Plytvanie jedlom sa týka nás všetkých

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Plytvanie jedlom

Celosvetovo ročne vyhodíme približne 1,3 miliardy ton potravín, čo v prepočte predstavuje až tretinu všetkých potravín, ktoré sa dorobia. Vedeli ste, že v koši skončí ročne až 45 % zeleniny a ovocia? Čísla sú naozaj desivé. Navyše plytvanie jedlom, stále stúpa. Ak však zasiahneme a každý z nás zmení svoj spôsob nakladania s potravinami, nemusí sa to skončiť katastrofou…

Plytvanie jedlom – Hrozivé čísla

Odhaduje sa, že od roku 1974 sa plytvanie potravinami celosvetovo zvýšilo až o polovicu. Podľa Organizácie Spojených národov (OSN) skončí v podobe odpadu viac ako tretina celosvetovo vyprodukovaných potravín určených na ľudskú výživu. A to aj napriek tomu, že 870 miliónov ľudí na svete hladuje. Ak to takto pôjde ďalej, do roku 2050 by sme mali zvýšiť produkciu potravín o viac ako o 60 %, aby sme boli schopní nakŕmiť rastúcu populáciu.

Plytvanie jedlom, teda potrebný nárast produkcie potravín, ubližuje aj životnému prostrediu: Získavanie pôdy na pestovanie väčšieho množstva potravín znamená následné odlesňovanie a ďalšie násilné formy zásahu do prírody. Vedeli ste, že plocha potrebná na vypestovanie objemu vyhodeného jedla je väčšia ako rozloha Číny?

Plytvanie jedlom

Myslíte, že nás sa to netýka? „Pre predstavu, priemerný obyvateľ Slovenska ročne vyprodukuje viac ako 160 kilogramov potravinového odpadu, čo predstavuje hmotnosť dvoch veľkých chladničiek. Pričom až 9 % domácností denne vyhadzuje potraviny. Z tohto dôvodu je dôležité a nevyhnutné začať od seba,“ vysvetľuje Alexandra Kolárik z občianskeho združenia Free food, ktoré sa dlhodobo venuje tejto problematike na Slovensku.

Nevyhnutné kroky k neplytvaniu

Práve kvôli týmto spomínaným a mnohým ďalším dôvodom sa z plytvania jedlom stal celospoločenský problém, ktorý sa týka naozaj každého z nás, nevynímajúc ani značkových výrobcov, ktorých sa táto téma nemusí priamo dotýkať.

Plytvanie jedlom

Spoločnosť Klarstein je síce výrobcom elektronických spotrebičov, ale uvedomujeme si, že máme možnosť meniť „mindset“ ľudí za pomoci rôznych kampaní. Chceme sa zodpovedne postaviť za správnu vec, ktorá sa dotýka každého z nás. A spoločným úsilím reálne znížiť množstvo vyhodeného jedla u spotrebiteľov. Naším cieľom je poukázovať na obrovské mrhanie jedlom a začneme tým, že ukážeme ľuďom, že ani jedlo, ktoré je staršie nepatrí ešte do koša,“ povedala Klaudia Malenovská zo spoločnosti Klarstein.

Zaujímavé: Poznáte slovenské BIO a RAW potraviny?

V nadväznosti na spomínaný problém sa spoločnosť Klarstein, v spolupráci s organizáciou OZ Free Food, ktorá poukazuje na tému plytvania potravinami na Slovensku, rozhodla šíriť osvetu a poukázať na tento problém medzi ľuďmi, pretože potravinami sa plytvá naprieč celým dodávateľským reťazcom. Od počiatočnej poľnohospodárskej produkcie, až po konečnú spotrebu v jednotlivých domácnostiach.

Plytvanie jedlom

Spolupráca vyvrcholila do niekoľkých aktivít. Rozhodli sa organizovať eventy, kampane, workshopy pre influencerky a média, aby informovali komunitu ľudí, ktorá má vplyv na svojich čitateľov a sledovateľov a môžu ďalej šíriť osvetu o Food waste na Slovensku. Cieľom je teda priniesť jednoduché alternatívy ako predchádzať plytvaniu a ponúknuť rôzne rady, tipy a triky ako sa dá menej plytvať potravinami a tiež priniesť argumenty, prečo by sme mali začať práve od seba.

Záujemcovia o problematiku nájdu viac informácií o predchádzaní plytvania jedlom aj na stránke

Foto: Pixabay
www.freefood.sk a na www.odpadlici.sk


TagsGastro