Levoča – vzácny klenot histórie a duchovnej sily. Zoznámte sa s mestom gotiky

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Levoča

Keď si budete robiť plány na dovolenkové cesty po Slovensku, určite nevynechajte Levoču. Mesto Levoča hrdé na svoju minulosť i mladé zároveň. Nie nadarmo sa jej hovorí srdce Spiša. Či už chcete spoznávať slovenskú históriu, alebo chcete brázdiť krásnymi levočskými lesmi, športovať či oddychovať. Tu ste na správnom mieste.

Mesto Levoča – historický skvost Spiša a celého Slovenska. Pýši sa bohatými dejinami a množstvom vzácnych historických pamiatok. V blízkosti troch slovanských osád, ktoré sa nachádzali na území dnešnej Levoče, sa v roku 1241 usídlili nemeckí kolonisti – Sasi, ktorí pôvodné osady rozvinuli a položili základy dnešného mesta. Poloha na križovatke starých obchodných ciest a rozsiahle mestské privilégia, najmä právo skladu udelené Karolom Róbertom z Anjou v roku 1321, urýchlili rozkvet mesta, čo sa odzrkadlilo aj vo veľkorysej architektúre Levoče.

Levoča

V 15. storočí priviedli do mesta aj významnú obchodnícku rodinu Thurzovcov. Pôsobenie tejto rodiny v Levoči malo významný podiel na rozvoji mesta, nakoľko vo veľkej miere podporovali školstvo, umenie a kultúru. V meste vlastnili niekoľko domov. Najznámejší Thurzov dom dnes môžeme po nedávnej rekonštrukcii obdivovať v pôvodnej kráse. Rozvoj a výstavba mesta vrcholili v 15. a 16. storočí, keď mala Levoča vybudované aj kamenné hradby s baštami, z ktorých sa zachovala už len časť.

Levoča

Pýchou Levoče je Bazilika minor sv. Jakuba zo 14. stor. Uchováva množstvo pamiatok gotického a renesančného rezbárstva i maliarstva. Majstrovským dielom je hlavný oltár, ktorý sa považuje za najvyšší neskorogotický drevený krídlový oltár na svete. Má výšku 18,62 m a jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. Vznikol v troch etapách v priebehu rokov 1507 – 1517. V oltárnej arche dominujú monumentálne sochy Madony, sv. Jána Evanjelistu a sv. Jakuba staršieho.

Zaujímavé: Choď a foť v Prešovskom regióne

Na zatvorených krídlach oltárnej skrine je cyklus tabuľových malieb na tému pašií a na otvorených sú výjavy zo života sv. Jána Evanjelistu a sv. Jakuba staršieho. Do predely je vsadené gotické súsošie Poslednej večere. Ostatnú tvorbu tohto geniálneho umelca môžu návštevníci vidieť v dome Majstra Pavla, kde je umiestnené múzeum, ktorého sa venuje výlučne jeho dielam.

Levoča

Dominantou levočského námestia je okrem Baziliky sv. Jakuba aj renesančná, pôvodne gotická mestská radnica z roku 1615. Ďalšími dostavbami a prestavbami získala svoj súčasný, nezameniteľný charakter. V priestoroch radnice je v súčasnosti umiestnené múzeum, zamerané na dejiny mesta a je v nej aj priestor aj na koncerty a výstavy. Levoča je každý rok dejiskom aj viacerých veľkých kultúrnych podujatí, akými sú napríklad Dni Majstra Pavla či Tajomná Levoča.

Najvýznamnejšou udalosťou Levoče je púť na Mariánsku horu, ktorú každoročne navštívi niekoľko stotisíc pútnikov. V roku 1995 v rámci púte na Mariánsku horu odslúžil svätú omšu pápež Ján Pavol II.

Levoča, Kostol Panny Márie Levoča

Levoča – bývalé slobodné kráľovské mesto – bola pre svoje jedinečnosti spolu s Dielom Majstra Pavla zapísaná v roku 2009 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Mesto Levoča sa pýši nielen významným kultúrno-historickým potenciálom, ale aj širokým spektrom možností pre voľnočasové aktivity v blízkom okolí mesta, ktoré môžu využiť všetky vekové kategórie i rodiny s deťmi počas celého roka. V letných mesiacoch sú pre návštevníkov atraktívne najmä značkované turistické chodníky, cyklochodník, bio-kúpalisko či priestory pre športové aktivity a v zime viaceré strediská zimných športov v okolí.

www.ik.levoca.eu