Ľubovniansky hrad patrí do trojice najlepších slovanských múzeí. Jeho návšteva očarí aj vás.


9767   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ľubovniansky hrad – skanzen ľudovej dediny

V minulosti sa Ľubovniansky hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije pestrými expozíciami a mnohými podujatiami, ktoré aktívni pracovníci múzea pripravujú po celý rok pre domácich návštevníkov, turistov a zvlášť pre žiakov škôl z celého regiónu. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor. Niet divu, že sa Ľubovnianske múzeum dostalo do prvej trojice najlepších slovanských múzeí v rámci medzinárodného ocenenia Živa Award. Deň Prešovského samosprávneho kraja je aj tu plný zážitkov.

Podujatia na hrade

Deň Prešovského samosprávneho kraja na Ľubovnianskom hrade 12. novembra 2019 umožnil voľný vstup do expozícií hradu a skanzenu. Návštevníci sa mohli zúčastniť na komentovaných prehliadkach depozitárov a výstavy “La femme fatale”. V skanzene si zase mohli pozrieť ukážky pečenia chleba i tradičného tkania kobercov na krosnách.

Ľubovniansky hrad – skanzen ľudovej dediny

Ľubovniansky hrad v užšom výbere medzinárodného ocenenia Živa Award

Oceňovanie pomenované po slovanskej bohyni Žive sa udeľuje od roku 2012. Pripravuje ho medzinárodná nadácia Fórum slovanských kultúr. Ide o neziskovú organizáciu založenú v roku 2004. Cieľom súťaže je rozvíjať kultúrne hodnoty, tradície a špecifiká v kultúrach krajín hovoriacich slovanskými jazykmi. Tento rok sa udeľovanie cien uskutočnilo v októbri v Čiernej Hore.

Ľubovniansky hrad – skanzen ľudovej dediny

Na cenu Živa Award bolo nominovaných 113 múzeí z trinástich krajín, v ktorých sa hovorí niektorým zo slovanských jazykov. Ľubovnianske múzeum bolo nominované za ukážkovú starostlivosť a obnovu hradu Ľubovňa, sprístupnenie takzvaných otvorených depozitárov, udržiavanie kontaktov s potomkami po majiteľoch hradu a získanie vzácnych zbierkových predmetov z Francúzska, Poľska, Luxemburska, Španielska a Maďarska. Tohtoročnú cenu v Čiernej Hore napokon získalo Múzeum politických dejín v ruskom Petrohrade, ale Ľubovnianske múzeum sa dostalo do najužšieho výberu troch múzeí.

Ľubovniansky hrad – skanzen ľudovej dediny

„Hoci sme nevyhrali, dostali sme sa do užšej trojky, aj keď sme spomedzi slovanských štátov tým menším, čo sa týka počtu obyvateľov, nie však pamiatok. Urobili sme kus dobrej práce, hrad je stále v rekonštrukcii, je to veľké povzbudenie a posun dopredu,” uviedol riaditeľ múzea v Starej Ľubovni Dalibor Mikulík.

Neprehliadnite: Poklad a relikvie svätej Kingy

Účasť zároveň umožnila porovnať fungovanie Ľubovnianskeho múzea s inými. Riaditeľ múzea to zhodnotil takto: „Dozvedel som sa, ako obnovujú pamiatky iní, ako napríklad vybavujú sponzorov alebo mimorozpočtové finančné zdroje, ako sa tvoria nové expozície a podobne. Videl som, ako niekde inde opravujú hrady a pamiatky, a musím povedať, že na tom nie sme najhoršie. V Čiernej Hore je toho zničeného oveľa viac a chýbajú tam programy na obnovu, ako máme na Slovensku.“

Ľubovniansky Hrad, Nevidiaci

Ľubovniansky Hrad, Nevidiaci

Ľubovnianske múzeum zriadili v roku 1956 na hrade Ľubovňa zásluhou zberateľa a rezbára Andreja Čepiššáka. Vlani si ho pozrelo 196 000 platiacich návštevníkov. V rámci múzea je sprístupnený hrad aj skanzen pod ním. Múzeum ponúka expozície histórie hradu, hradnej fortifikácie, kaplnky, renesančného paláca, pivovaru, liehovaru a tiež expozíciu venovanú princeznám de Bourbon. Unikátom je, že mnohé z expozícii múzea sú prístupné aj nevidiacim návštevníkom.

Anna Konečná
Foto: archív Ľubovnianskeho múzea