Práca popri dôchodku. Odborníčka z MAXIN´S Group radí: trvalý pracovný pomer alebo práca na dohodu?


140   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
práca popri dôchodku

Práca popri dôchodku je dnes relatívne bežná a zabehnutá prax u mnohých seniorov. Okrem finančného prilepšenia prináša práca seniorovi benefity vo forme socializácie, udržiavania fyzickej aj mentálnej kondície, samostatnosť a v neposlednom rade aj možnosť zvýšenia sumy starobného dôchodku. Riadny starobný dôchodca pritom môže pracovať na trvalý pracovný pomer aj na dohodu. Čo sa mu oplatí viac? 

Keď sú dôchodok a trvalý pracovný pomer v harmónii

Riadny starobný dôchodca, teda nie poberateľ predčasného starobného dôchodku, môže začať pracovať na trvalý pracovný pomer kedykoľvek a nie je s tým spojená žiadna ohlasovacia povinnosť voči Sociálnej poisťovni To znamená, že po dovŕšení dôchodkového veku a priznaní starobného dôchodku môže buď pokračovať v práci, ktorú robil dovtedy, alebo si kedykoľvek môže nájsť inú. Bude poberať dôchodok a zároveň aj plat.
„Senior môže pracovať na základe pracovnej zmluvy, ktorá sa riadi zákonníkom práce, alebo môže pracovať na dohodu, ktorá môže mať podobu skráteného úväzku, polovičného úväzku alebo inak časovo flexibilného úväzku,“ vysvetľuje Katarína Garajová (na obr.), generálna riaditeľka z personálnej agentúry MAXIN´S Group.

práca popri dôchodku

 

Poberateľ predčasného starobného dôchodku také možnosti nemá

Tiež síce môže pracovať, ale len na dohodu a jeho príjem z dohody nesmie ročne presiahnuť sumu 2 400 eur. Ak zarobí viac, Sociálna poisťovňa mu zastaví vyplácanie predčasného starobného dôchodku a obnoví ho až potom, ako senior dovŕši riadny dôchodkový vek, alebo keď ukončí prácu na dohodu.

Výhody pracovnej zmluvy

Dôchodca pracujúci na základe pracovnej zmluvy má všetky práva a povinnosti zamestnanca. Má nárok na dovolenku, nárok na nemocenské dávky (platená práceneschopnosť), nárok na príspevok na stravu. A ak pracuje v spoločnosti, ktorá má viac ako 50 zamestnancov, tak má aj nárok na príspevok na rekreáciu.
Na základe odvodov na dôchodkové poistenie, ktoré za pracujúceho dôchodcu odvádza jeho zamestnávateľ, bude pracujúcemu dôchodcovi priebežne vždy od januára nesledujúceho roka zvýšený dôchodok. Toto sa deje automaticky, netreba o to žiadať.

Po ukončení pracovného pomeru

Po ukončení pracovného pomeru môže o zvýšenie dôchodku požiadať Sociálnu poisťovňu raz ročne. Stačí na ústredie Sociálnej poisťovne poslať neoficiálny list (netreba vypĺňať žiadne tlačivo), v ktorom budú uvedené identifikačné údaje (meno, priezvisko, rodné číslo, adresa). Do predmetu listu treba uviesť, že ide o žiadosť o zvýšenie dôchodku a to od 1. januára aktuálneho roka do dňa zániku poistenia, teda do dňa ukončenia pracovného pomeru. List musí byť podpísaný. Sociálna poisťovňa potom pošle dôchodcovi rozhodnutie o jeho žiadosti a nový výmer starobného dôchodku.

Neprehliadnite: 

opatrovateľky seniorov

Opatrovateľky seniorov.
Je ich čoraz menej a Slovensko stojí pred výzvou starnúcej populácie – ako ďalej?

