Nordic walking v zime – severská chôdza ako zaručene účinný liek na všetky neduhy. Neváhajte…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Nordic walking

Nordic walking – severská chôdza je pomerne mladý druh športu. Vznikol vo Fínsku ako letná tréningová metóda pre bežcov na lyžiach. Je to šport vhodný pre každého, za každého počasia a v každom ročnom období, pretože je jednoduchý, finančne nenáročný a veľmi efektívny pre udržiavanie výbornej fyzickej i duševnej kondície.

 

Ide o chôdzu so špeciálnymi palicami. Sú podobné ako tie lyžiarske. Sú vybavené kovovými hrotmi alebo nasadzovateľnými gumovými nadstavcami podľa typu terénu. Pri chôdzi s palicami je zapojených 600 svalov v tele, horná časť tela preberá až 30% práce nôh a odľahčuje ich od záťaže.

Vyberáme pár faktov z histórie

Táto metóda je dnes samostatná športová aktivita. Jej počiatky sú datované do roku 1930, keď fínski bežeckí lyžiari využívali nordic walking pri letnej príprave. Na praktizovanie nordic walkingu využívajú klasické bežkárske palice.
V roku 1966 bol nordic walking prvýkrát využitý na hodine telesnej výchovy na základnej škole. Hodinu s názvom chôdza s lyžiarskymi palicami viedla fínska priekopníčka Leena Jääskeläinen. V rokoch 1968 – 1971 pôsobila ako profesorka na University of Jyväskylä a zaradila tu nordic walking do výučby. V nasledujúcom období 1973 – 1991 (ako hlavná inšpektorka na Fínskom ministerstve školstva) propagovala nordic walking na hodinách telesnej výchovy a spropagovala ho v rozhovoroch pre viaceré fínske médiá. Podobne, v rokoch 1987 – 1988 boli zorganizované prvé verejné preteky vo Fínsku. K legendárnej Leene Jääskeläinen sa pridáva riaditeľ Fínskej asociácie rekreačného športu Tuomo Jantunen.

Nordic walking v zime – severská chôdza proti pandémii

 

Špeciálne pomôcky

Od roku 1996 sa začali vyrábať prvé palice vhodné pre nordic walking. Aki Karihtala (vtedajší marketingový riaditeľ značky Exel, súčasný prezident INWA) vytvoril akčný plán na propagáciu tejto ozdravno – športovej aktivity na celom svete. Podarilo sa tiež zastabilizovať medzinárodný názov pre severskú chôdzu nordic walking a zorganizovať prvé inštruktorské kurzy. Neskôr sa tento šport rozšíril po celkom svete a dnes je to mimoriadne obľúbená samostatná športová disciplína.

Neprehliadnite: 

Bardejovské kúpele sú otvorené v špeciálnom režime, Astoria noc

Bardejovské Kúpele –
výborný tip na cestu za zdravím pri prekonávaní zdravotných problémov


Ako to funguje?

Pri chôdzi v štýle nordic walkingu sa kráča takzvane za telom, nie pred telom, pohyb nejde z lakťa (nekrčíme ho), avšak z ramena. Práca s palicami zabezpečuje prirodzené a šetrné striedanie napínania a uvoľňovania svalstva, ktoré sa tým zároveň posilňuje. Chodci majú kontakt so zemou a používaním palíc sa rozdelí ich telesná hmotnosť medzi ruky a nohy. Takto sa až o 30 % odľahčí pohybový aparát. Na rozdiel od bežcov, ktorí v pohybovej fáze zaťažia svoje kĺby až trojnásobkom svojej telesnej hmotnosti, ide o športovú aktivitu vhodnú pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou, kolenami, zvýšenou hmotnosťou.

 

nordic walking

 

Odporúčame: pridajte sa! Netreba dlho rozmýšľať…

Pre opatrnejší prístup ku kostiam odborníci odporúčajú spôsob aj pri osteoporóze. Nordic walking má nesporný vplyv na zlepšenie telesnej kondície a motoriky a je vhodný aj pre ľudí s problémami udržiavania rovnováhy. Výhodou takejto chôdze je aj menšie napätie v oblasti krčnej chrbtice, aktivácia trojhlavého svalu ramena, prsného svalu, ramenného pletenca aj širokého svalu chrbta. Pri aktívnom športovaní je zapojených až 90 % svalov tela. Postupom času sa z nordic walkingu vyvinul ešte rad ďalších športov ako nordic blading, nordic snowshoeing, nordic cruising, nordic running, nordic winter walking. Obľuba športu nie je limitovaná žiadnym ročným obdobím. V zime má svoje neopakovateľné čaro, tým skôr, že ide o individuálny šport, ktorý je vhodný aj pri výnimočných a aktuálnych protipandemických obmedzeniach.

Tento zaujímavý šport má svoje silné korene aj na Slovensku. Jeho oficiálnou platformou je Slovenská asociácia Nordic Walking – SNWA.  (RE)


Foto – zdroj: SNWA
Viac na: www.snwa.sk