Juraj Poliak / Lexicon slavicum na Festivale súčasného vizuálneho umenia na Slanickom ostrove umenia.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Lexicon slavicum na Slanickom ostrove umenia

Lexicon slavicum prekvapí návštevníkov Slanického ostrova umenia. V rámci druhého ročníka festivalu súčasného vizuálneho umenia budú môcť vidieť toto dielo slovenského vizuálneho umelca Juraja Poliaka. Súčasťou prehliadky je možnosť vystúpiť do arkádového priečelia na poschodí bývalého slanického kostola a vidieť dielo a ostrov z vtáčej perspektívy.

Kto je Juraj Poliak?

Slovenský vizuálny umelec Juraj Poliak (*1969) výtvarne komunikuje prostredníctvom grafiky, objektového umenia, umenia inštalácie, grafického dizajnu a scénografie. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, neskôr absolvoval študijné pobyty v Saint-Étienne a Paríži vo Francúzsku a v gréckom Solúne. Vystavoval na Slovensku, ako aj v zahraničí (Solún, Paríž, Saint-Étienne, Washington, Krakov, Viedeň, Norimberg, Bielsko-Biała, Graz, atď.). Ako scénograf úspešne pracoval pre viaceré slovenské aj zahraničné divadlá. Je autorom výtvarného návrhu niekoľkých muzeálnych expozícií a výstav. Za svoju činnosť získal niekoľko prestížnych ocenení.

lexicon slavicum


Lexicon slavicum

Dielo Juraja Poliaka Lexicon slavicum čerpá z dvoch hlavných prameňov. Prvým je historicko-kultúrny kontext miesta – Slanický ostrov umenia, pre ktoré bolo vytvorené, a druhým je výtvarná kreativita a intelektuálna hravosť autora. Názov Lexicon slavicum priamo poukazuje na rovnomenné dielo Antona Bernoláka s plným názvom Lexicon Slavicum Bohemico-Latino-Germanico-Ungaricum. Viacjazyčný slovník vytvoril slanický rodák Anton Bernolák (1762 – 1813) v rokoch 1787 – 1808, avšak vyšlo až po jeho smrti. Šľachtic a kňaz Anton Bernolák bol prvým kodifikátorom spisovnej slovenčiny a týmto dielom, databázou slovnej zásoby spisovného jazyka, sa usiloval zavŕšiť svoje celoživotné úsilie o kodifikáciu jazyka.

Neprehliadnite: 

Rozhľadne na Slovensku

Rozhľadne na Slovensku.
Kde nájdeme tie najatraktívnejšie a kam až naše oko dovidí?

 

Netradičné výtvarné poňatie

Výtvarnú zložku diela, skladajúcu sa z jednotlivých písmen, ktoré inštalácia spája do slov, vytvoril Juraj Poliak technologicky výnimočným spôsobom. Tak ako vznikol Slanický ostrov, vznikli aj jednotlivé písmená. Každé písmeno bolo vyformované ako vyvýšený ostrov pokrytý plátnom v nádobe plnej farby. Procesom zaplavovania, vylievania, odparovania vody a usadzovania farby vo výškach a hĺbkach plátna vznikali vrstevnice, obrysy pevniny v tvare písmena, pevniny, ktorá sa zároveň stala maľbou. Písmená inštalované na ploche ostrova vytvárajú v očiach návštevníka slová. Spôsob inštalácie na tyčiach im naviac umožňuje pohyb vo vetre, vietor ich môže otáčať okolo svojej osi.

Lexicon slavicum

 

Umelcovu výpoveď si určite zapamätajte…

Významovo viacvrstvové dielo poukazuje na našu nestabilitu, neukotvenosť v súčasnej spoločnosti a v jej historických procesoch, na labilitu medziľudských vzťahov, ktorých kvalita je závislá nielen od činov, aj v od spôsobu komunikácie. Teda od slov, správneho spôsobu ich výberu z našich osobných lexikónov a ich používania.

Prehliadka diela i Ostrova umenia v termíne od 25.8. do 1.9., sa koná v štandardnom návštevníckom režime, pri rovnakom časovom harmonograme plavieb a za obvyklú cenu vstupenky.
Ctenej verejnosti však odporúčame informovať sa o návštevníckom režime priamo v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. 

Kurátor: Michal Čajka
Organizátor: Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Foto: archív redakcie a OG v Dolnom Kubíne

Kde nás nájdete?

Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Hviezdoslavovo námestie 11, 026 01 Dolný Kubín

GPS: N49°12’25.64″ E19°17’48.25″
telefón: +421 43  586 3212                              
e-mail: orgaldk@vuczilina.sk

 

Oravská galéria

 

 

 

Viac informácií na:

www.oravskagaleria.sk 
www.lodslanica.sk/