Objavujeme málo známe lokality Slovenska: noc turistov na vrchu Veľký Plešivec – Čachtické Karpaty.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Náš dlhodobý seriál zaujímavých turistických putovaní po menej známych lokalitách pokračuje výstupom na Veľký Plešivec. Vrch Veľký Plešivec (484 m n.m.) sa hrdo vypína medzi obcami Čachtice a Hrachovište a je súčasťou horského podcelku Čachtické Karpaty. Časť vrchu je zalesnená, časť pokrývajú stepi a lesostepi s bohatým výskytom chránených druhov rastlín a živočíchov, najmä stepného hmyzu.
 
Veľký Plešivec poskytuje široký výhľad do údolia Váhu a na Považský Inovec. Za dobrého počasia odtiaľto možno vidieť až sedem hradov, ktoré kedysi strážili uhorsko-českú hranicu na Považí. Veľký Plešivec je dominantou okolia, rázovitého kopaničiarskeho kraja a obcí Hrachovište, Višňové, Podolie, Čachtice a Častkovce. Výstup je možný z niekoľkých miest. Napríklad po žltej značke z obce Hrachovište; odtiaľto to na Plešivec trvá asi 40 minút. Po modrej značke sa na Plešivec dostanete z Čachtického hradu. Na Veľký Plešivec sa dá dostať i z podolských kopaníc.
 
Táto vychádzka však trvá približne 1,5 hodiny. Cesta na vrchol z obce Hrachovište vedie od potoka oproti kostolu a má strmší ráz, prístup od Čachtického hradu je zdĺhavejší a kľukatejší. Vašej pozornosti určite neujde blízky Čachtický hrad, ktorý zrazu vidíme z inej strany. Panoráma ďalej pokračuje cez Považský Inovec, dominantný hrad Tematín až po Jaslovské Bohunice. Veľký Plešivec zaraďujeme pod Čachtické Karpaty, ako jeden zo štyroch podcelkov Malých Karpát. Na vrchole vo výške 484 metrov nad morom je osadený železný kríž z r. 1923. Okrem turistiky a potešenia z panoramatických výhľadov je vrch vhodným a vyhľadávaným miestom paraglidistov.
 

Neprehliadnite:
Známy zelený klenot: Národný park Veľká Fatra – Krížna a Kráľova studňa

Ako prišlo Hrachovište k svojmu názvu…

K obci Hrachovište sa viaže zaujímavá povesť a zároveň i vysvetlenie, od čoho je odvodený jej zaujímavý strukovinový názov. Podľa oficiálnej stránky obce to bolo, milé deti, vraj takto: Kde bolo, tam bolo, preoblečený uhorský kráľ Matej – nenápadne odetý ako pútnik – zisťoval, či jeho poddaní nekonajú nejaké pestvá. Počas potuliek stretol furmana, ktorý ho – ako “neznámeho” pútnika – odviezol domov. Vďačne mu navaril hrachovej kaše a poskytol nocľah. Ráno sa mu chcel kráľ odvďačiť. Za prejavené dobré srdce i pohostinnosť venoval furmanovi tri ruže a za hrachovú kašu rovno celú dedinu plnú hrachu. Odvtedy nesie dedina spod Plešivca názov Hrachovište a v erbe má – samozrejme – tri ruže…

Čachtická biela pani…

Známa obec Čachtice leží 7 km juhozápadne od okresného mesta Nové Mesto nad Váhom. Prvá písomná zmienka o obci je v listine Bela IV. z roku 1248 pod názvom Čekče. V roku 1392 dostala obec výsady s trhovým a jarmočným právom a v roku 1494 ju kráľ Vladislav oslobodil od platenia mýta. Na konci 16. storočia bola obec spustošená počas tureckých vpádov. V 17. storočí tu už bola početnejšia obec habánov, ktorí vlastnili mlyn a rozvíjali hrnčiarske remeslo. V Čachticiach sa snúbi história smutne preslávená zločinmi Alžbety Bátoriovej. Výstavba najstaršieho jadra sa uskutočnila medzi rokmi 1263-1276. V histórii hradu sú zaznamenaní viacerí významní majitelia ako napríklad Matúš Čák Trenčiansky, Ctibor zo Ctiboríc, či rodina Nádašdyovcov, ku ktorým patrila aj Alžbeta Bátoriová. Hrad bol v roku 1708 vypálený; už ako opustený vyhorel v roku 1799. Postupnej rekonštrukcie niektorých častí sa Čachtický hrad dočkal až v súčasnom období.

Aktuálna pozvánka – víkend na Čachtickom hrade 20. – 21. 6.

V čase od 10. do 18. hodiny čaká na nedočkavých návštevníkov mnoho zaujímavých aktivít. Spoznáte staré remeslá, ako farmárčili farmári, sokoliari ukážu svoje majstrovstvo a ešte veľa iných prekvapení.

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk