Naša inšpirácia do raja cykloturistiky: za novými zážitkami Kolpašskou cyklotrasou okolo Banskej Štiavnice.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výlet kolpašskou cyklotrasou, Veľké Studenské jazero v Banskom Studenci

Keď sa o banskoštiavnickom okolí hovorí ako o raji cykloturistiky, vôbec to nie je prehnané. Bicykel vám umožní návštevu viacerých zaujímavých lokalít. A to i v priebehu jediného dňa. Teda čosi, čo je pre pešieho turistu nedosiahnuteľné. Jazda Kolpašskou cyklotrasou s množstvom zaujímavostí je dostatočným dôvodom, aby ste turistické aktivity v Banskej Štiavnici a jej okolí začali práve tu. Výlet sa dá absolvovať kedykoľvek na jar. Trvá asi dve hodiny a prejdeme približne 20 km po žltej cykloturistickej trase.

Výlet kolpašskou cyklotrasou, Banský-Studenec

V prospech výletu Kolpašskou cyklotrasou hovorí aj mierna premávka na ceste. So stretnutím s automobilom musíte rátať aj vo chvíli vrcholného zážitku z krásnej scenérie. Cestu začíname na dolnom konci historickej Banskej Štiavnice (križovatka s autobusovými zastávkami). Najskôr stúpame po ceste smerom na Banský Studenec (čo je dnešný názov starej baníckej osady Kolpachy, pôvodne Goldbach). Po nejakom čase prechádzate popri Arboréte v Kysihýbli (kedysi súčasť Baníckej a lesníckej akadémie, dnes študijná plocha Národného lesníckeho centra). Ďalej nás príjemná lesná cesta zavedie až do Banského Studenca. Kopíruje trasu bývalého banského jarku, ktorý privádzal vodu z Veľkej a Malej Kolpašskej vodnej nádrže do banského závodu v Štiavnici.

Neprehliadnite: Za novými zážitkami pozývame na bájne Sitno

Informačný panel s informáciami o arboréte na náučnom chodníku Kysihýbel

Informačný panel s informáciami o arboréte na náučnom chodníku Kysihýbel

Arboretum Kysihýbel

Foto: Jaroslav Jankovič

Prejdeme Banským Studencom až na horný koniec obce a pri autobusovej zastávke treba odbočiť doľava na asfaltovú cestu. Asi po 500 m prídeme na križovatku. V lete by sme sa mohli okúpať v Kolpašských jazerách. Stačí odbočiť doľava. My však pokračujeme rovno po ceste, po ktorej sa pomaly dostaneme až na vrchol stúpania. Tu sa oplatí chvíľu postáť a kochať sa okolím. Pri pohľade späť máme totiž pod sebou Kolpašské jazerá ako na dlani. Ďalej vedie cesta vľavo okolo vrchu Anderloch. Po dlhšom klesaní prichádzame k prameňu kvalitnej pitnej vody. Trasa pokračuje mierne zvlneným terénom. O chvíľu, za neveľkou lesníckou chatou, nás čaká predposledné stúpanie.

Jazierko v Kysihýbli

Jazierko v Kysihýbli

Po jeho prekonaní, asi 100 m v smere našej jazdy, križuje cestu náučný chodník Kysihýbel. Na pravej strane, asi 150 m od našej trasy, je technická pamiatka, podzemný andezitový lom. Z neho pochádza červený kameň, z ktorého sú postavené mnohé budovy v Banskej Štiavnici. Vrátime sa naspäť na cestu a dlhým klesaním sa spustíme do Kysihýbla. Tu na konci 19. storočia vybudovali rybníky, v ktorých študenti akadémie overovali možnosti chovu rýb. Keď pri horárni odbočíme doľava, vrátime sa na cestu, ktorou sme šli do Banského Studenca. Tu sa náš okruh uzavrel. Odtiaľ sa po vlastným stopách, vraciame príjemne unavení do Banskej Štiavnice. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov v pedáloch…