Krehká krása nevídaná. Na výstave Trebišovski pisanki uvidíte viac ako 700 veľkonočných kraslíc

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výstava zdobených veľkonočných vajíčok v trebišovskom kaštieli – Trebišovski pisanki 2020

Trebišovski pisanki je podujatie, na ktorom všetkým až zrak prechádza… S príchodom vytúženej jari sa opäť hlási toto tradičné a obľúbené podujatie na južnom Zemplíne. Návštevníci v Trebišovskom múzeu môžu do konca mája obdivovať fortieľ a najmä trpezlivosť tvorcov (presnejšie takmer výlučne tvorkýň). Výborná inšpirácia pred Veľkonočnými sviatkami a zároveň možnosť obdivovať originálne vyzdobené holubie, slepačie, morčacie, husacie aj pštrosie kraslice od 40 vystavovateľov.

Hľadáte pred sviatkami inšpiráciu na veľkonočné zdobenie kraslíc? Výlet do Trebišova je odpoveďou na túto otázku. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči, čo všetko dokážu vykúzliť s kraslicami remeselníci z východu aj ďalších kútov Slovenska. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pozýva na 32. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc Trebišovski pisanki.

Nekonečné námety a nekonečné spôsoby zdobenia

„Návštevníci v trebišovskom kaštieli uvidia originálne diela od 40 vystavovateľov. Počas prehliadky budú môcť hlasovať za viac ako 700 kraslíc. Tento rok autori vyzdobili holubie, slepačie, morčacie, husacie aj pštrosie vajíčka. Máme tu aj rôznorodé techniky zdobenia. Od tradičných ako vosková batika, vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, až po netradičné techniky ako techniky prelamovania (madeiry), servítková technika (dekupáž), zdobenie farbami či rôzne kombinované techniky,“ povedala autorka výstavy Mária Parihuzová.

Trebišovski pisanki, lexikon.sk, Výstava zdobených veľkonočných vajíčok v trebišovskom kaštieli – Trebišovski pisanki 2020

Pisanki – celoživotná vášeň

Kraslice alebo, ozdobené vajíčka – pisanki – sú ako jeden z významných dokladov tradičného ľudového umenia, symbolom jarného oživovania prírody a predstavujú obetný, obradový alebo osobný dar. Na Slovensku sa až do súčasnosti zachovalo mnoho spôsobov ich zdobenia. Tieto tradície zostávajú živé práve vďaka autorom, ktorí sa zdobeniu kraslíc venujú celý svoj život. „Výstava v našom múzeu má už aj svojich stálych účastníkov. Návštevníci si budú môcť opäť pozrieť zdobené  kraslice od pani Anny Pálovčíkovej z Dvorianok a pani Evy Rabatinovej z Trebišova, ktoré doposiaľ nevynechali ani jednu prehliadku z doterajších 32 ročníkov,“ uviedla riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

Neprehliadnite:

Miloj, KST, lexikon.skMiloj – torzo chrámu, ktoré pripomína hriešnikom, že treba žiť podľa Božích pravidiel!

Výstava v Trebišove inšpiruje Slovensko

„Sme radi, že po dvojročnej pandemickej pauze sa môže táto obľúbená výstava opäť uskutočniť pre verejnosť. Je to jedna z výstav s najdlhšou tradíciou, ktorá je u návštevníkov mimoriadne obľúbená. Aj vďaka tomu sa preslávila i za hranicami Košického kraja, takže okrem domácich vystavovateľov budú môcť návštevníci obdivovať aj výtvory od autorov z Prešovského, Trenčianskeho, Trnavského či Banskobystrického kraja,“ dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Trebišovski pisanki, lexikon.sk

Výstava v priestoroch kaštieľa potrvá do 29. mája 2022. Organizátorom podujatia je kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja – Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Text a foto: Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove
Viac na:
www.muzeumtv.sk