Krištáľová krása


5890   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Krištáľová krása, lustre

Warning: Undefined array key 0 in /data/c/6/c68abd74-58fc-4ac9-940e-36a71fb61438/lexikon.sk/web/wp-content/themes/the-rex/inc/libs/bk_core.php on line 649

 

Medzilaborce poznáme ako cieľ obdivovateľov popartu, života a diela umelca svetového mena, ktorého hlboké korene sú v tomto malebnom kraji. Andy Warhol je istota, veľmi silný magnet a impulz rozvoja cestovného ruchu v tejto časti Slovenska. Krištáľová krása a jedinečnosť nezaostáva.

Málokto však vie, že okrem umeleckej ikony sa s Medzilaborcami spája ešte jedna svetovo uznávaná aktivita. Keď za Warholovými artefaktmi putujú návštevníci z celého sveta, opačné garde platí o produkcii spoločnosti Glass LPS – jedinej špecifickej výrobnej spoločnosti na Slovensku, ktorá má sídlo v tomto meste. Jej krehkú nenápadne nápadnú produkciu krištáľových lustrov obdivujú iní účastníci cestovného ruchu často i tisíce kilometrov od miesta ich vzniku. Úmysel dizajnérov podporiť historizujúci šarm a jedinečnosť hotela je v každom jednom prípade originálny a v žiadnom inom hotelovom rezorte sa neopakuje.

Často aj takýto interiérový „detail“ prispieva k úspechu a posúva napr. aj slovenské historické hotely v medzinárodných hodnoteniach stále vyššie a vyššie. Slovom, Medzilaborce prispievajú k „svetovosti“ a obohateniu cestovného ruchu v dvoch úplne rozdielnych rovinách už desiatky rokov – ako mesto a kraj rodiny Warholovcov a ako mesto dizajnu krehkej krištáľovej krásy lustrov tamojších zručných majstrov.

Minulosť a súčasnosť

Ešte za čias hlbokého socializmu – v roku 1970 – špecialisti z Jabloneckých sklární a domáci zruční remeselníci položili v Medzilaborciach základy výroby krištáľových lustrov. V Čechách mali tzv. krištáľové ovesy – tavené, lisované, brúsené a leštené z číreho krištáľového skla bohatú tradíciu. V 60. – 70. rokoch minulého storočia boli výrobky z neho veľmi žiadané, preto sa výroba rozširovala. Tak vznikla aj ďalšia fabrika Jabloneckých sklární na východe Slovenska.

V Medzilaborciach dávala živobytie viac ako 500 ľuďom. Nežná revolúcia a privatizácia však prekazila tento sľubný rozvoj. Našťastie nie celkom. Bývalí zamestnanci fabriky zanietení do skla páni Bochin, Lapišák a Švarkov sa rozhodli nevzdať. V roku 1999 založili na zelenej lúke fabriku Glass LPS a zamestnali miestnych zručných ľudí. Spočiatku len brúsili lustrové ovesy, dnes sa však pod rukami majstrov tvoria kompletné tradičné i moderné krištáľové lustre so stovkami symetrických žiarivých sklenených plôch ručne brúsených a leštených. Najbližšia podobná výroba je v Smržovke pri Jablonici nad Nisou v Čechách.

Krištáľová krása, lustre

Dnes majú v Medzilaborciach predajňu – vzorkovňu s vyše 400 druhmi svietidiel. Glass LPS viac ako 70 % výrobkov exportuje. Sú na všetkých kontinentoch. Medzi ich hlavných zákazníkov patria zahraničné obchodné firmy aj vo  Veľkej Británii, vo Francúzsku, na Ukrajine, Poľsku, Rusku, ale i individuálni klienti, umelci, architekti a dizajnéri.Konkrétne výrobky sa dajú objednať aj cez stránku www.glasslps.eu.

Starožitnosť, luxus, osobitosť

Na prvý pohľad sa zdá, že krištáľové lustre už nie sú v kurze. Diktát funkčnosti a uniformity sa naozaj o to pokúša dlhé roky. Architekti a dizajnéri, ktorí hľadajú originálne dominanty do moderných priestorov, však krištáľ opäť objavili. Dokázali skĺbiť historizujúce prvky s modernou a výsledkom je krásne brúsené sklo na modernom krištáľovom lustri napríklad vo vstupnej hale práve otvoreného hotela, divadla či luxusnej reštaurácie.

Prečítajte si: Najlepšie európske historické hotely za rok 2018 sú už známe

Časť našej produkcie zachraňuje starožitné lustre pri rekonštrukciách historických budov. Keďže máme šikovných majstrov a sklo opracúvame ručne, dokážeme spolupracovať s reštaurátormi pri opätovnom oživovaní historických lustrov v kostoloch, kaštieľoch a mnohých reprezentačných priestorov. Robíme aj ich repliky, aby dizajn zachráneného objektu bol presvedčivý, dobový a kompletný. Napríklad v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave je na recepcii náš luster, ktorý je rovnaký ako tam visel pred 80. rokmi,” dopĺňa Ing. Mikuláš Lapišák, jeden zo spolumajiteľov spoločnosti Glass LPS a pokračuje:

„Druhá časť výroby sa venuje modernej produkcii. Spolupracujeme s architektmi, dizajnérmi, návrhármi, ktorí z luxusných sklených krištáľov dokážu navrhnúť a naši majstri vytvoriť z krištáľového skla značky Bohemia Crystal, ktoré sa u nás lisuje, brúsi a leští do požadovaných tvarov, výnimočné moderné dielo. Svojou exkluzivitou pútajú pozornosť hostí. Samozrejme, využívame pri tom aj nové technológie. Moderné technológie tzv. LED žiaroviek majú minimálnu spotrebu elektriny. Napr. v Poľsku v hoteli Slnečný mlyn visí cez 4 podlažia 12 metrov dlhý luster. Robil sa v Medzilaborciach a pozostáva z  250 000 kusov krištáľov, má 450 žiaroviek a spotrebu len 1800 W.“

Podnikať z malého mesta s nedostatočne vybudovanými cestami a infraštruktúrou iste nie je jednoduché. Náročné podmienky však spoločnosť Glass LPS „vybrúsili“ ako pravý krištáľ a dnes patrí medzi špičku svetových výrobcov. Je ozdobou všetkých medzinárodných výstav dizajnu a svietidiel. V súčasnosti po podpísaní spolupráce s firmou SWAROVSKI sa spoločnosť dostala ešte vyššie v ponuke skutočného krištáľového luxusu. Také svietidlá dodávajú osobitný punc jedinečnosti a elegancie každému interiéru. Mať taký luster v interiéri, to je ako vlastniť najvzácnejší šperk v rodinnej šperkovnici.

Foto: archív Glass LPS