Minerálna voda Vincentka: ideálna prevencia a podporný prípravok pri bakteriálnej a vírusovej infekcii dýchacích ciest

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Flasa Vincentka

Luhačovická minerálna voda Vincentka má jedinečné zloženie. Pomáha najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest, alergiách a problémoch s hlasivkami. V tomto roku oslavuje táto známa liečivá minerálka významné výročie. Už 200 rokov sa plní do sklených fliaš a distribuuje sa pre verejnosť.

Hertodova sprava písomnú správu TARTARO-MASTIX MORAVIAE

Etiketa Vincentky

Z prameňa histórie

Prvá písomná zmienka o existencii luhačovických minerálnych vôd pochádza od fyzika a lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu, člena Akadémie prírodovedcov Svätej ríše rímskej a fyzikusa kráľovského mesta Brna. V roku 1669 vydal v Brne písomnú správu TARTARO-MASTIX MORAVIAE (Korbáč Moravský na usadeninu) o chemickom zložení luhačovickej vody. Opísal spôsob pitnej kúry a jej úspešné výsledky. Ako reakciu na Hertodovo pojednanie dal gróf Ondrej Serenyi upraviť hlavný prameň na úpätí veľkej Kamennej v Luhačoviciach.

Vincentka 200 rokov plnenia do skla

Vincentka dobyla cisársku Viedeň

Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. Meno pochádza od grófa Vincenca z rodu Serényiovcov. Koncom 18.storočia dal v Luhačoviciach postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. História kúpeľníctva v Luhačoviciach však siaha už do roku 1590. Samotný prameň bol upravený okolo roku 1680; vtedy sa mu hovorilo Hlavný prameň. V roku 1789 bol nad prameňom vybudovaný murovaný pavilón, ktorý mal podobu kaplnky uzavretej mrežou. Na prednej stene bol nápis: Chorému k úteche, zdravému k potešeniu.

Sucasna plniaren Vincentka

Minerálka bola zdrojom obživy tunajších občanov; volali ich vodári. Vozili ju na rôzne miesta do Rakúska i Uhorska konskými povozmi. Spočiatku ju plnili do drevených sudov, neskôr do hlinených nádob. Od roku 1780 vozili luhačovickú Vincentku do Viedne, kde išla na odbyt v reštauráciách, vinárňach, kaviarňach a lekárňach. Podávali ju aj na cisárskom dvore.

Sucasna plniaren Vincentka

Zrodenie fľašovej tradície

„Takpovediac technologický zlom nastal v roku 1820, keď sa prešlo na plnenie minerálnej vody Vincentka do fliaš. Významní moravskí stavitelia František a Kajetán Vašíčka navrhovali od roku 1820 na dopyt Jana Nepomuka Serényiho nové kúpeľné stavby. Medzi nimi aj Jánov dom a plniareň Vincentky. V tom čase sa  na plnenie minerálnej vody začali namiesto keramických nádob používať sklenené fľaše s objemom 1,5 l. Sklo je na uchovávanie výnimočných vlastností minerálok ten najlepší materiál, ktorý dobre zachováva ich stabilitu“, hovorí Ján Šumšal, riaditeľ Vincentky, a. s. Dodáva, že sklenené fľaše sa lepšie prepravovali, boli lacnejšie a aj estetickejšie ako keramické nádoby. V roku 1852 bola postavená nová plnička Vincentky a k jej prameňu  pristavaná drevená kolonáda. Táto plnička minerálky slúžila svojmu účelu takmer 100 rokov. V roku 1883 bola udelená minerálnej vode Vincentka strieborná medaila na medzinárodnej výstave vo Viedni.

Neprehliadnite: Chcete zmeniť kvalitu svojho života?

V rokoch 1947 – 1948 bola pri výstavbe novej kolonády postavená aj súčasná hala Vincentka. Prameň je zvedený k pôsobivo upravenej fontáne a k výdajnému pultu, kde je možné minerálku ohrievať. V roku 1993 bola plniareň sprivatizovaná, no po troch rokoch činnosť prevádzku ukončila. Pred 22 rokmi súčasný vlastník – akciová spoločnosť Vincentka – postavil plniareň znova na nohy. Čoskoro začala vyrábať a exportovať na Slovensko, Cyprus, do Ruska, Číny, Estónska, Južnej Kórey, Rakúska, USA a na Ukrajinu. V roku 2019 sa predalo 5,7 milióna fliaš.

Flasa Vincentka

Využitie Vincentky

Vincentka, ale aj ďalšie prírodne minerálne vody v Luhačoviciach, sú alkalické, hydrouhličitanochloridosodné, jódové vody, ktoré sú silne mineralizované (Na, K, Mg, Ca, Mn, chloridy, bromidy, jodidy, sírany) s vysokým obsahom voľného oxidu uhličitého. Pri inhalácii minerálnych vôd sa uplatňuje ich komplexný účinok. Inhalácie minerálnych vôd zrieďujú hlieny (majú účinok mukolytický). Ovplyvňujú lokálny metabolizmus sliznice dýchacích ciest, znižujú dráždivosť slizníc horných ciest dýchacích, zvyšujú sekrécie. Minerálka uľahčuje vykašliavanie, zlepšuje funkciu riasinkového epitelu a má aj protizápalový účinok.

Vincentka-produktovy-rad-ja

„Vincentku môžete používať bez obáv ako podporný prípravok v prípadoch bakteriálnej i vírusovej infekcie dýchacích ciest. Slúži pre uvoľnenie dýchania pri akútnych a pri chronických ochoreniach dýchacích ciest a alergiách. Vincentka je ideálna na prevenciu, pri ľahkom prechladnutí, na doliečenie kašľa a nádchy,“ vymenúva J. Šumšal.

Vincentka poslúži nielen pri liečbe, ale aj na prevenciu. Odporúča sa kloktať najmenej 2-krát denne, ráno a večer. Nosový sprej Vincentka slúži na zvlhčovanie sliznice nosnej dutiny a nosohltanu, predovšetkým pri pobyte v prostredí s nízkou relatívnou vlhkosťou vzduchu, v priestoroch s ústredným kúrením a v prostredí znečistenom prachovými časticami. Sprej nie je návykový, obsahuje 100 % čistú prírodnú Vincentku a po spotrebovaní stačí doliať Vincentku z fľaše. V súčasnosti  sa z koncentrátu Vincentky vyrábajú aj zubné pasty, hydratačné krémy i pastilky, ktoré sú vhodné na regeneráciu hlasiviek, na osvieženie a zvlhčenie sliznice dutiny ústnej. Sú veľmi dobré pri ochoreniach hrdla, angínach, ale aj pri strate hlasu, oslabení hlasiviek. Často ich používajú speváci, moderátori, spíkri, resp. ľudia, pre ktorých sa hlas stal ich každodenným pracovným nástrojom.

www.vincentka.cz


TagsGastro