnickým miestom spojeným s vinohradníckou tradíciou. Pohodlne sa na Šianec dostanete aj autom po ceste II/507 smerom na Bojničky.

7. Sedliská 

Sedliská

Dominantou južného výbežku Považského Inovca, ktorý sa dvíha hneď za mestom, je prírodná rezervácia Sedliská. Odlesnený svah Sedlísk býva na jar zakvitnutý najmä hlaváčikom jarným a poniklecom veľkokvetým, aj preto si územie rezervácie s rozlohou šesť hektárov vyslúžilo zľudovené pomenovanie „Poniklecová lúčka“. Plocha areálu je považovaná za významný biotop suchomilného a teplomilného rastlinstva a živočíšstva. Od roku 2013 turistov touto oblasťou sprevádza Náučný chodník Sedliská.

8. Nábrežie Váhu

Hlohovec, Nábrežie Váhu

Nezameniteľným symbolom mesta je rieka Váh, ktorej vody sú vpísané aj do erbu mesta. Po takmer osemkilometrovom cyklochodníku na ľavej strane Váhu sa pohodlne dostanete z jedného konca mesta na druhý. Ak sa z hrádze odpojíte a zídete priamo na kúpalisko, dostanete sa do Zámockého parku. Tu si môžete zašportovať si na workoutovom ihrisku, alebo môžete zájsť na futbal či hádzanú, ktorých domovské stánky ležia tiež pri Váhu. Nábrežie je ideálnym miestom na prechádzku pri vode či výlet do prírody.

9. Víno v Hlohovci

Víno v Hlohovci

Traduje sa, že vinohradníctvo má v Hlohovci až tisícročnú tradíciu. Rozkvet hlohovského vinohradníctva je spojený s dvoma menami miestnych vinárov. Boli nimi Ferdinand Fussmann a František Belžík. Práve Fussmann, rodák zo slovinského Mariboru, ktorého životná púť sa, žiaľ, skončila v roku 1944 v nacistickom koncentračnom tábore v Oswienčime, bol v tridsiatych rokoch 20. storočia najväčším producentom vína na Slovensku. Po roku 1989 potomkovia miestnych vinohradníkov nadviazali na zašlú slávu „fraštackého“ vinohradníctva.

Neprehliadnite: Hlohovec v lete žije…

V roku 2006 vznikol Cech hostinských, vinárov a gastronómie, dnes Cech vinárov Hlohovecka, ktorého cieľom je rozvíjať vinohradníctvo a vinárstvo v oblasti malokarpatskej vinohradníckej oblasti, najmä starej Hlohovecko-šintavskej oblasti. Od roku 2007 organizuje obľúbené Fraštacké putovanie za vínom, ktoré láka tisícky milovníkov vína z celého Slovenska. A o tom, že kvalita hlohovských vín rastie, svedčí aj titul Slovenské vinárstvo roka, ktorý opakovane získalo hlohovského vinárstvo Golguz.

10. Námestie svätého Michala

Hlohovec, Námestie svätého Michala

Dominantou centrálnej zóny Hlohovca je farský kostol z roku 1242 zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Vrchnú časť veže v roku 1610 nadstavili ako pozorovateľňu. V súčasnosti je veža kostola prístupná verejnosti. Návštevníkov poteší výhľadom na mesto i široké okolie z výšky 27 metrov. Vedľa kostola sa nachádza kaplnka sv. Anny z 18. storočia, ktorá pôvodne slúžila ako kostnica. V blízkosti námestia je zaujímavá stavba kostolíka sv. Ducha a „špitálika“ pochádzajúca zo 14. storočia. Najvýznamnejšou profánnou pamiatkou námestia je budova Hotela Jeleň. V jadre je to gotická stavba, spomínaná už v roku 1400. Kongresovú sálu hotela zdobí cenná stropová empírová maľba.

Ak by sa vám naše informácie málili, zastavte sa v Informačnom centre na Námestí sv. Michala 3. O histórii a súčasnosti mesta i jeho okolia vám prezradia ešte viac.

Podľa textových podkladov Jozefa Urminského
spracovala Zuzana Hrinková Siebenstichová
www.hlohovec.sk