 

Práca na dohodu

Poberatelia starobného dôchodku môžu byť zamestnaní aj formou dohody o práci. Práca na dohodu môže byť časovo flexibilnejšia ako trvalý pracovný pomer, ktorý sa riadi pracovnou zmluvou.
Ani prácu na dohodu netreba oznamovať Sociálnej poisťovni. Ale z príjmu, ktorý je vyšší ako 200 € mesačne musí dôchodca platiť odvody. Zároveň si však môže uplatniť úľavu z týchto odvodov a odvody budú platiť iba z rozdielu medzi príjmom a sumou 200 €. 
Požiadať o odvodovú úľavu je jednoduché. Stačí vyplniť čestné vyhlásenie pre zamestnávateľa, v ktorom potvrdíte, že si odvodovú úľavu neuplatňujete u iného zamestnávateľa. Ten potom tento fakt oznámi sociálnej poisťovni.
Ak má pracujúci dôchodca viacero pracovných dohôd u viacerých zamestnávateľov, túto úľavu si môže uplatniť iba u jedného z nich.

Ako ukončiť prácu

Ak sa seniorovi práca, ktorú robí, z akéhokoľvek dôvodu nepáči, alebo ak sa zhoršuje jeho vitalita či zdravotný stav, môže svoj pracovný pomer kedykoľvek riadnym spôsobom ukončiť. „Skôr, ako to urobí určite odporúčame hovoriť so zamestnávateľom o problémoch, ktorým dôchodca čelí a ktoré mu zhoršujú jeho prácu. Dnes majú zamestnávatelia mnoho možností, ako mu pomôcť, napríklad vo forme mentoringu, koučingu alebo preradenie pracovníka na iné, jemu lepšie vyhovujúce miesto,“ poradila K. Garajová z MAXIN´S Group.

 

práca popri dôchodku

 

Čo, ak táto cesta zlyhá?

Ak táto cesta zlyhá, alebo vôbec nie je riešením, ukončuje senior prácu podľa právneho rámca jeho zmluvy. Pokiaľ má pracovný pomer, treba podať výpoveď a buď mu prvý deň mesiaca, ktorý nasleduje po odovzdaní výpovede začína plynúť výpovedná lehota, alebo sa so zamestnávateľom dohodne na výpovedi formou dohody. Dĺžka výpovednej doby (spravidla 1 až 3 mesiace) je vždy uvedená v pracovnej zmluve.
Výpoveď formou dohody znamená, že sa zamestnávateľ a jeho zamestnanec – pracujúci dôchodca, dohodnú na termíne a podmienkach ukončenia pracovného pomeru. Pracujúci dôchodca môže mať nárok na odstupné, ak je to uvedené v jeho pracovnej zmluve. 
Pri pracovnom pomere na dohodu sa tento končí dohodou oboch strán – pracujúceho dôchodcu a jeho zamestnávateľa.

Práca popri dôchodku – kde hľadať prácu?

Odborníci odporúčajú seniorom hľadať si pracovného ponuky rovnakým spôsobom ako v aktívnom pracovnom veku – na pracovných portáloch, prostredníctvom personálnych agentúr, v inzertných novinách, na sociálnych sieťach, ale aj s využitím kontaktov v okruhu rodiny, priateľov a známych.
To, o akú prácu majú seniori záujem, je veľmi individuálne. „Niektorí pokračujú v tom, čo robili počas aktívneho pracovného života, iní dávajú prednosť sezónnym prácam alebo práci s takou náplňou, ktorú dovtedy nemali, ale umožňuje to ich zdravotný stav a fyzická kondícia. Je fajn, keď práca seniora dokáže rozvíjať a udržiavať po akejkoľvek stránke, či už mentálnej alebo fyzickej a keď mu do života okrem financií prináša aj ďalšie benefity v podobe nových vzťahov, nových zručností alebo vedomosti,“ povedala odborníčka z personálnej agentúry MAXIN´s Group.

 

práca popri dôchodku

 

Bežná prax aj na Slovensku

Dnes je práca popri dôchodku na Slovensku bežná prax. Dnes pracuje vyše 200-tisíc starobných dôchodcov. A toto číslo bude pravdepodobne rásť. „Spoločnosť sa veľmi mení a tým, že na pracovnom trhu chýba obrovské množstvo pracovnej sily. Zamestnávatelia pristupujú k pracujúcim seniorom úplne inak ako v minulosti. Vytvárajú im podmienky na to, aby mohli pracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku. Pracovný trh sa im veľmi prispôsobuje a toto možno očakávať aj do budúcna,“ uzavrela Katarína Garajová. (TRU)

Foto: Trumpeter a pixabay