Kam za tradíciami a folklórom? V kaštieli Radoľa objavíte plno námetov z dreva, textilu a kože „na ľudovú nôtu“.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na ľudovú nôtu, kaštieľ Rudoľa

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sprístupnilo spolu s troma členmi rodiny Vnukovej v kaštieli Radoľa pozoruhodnú folklórnu výstavu „Na ľudovú nôtu“. Prístupná bude do 26. apríla 2020.

Autori výstavy Emília Vnuková, Ján Vnuk a Ján Vnuk mladší z Dolného Vadičova majú k folklóru veľmi blízko. preniesli Do výstavných priestorov kaštieľa Radoľa preniesli atmosféru ľudových tradícií a folklóru. Predstavujú verejnosti vlastnú tvorbu z dreva, textilu a kože.

Na ľudovú nôtu, kastiel Rudola

Pani Vnuková je vedúcou folklórnej skupiny Lučina. Ručné práce sú pre ňu aktívnym relaxom. Svedčia o tom vystavené party, čelenky, kľúčenky s folklórnym motívom, veľkonočné kraslice, bábiky vo „vajčovskom“ kroji, plátenné tašky či dózy. Pani Emília je zanietenou organizátorkou výstav s ľudovou tematikou.

Na ľudovú nôtu, kastiel Rudola

Jej manžel, Ján Vnuk, obľubuje hru na heligónke a lásku k ľudovej muzike vidieť i v jeho pekne zdobených fujarách, píšťalkách a ozembuchoch. Povrch nástrojov zdobí ornamentami, ktoré vyrezáva dlátom, ale používa aj techniku leptania kyselinou dusičnou, ktorá ornament sfarbí do hnedočervená. Drevo sa v rukách zručného majstra tiež mení na zvieratká, korýtka, varechy a iné predmety. Ľudovou tvorbou sa inšpiruje aj Ján Vnuk mladší, bývalý člen rodinnej kapely „Spod Ľadonhory“. Záľubu našiel v koži. Na výstave prezentuje kožené pastierske tašky, kabely, mešce, opasky, spony do vlasov i náramky. Na výrobu používa hovädziu hladenicu s hrúbkou 1 až 4 mm.

Neprehliadnite: Po stáročia formovali dušu Slovenska

Okrem odbornej literatúry hľadá inšpiráciu pre svoju tvorbu aj  na internete a výrobky starých ľudových majstrov vyhľadáva aj v múzeách. Zhotovuje originály, ale dokáže vyrobiť aj hodnoverné repliky. Takou je napríklad replika päťprackového opaska z čias Rakúsko-Uhorska. Storočný originál je uložený v zbierkach budapeštianskeho múzea. Súčasnú kópiu výrobku z rúk zanieteného majstra je možné porovnať aj na príklade vystavenej poštárskej kapsy. Ručne vyrábané kožené výrobky sú zošívané sedlárskym stehom prírodnými niťami a tiež koženými pásikmi.

Na ľudovú nôtu, kaštieľ Rudoľa čelenky

Špeciálne vodové, olejové aj liehové pigmentové farby na kožu a povrchové úpravy včelím voskom a šelakom, ktoré používali i starí majstri, dodávajú výrobkom atraktívny vzhľad. Pozoruhodné je tiež samotné zdobenie hĺbkovou razbou pomocou špeciálnych razníc, rydiel  a radlíkov, ktoré si autor vyrába sám, keďže sa nedajú kúpiť v obchode. Sám si vyrába aj mosadzné pracky, puklice, blanciare, či magočky, ktorými dotvára celkový vzhľad svojich kožených výrobkov.

Na ľudovú nôtu, kaštieľ Rudoľa

Súčasťou výstavy sú tvorivé dielne pre deti a školskú mládež, na ktorých si z papiera môžu vyrobiť skladacie harmoniky a ľudové dievčičky podľa makiet. Výstava je prístupná do 26. apríla 2020.

www.kysuckemuzeum.sk