Poklady špajzy ukrývajú tajomstvá babských receptov – ako zmierniť príznaky chrípky a nachladnutia
Nachladnutie, nádcha a chrípka na nás útočia najmä v zimných mesiacoch. Samozrejme, môžu aj v iných obdobiach veľmi nepríjemné prekvapiť. Keď sa to stane a príznaky nie sú „na nevydržanie“, nemusíte minúť veľké sumy v lekárni. Riešenie na zmiernenie symptómov a príznakov chrípky a nachladnutia sa často skrýva v šere našej komory.
Cesnaková kúra
Jedným zo zázračných prísad našich babičiek je cesnak. Nielen pri varení, ale aj ako protiliek na chrípku a prechladnutie. Ak si trúfate, pre najlepší výsledok (a zároveň aj najjednoduchší spôsob prípravy) si dajte surový, čerstvý cesnak len tak, bez akejkoľvek ďalšej suroviny. Ak máte príliš citlivý žalúdok na tento počin, natrite jeden celý mesiačik na hrianku. Túto dobrôtku si môžete dopriať denne až dovtedy, kým nebudete úplne zdraví.
Na zmiernenie typických príznakov nádchy (hlieny, kašeľ, bolesť hrdla, upchatý nos) si môžete doma pripraviť aj sirup z cesnaku a medu. Použite jeden celý cesnak, nakrájajte ho na drobné kúsky. Potom pridajte asi 1 dcl medu. Nechajte túto zmes odstáť minimálne dve hodiny (ideálne však 6 – 8 hodín), následne z nej každú hodinu dajte za jednu čajovú lyžičku. Ak chcete ísť na istotu, pridajte ešte štyri až päť lyžíc čerstvej citrónovej šťavy.
Zázvorový shot
Zázvor posilňuje imunitný systém a používa sa tiež ako prírodný prostriedok proti prechladnutiu a chrípke. Môžete si z neho uvariť čaj alebo limonádu. Ak však túžite po niečom silnejšom, máme pre vás ďalší overený babský recept.
Citrón a zázvor nakrájajte na tenké plátky. Do menšej zaváraninovej fľaše dajte vrstvu zázvoru, položte na ňu niekoľko plátkov citróna (alebo polejte citrónovou šťavou), a najvyššia vrstva bude med. Opäť nasleduje zázvor, citrónové krúžky (alebo citrónová šťava) a med. Takto pokračujte, kým neminiete všetky ingrediencie. Fľašu nenaplňte úplne. Zavrite ju a položte na 2-3 dni na tmavé, chladnejšie miesto. Minimálne raz denne pretrepte.
Neprehliadnite:
Ako proti stresu v čase epidémie? Posilnením osobnej imunity s Psychofonetikou©
Po uplynutí tejto doby môžete túto dobrotu smelo konzumovať. Po otvorení by sa mala uchovávať v chladničke a mala by sa občas pretrepať alebo premiešať. Do fľaše siahajte iba plastovou lyžičkou. Môžete ju pridať aj do (nie horúceho) čaju, dokonca aj do prevarenej vody (nechajte ju vychladnúť do vlažnej teploty). Síce to nebude chutiť ako JACK DANIEL’S HONEY, ale očakávajte prekvapivo príjemnú arómu.
Nenápadný poklad záhrady: čierna reďkovka
Čierna reďkovka nepatrí momentálne medzi najpopulárnejšie zeleniny. Avšak ani náhodou nie preto, že by nebola silnou konkurenciou pre chutné prísady zdravých jedál. Je pravda, že jej protichrípkové účinky sa prejavujú v nie príliš delikátnom pokrme, odmenou za zaťaté zuby však bude naozaj rýchly a účinný boj proti chorobe.
Rozkrojte jeden kus čiernej reďkovky na polovicu, vydlabte jej vnútro a zalejte lyžicou medu. Nechajte ju niekoľko hodín na teplom mieste, a potom pozbierajte všetku svoju odvahu a pošlite tento babský liek do žalúdka.
Halierová dezinfekcia soľou
Kloktanie slanou vodou je jednou z najstarších metód na zmiernenie bolesti hrdla, pretože lieči, no prinajmenšom zmierňuje opuch. Jednou z hlavných vlastností soli je totiž to, že odvádza vodu z buniek. Výsledkom je, že opuchnuté bunky sa zmenšia a eliminuje sa vnútorný tlak, ktorý spôsobuje bolesť. Kloktanie slanou vodou je tiež vynikajúce, keď máte upchatý nos alebo silnú nádchu, pretože slaná para pomáha rozpúšťať prebytočné sekréty.
Medzi babské odporúčania sa zaraďuje aj pálenka. Naši predkovia boli presvedčení o tom, že dezinfikuje aj zvonka aj zvnútra, takže ju konzumovali pri žalúdočných problémoch, bolestiach hrdla a zubov. No dnes už vieme, že kloktanie alkoholom vysušuje hrdlo, čiže bude zraniteľnejšie a menej odolné voči vírusom a baktériám. Frndžalica vám môže pomôcť pri zmiernení bolesti.
Ďalšie odporúčania
Proces uzdravenia môžete urýchliť aj inými opatreniami, pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. Aj keď sa počas nachladnutia alebo chrípky usilujeme vyhýbať chladnému vzduchu, vetrajte často. V interiéroch okolo nás kolujú škodlivé mikroorganizmy aj za bežných okolností, no počas choroby ich počet narastie. Predstavte si, koľkokrát si za deň zakašlete a tým vypúšťate vírusy a baktérie do svojho bezprostredného okolia. Nebojte sa teda urobiť prievan niekoľkokrát za deň.
Zvlhčovanie vzduchu je dobré pre regeneráciu sliznice. Je taktiež účinnou metódou prevencie. Suchý vzduch totiž vysušuje dýchacie cesty, čím odstraňuje ochrannú vrstvu hlienu. Uľahčí tak baktériám usádzanie v dýchacích cestách. Ale v rozpore so všeobecne prevládajúcim názorom o naparovaní priame vdychovanie horúcej pary nie je vždy nápomocné. Ak máte zapálenú sliznicu, takéto opatrenie môže byť aj škodlivé.
Zdroj fotiek: freepik.com