Robotická rehabilitácia má význam pri liečbe pacientov. Problém je nízke povedomie o možnostiach liečby.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
robotická rehabilitácia

Robotická rehabilitácia je spôsob liečby, pomáhajúci pacientom, ktorých úrazy s poškodením mozgu a miechy pripútali na lôžko či na vozík. Roboty dnes pomáhajú už aj na Slovensku. Aké sú možnosti tejto terapie a čo hovoria výsledky štúdií?

Robotika v medicíne nie je žiadna novinka. Najmodernejšie výdobytky v oblasti robotickej neurorehabilitácie máme aj na Slovensku. Podľa americkej štúdie z oddelenia intenzívnej starostlivosti univerzitnej nemocnice prispela včasná rehabilitácia ku skráteniu doby hospitalizácie pacientov s narušenou mobilitou. Dĺžka pobytu na JIS sa skrátila zo 6,9 dňa na 5,5 dňa a celková dĺžka pobytu v nemocnici zo 14,5 na 11,2 dňa. Následne po prepustení z nemocnice je najdôležitejšie pokračovať v intenzívnej rehabilitácii a postupne kombinovať konvenčnú t. j. tradičné rehabilitačné postupy s robotickou.

Spolupráca: robot človek

Vďaka robotom sa pomoc pacientom posúva na úplne inú úroveň. „Robot človeka nenahradí, ale pacient bez pomoci robota nedokáže to, čo s ním. Robot je presný, neúnavný, neunaviteľný a hoci nemá city, dokáže pacienta motivovať, aby v rehabilitácii napredoval, aj keď po malých krôčikoch,“ hovorí Bc. Anita Hrdlovics, hlavná fyzioterapeutka neurorehabilitačného zariadenia Levita.
„Najlepšie výsledky sa dosahujú kombináciou konvenčnej rehabilitácie s robotickou. Vzájomne sa dopĺňajú a pomáhajú ľuďom s poruchami postoja, úchopu aj chôdze,“ dopĺňa FBLR lekárka MUDr. Jarmila Petrovičová, CSc., externá FBLR lekárka kliniky Levita Lehnice, bývalá hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre fyziatriu, balneológiu a rehabilitáciu. 

Neprehliadnite: 

Omega 3

Omega 3 mastné kyseliny – prečo sú dôležité pre vaše zdravie?


Robotická presnosť stimuluje mozog

Rehabilitačné roboty patria do oblasti pokročilých rehabilitačných technológií. Sú to motorizované zariadenia, ktoré umožňujú mobilizáciu končatín v rámci senzomotorickej aj kognitívnej rehabilitácie. Väčšina z nich umožňuje aj interakciu s virtuálnym prostredím. „Robot uľahčuje pohyb, ktorý sa pacient snaží naučiť alebo obnoviť. Kombinácia presnosti pohybu s veľkým počtom opakovaní umožňuje vytvárať nové spojenia, tzv. synapsií v mozgu. Žiadny fyzioterapeut nedisponuje takou silou, vytrvalosťou a presnosťou pri opakovaných pohyboch ako robot. Zároveň treba dodať, že vyšetrenie a následné nastavenie sofistikovanej technológie podľa individuálnych potrieb pacienta stále ostáva v rukách a kompetenciách fyzioterapeuta“ vysvetľuje MUDr. Matej Fülöp, lekár FBLR zo zariadenia Levita

Robotický LOKOMAT Pro pomáha 

Najnovšiu generáciu robota LOKOMAT Pro so špeciálnym FreeD modulom máme už aj na Slovensku. „Ide o robotické ortézy, ktoré pomáhajú pri nácviku chôdze. Odľahčujú telesnú hmotnosť pacienta a zároveň dávajú nohám, svalom, a teda aj mozgu, spätnú väzbu – mozog sa vtedy učí, ako sa pohyb robí. Jedna dávka terapie LOKOMATOM môže podľa stavu pacienta trvať aj 45 – 60 minút,“ ozrejmuje Bc. Anita Hrdlovics, hlavná fyzioterapeutka z neurorehabilitačného zariadenia Levita.

Robotická rehabilitácia


Robotická rehabilitácia môže byť aj prvou voľbou

Uzdravovanie pacienta s poškodeným mozgom je tímová práca niekoľkých špecialistov (FBLR lekár, neurológ, psychológ/psychiater, logopéd, fyzioterapeut, prípade potreby iných odborníkov), pacienta a robotiky. Živé časti tímu spoločne vytvoria rehabilitačný plán a roboty ho pomáhajú plniť. Robota pritom musí vždy nastavovať a pacientovi pri rehabilitácii pomáhať certifikovaný fyzioterapeut. O možnosti rehabilitácie s pomocou robotiky sa pacienti často dozvedajú, až keď využijú možnosti, ktoré im boli navrhnuté ako prvé. Keby sme boli prvou voľbou v rehabilitácii, naša komplexná liečba by im pomohla rýchlejšie a v ešte väčšej miere,“ konštatuje na záver hlavná fyzioterapeutka Anita Hrdlovics. (TRU)

Foto: pixabay a archív