Kam s deťmi za tradíciami? Vianočné ozdoby z drôtu si vytvoríte v Považskom múzeu.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vianočné ozdoby z drôtu

V Považskom múzeu v areáli Budatínskeho hradu pribudli v novembri do expozície drotárstva v Drotárskom pavilóne nové repliky. Ich inštaláciou verejnosť získa ucelený obraz o charakteristickom a nezameniteľnom výzore drotárov a drotárskeho remesla. Okrem toho aktívni pracovníci múzea stále prekvapujú novými výstavkami a tvorivými dielňami: 29. novembra si tu záujemcovia môžu prísť zhotoviť drôtené vianočné ozdoby a od 5. decembra sa môžu kochať výstavou diel umeleckej drotárky Márie Porubčanskej s názvom V sieti…

Typická je tvorba inšpirovaná čipkou

Expozícia drotárstva obohatená o nové exponáty

Drotársky pavilón v areáli Budatínskeho zámku vznikol po zrekonštruovaní hospodárskej budovy v areáli Budatínskeho hradu. Stal sa miestom na realizáciu krátkodobých výstav. Múzeum postupne doň prenáša aj stálu drotársku expozíciu, ale snaží sa ju upraviť tak, aby sa lepšie prispôsobila netradičnému priestoru pavilónu a ešte viac približovala návštevníkom drotárske remeslo.

„Z dôvodu finančnej náročnosti nebolo možné zrealizovať novú expozíciu podľa pôvodných plánov a múzeum sa ju rozhodlo budovať na etapy. V súčasnosti prebieha snaha dať jej najmä interaktívnu a modernú podobu, aby podliehala dnešným trendom v múzejníctve.“ uviedla etnologička drotárstva Katarína Kendrová. Expozícia by mala byť úplne dokončená a verejnosti sprístupnená v roku 2021. Tá súčasná expozícia predstavuje drotárstvo po stránke historickej, umeleckej a od októbra 2019 aj etnografickej.

Vianočné ozdoby z drôtu

Vďaka projektu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, boli do pavilónu zakúpené flexibilné figuríny, zhotovený dobový odev a repliky vzácnych exponátov– súčasti výstroja drotárov. „Tradičné oblečenie drotárov (kompletný odev drotárskeho učňa džarka z obce Kolárovice a dva mužské odevy, charakteristické pre Štiavnik a Veľké Rovné) zhotovil Juraj Jakubík z Hvozdnice pri Bytči. Súčasťou projektu bola aj výroba replík vzácnych exponátov – koženej kapsy na nosenie drotárskych nástrojov či dokladov a koženého remeňa s náboženskými symbolmi na hotové výrobky. Tieto predmety zhotovil rodák zo Žiliny, Tibor Mahút.“ doplnila Katarína Kendrová.

Neprehliadnite: Rozprávkový svet a tradičný Budatínsky rínok

Figuríny drotárov sú v expozícii štylizované tak, aby návštevníkom priblížili jednu zo špecifických zvykoslovných činností drotárov, najmä z obce Kolárovice, vianočné obchôdzky s betlehemom. Ich inštaláciou verejnosť získa ucelený obraz o charakteristickom a nezameniteľnom výzore drotárov.

Príďte si vytvoriť vianočné ozdoby z drôtu

Mária Porubčanská tvorí najmä šperky

Považské múzeum si v rámci pravidelného cyklu podujatí Múzeum pre vás, pripravilo pre návštevníkov zaujímavé tvorivé dielne.

Účastníci podujatia zažijú spoločne s etnologičkou drotárstva Mgr. Katarínou Kendrovou originálnu vianočnú atmosféru už na konci novembra a vytvoria si vkusné originálne ozdoby z drôtu, ktoré im potom spríjemnia sviatočnú atmosféru vo vlastných príbytkoch. Zoznámia sa s prácou s medeným a oceľovým drôtom a naučia sa základné drotárske techniky i ozdobné prvky.

Drôtené Vianoce sa budú konať 29. novembra o 17. hodine v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu. Kvôli obmedzenému počtu je potrebné sa na ne vopred prihlásiť na tel. č. 0907 108 659.

Výstava diel z drôtu s názvom V sieti…

Priestory Drotárskeho pavilónu od 5. decembra 2019 do 3. februára 2020 obohatia diela žilinskej umeleckej drotárky Márie Porubčanskej. Výstava s názvom V sieti… mapuje jej dvadsaťročnú tvorbu. Bývalej ekonómke sa drotárstvo stalo celoživotným koníčkom. Jej záľuba sa prehĺbila prácou v Považskom múzeu v Žiline, kde sa ako lektorka hlbšie zoznámila s históriou remesla a stala sa jeho nadšenou propagátorku. Keďže ručné práce jej boli blízke, začala drôt spracovávať technikou šitej čipky a vytvorila si svoj vlastný výtvarný rukopis. Jeho základom sú jemné drôtené siete z drobných slučiek. Kombináciou očiek rôznych veľkostí vytvára dekoratívne vzory pripomínajúce čipku.

vystava_v_sieti

 Primárne tvorí drôtenú bižutériu, opletá však aj keramiku a sklo a vyrába dekorácie na rôzne príležitosti. Inšpiruje ju príroda, človek, ľudová kultúra, obľubuje aj duchovné a ezoterické námety. Pracuje s veľmi jemným materiálom, najčastejšie s medeným drôtom v rôznych farebných povrchových úpravách. Na šperky používa postriebrený a strieborný drôt, ktorý kombinuje s polodrahokamami a perlami. Práce Márie Porubčanskej sú odrazom jej otvorenej a optimistickej povahy – hravé, plné detailov a často aj farieb. Sú vyjadrením jej túžby po harmónii a potrebe dobra, lásky a porozumenia medzi ľuďmi. Symbolicky zamotaná v drôtenej sieti tak svojou tvorbou rozdáva radosť všetkým naokolo.“ prezradila  o autorke Márii Porubčanskej kurátorka výstavy – historička drotárstva Považského múzea v Žiline Katarína Hallonová.

Vianočné ozdoby z drôtu

www.pmza.sk