Nevedeli ste sa dočkať? Dobrá správa: lanovka na Lomnický štít sa znova opatrne a spoľahlivo vznáša povetrím.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Lanovka na Lomnický štít opäť v prevádzke

Visutá lanovka na Lomnický štít má za sebou pravidelnú výmenu ťažného lana. Zaujímavý technický kúsok v náročnom vysokohorskom prostredí spolu so všetkými nevyhnutnými kontrolami zvládol personál lanovky za dva týždne.

Lanovka na 2634 metrov vysoký Lomnický štít prekonáva 855 metrové prevýšenie a jazdu zo Skalnatého Plesa absolvuje za 8,5 minúty. Po prvýkrát previezla pasažierov v roku 1941. „Na svoju prevádzku využíva lanovka v súčasnosti dve nosné laná. Po nich sa – ako po koľajniciach – presúva medzi oboma stanicami, a jedno ťažné lano, ktoré zabezpečuje samotný pohyb lanovky. A práve ťažné lano sme z dôvodu opotrebovania museli vymeniť,“ uviedol po skončení prác riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Lanovka na Lomnický štít opäť v prevádzke

Laná lanovky dostávajú počas prevádzky poriadne zabrať najmä s ohľadom na extrémne podmienky. „V lete doň často udierajú blesky, v zime zasa úradujú nielen extrémne mrazy, ale napríklad aj poriadne hrubá námraza. Laná sa opotrebúvajú, preto ich v pravidelných intervaloch kontrolujeme a vymieňame. V prípade ťažného lana je tento interval 5-12 rokov; v závislosti od opotrebenia. Súčasná výmena bola štvrtou výmenou ťažného lana počas môjho 25-ročného pôsobenia na lanovkách,“ uviedol prevádzkový riaditeľ lanových dráh Ján Slamený. Nové 4,2 km dlhé lano s priemerom 26,5 mm o hmotnosti 10 700 kg museli najprv autom vyviezť na medzistanicu Štart, odkiaľ ho navijakom cez terén dostali na Skalnaté Pleso.

Neprehliadnite:

Tam sme ho montážnym spletom pripevnili na staré ťažné lano, za pomoci ktorého sa nové obtiahlo v celom úseku. Priamo na Skalnatom Plese sa nové lano v predpísanom ťahu prichytilo koncovkami o záves kabíny. Staré lano sa počas montáže súčasne odoberalo a rezalo na dĺžku cca 2 m, aby sa dalo zviezť a následne zlikvidovať. Tento v skratke opísaný postup prác trval takmer 12 dní,“ vysvetlil komplikovanú technickú operáciu Ján Slamený.

Lanovka na Lomnický štít opäť v prevádzke

Unikátna visutá charakteristická červená kabína lanovky následne absolvovala nevyhnutné testovacie jazdy a kontroly. Dnes je už opäť v plnej kondícii a v prevádzke pre verejnosť. Ponúka možnosť pohodlnej dopravy na Lomnický štít. Okrem astronomického pracoviska SAV a meteorologickej stanice sa na “Lomničáku” nachádza aj najvyššie položená kaviareň na Slovensku Dedo a dva apartmány, ktoré umožňujú zažiť výnimočnú noc na Lomnickom štíte. Štandardná kapacita, ktorá je 14 osôb plus sprievodca, je v súčasnosti z preventívnych dôvodov obmedzená na 8 pasažierov a sprievodcu.

Po výmene lana sú tak v súčasnosti už v dennej prevádzke lanovky na celej trase z Tatranskej Lomnice až na Lomnický štít. V prevádzke je aj pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok. Lanovka Solisko Expres na Štrbskom Plese je k dispozícii zatiaľ len vo víkendovom režime. Tatranské strediská sú v opatrne rozbiehajúcej sa sezóne pripravené obslúžiť návštevníkov a dopriať im pohodlie a zážitky v reštauráciách, kaviarňach, atrakciách či v športových obchodoch. Ubytovanie je možné v Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici ako aj v apartmánoch na Lomnickom štíte.

Lanovka na Lomnický štít opäť v prevádzke

Vedeli ste, že…

…materiál na výstavbu lanovky na Lomnický štít bol na Skalnaté pleso dovezený koňmi a na Lomnický štít dopravený ľuďmi, ktorí na vrchol vyniesli takmer 300 ton materiálu do výšky 2 634 metrov?
…lanovku stavalo približne 70 ľudí z Lendaku, Spišskej Belej a Kežmarku?
…jedno montážne lano nieslo vo svojich rukách na štít 36 nosičov?
…budovy lanoviek boli vytesané z kameňa použitého z neďalekého kameňolomu?

zdroj: www.mindop.sk