Sittafordská záhada je tajomný a napínavý príbeh Agathy Christie v novom vydaní Zelenej knižnice.


52   -   0
Share:
Sittafordská záhada

Sittafordská záhada je detektívny román, ktorý napísala Agatha Christie v roku 1931. Bolo to na začiatku vrcholného obdobia jej tvorby. Aj v súkromnom živote sa začínalo šťastné obdobie spisovateľky, keďže práve vtedy (presnejšie rok predtým) sa zoznámila so svojím druhým manželom, archeológom Maxom Mallowanom, ktorému knihu aj venovala. Dodáme, že tento detektívny román vychádza v novom vydaní v edícii Zelená knižnica.

Máme zimu, vonku je mrazivo a príbeh sa začína…

Je mrazivý večer, všade záveje snehu. V starobylom sídle v odľahlej dedinke odrezanej od sveta si šesť ľudí kráti čas vyvolávaním duchov. Spočiatku nevinná zábavka nadobudne strašidelný ráz, keď prítomní rozlúštia odkaz zo záhrobia, oznamujúci vraždu majiteľa sídla…

Presne takto tajomne sa začína Sittafordská záhada od Agathy Christie a rýchlo zisťujeme, že duchovia neklamali. Polícia vzápätí zatkne zdanlivo jediného podozrivého, ktorý prichádza do úvahy: kapitánovho synovca Jamesa Pearsona.

Kto pomôže…?

Smoliarovi Jamesovi môže pomôcť iba jeden človek – jeho energická snúbenica Emily, ktorá zapojí všetok svoj pôvab aj um do pátrania na vlastnú päsť. Šance nájsť vraha sa zvyšujú, keď do roboty zapriahne i nádejného novinára Charlesa Enderbyho. Treba len prebrať viac možností, veď vrahom môže byť hociktorý obyvateľ Sittafordu takisto ako nebezpečný väzeň, ktorý nedávno ušiel z neďalekého Princetownu…

Neprehliadnite: 

Hradisko Valy Bojná – vrch Holý kameň a jaskyňa pod Holým kameňom

Považský Inovec a krajina v okolí Hradiska Bojná má svoje čaro aj v zime počas vegetačného pokoja


Detektívka z roku 1931 mala hneď od začiatku veľký úspech

Zaujímavosťou je, že v tomto románe Agatha Christie prvý raz vo svojej tvorbe zakomponovala do deja paranormálne javy alebo teda motív čiernej mágie. Špiritistické seansy boli totiž v Anglicku v tom čase veľmi populárne. Vďaka tomu sa autorke podarilo ešte umocniť beztak ponurú atmosféru anglického vidieka uprostred zimy

„Pozorný čitateľ si môže všimnúť niekoľko odkazov na román Pes baskervillský od Agathinho literárneho predchodcu, slávneho  Arthura Conana Doyla, ktoré autorka zašifrovala do príbehu, ako napríklad nebezpečný väzeň, čo utiekol z neďalekej väznice, alebo postava prírodovedca, nadšeného milovníka vtáctva pána Rycrofta,“ upozorňuje Anna Pokorná z vydavateľstva Slovenský spisovateľ.

Sittafordská záhada


A ešte jedna zaujímavosť

keď v r. 2006 vznikal podľa románu televízny film, tvorcovia scenára pridali do deja postavu slečny Marplovej, akoby neverili, že príbeh môže zaujať aj bez slávnych detektívov Hercula Poirota či Jane Marplovej. No nestalo sa, a hoci je Sittafordská záhada bez týchto dvoch obľúbených postáv, je to pútavé čítanie, veľmi príjemná atmosféra, jemný humor a typický christieovský rukopis.

Aj o tomto knižnom tipe jednoznačne platí atribút mimoriadnej výnimočnosti. Podobne je to s mnohými inými, ktoré pre vás pravidelne starostlivo bude vyberať aj v tomto roku knižný publicista Milan Buno.

Medzititulky: redakcia
Foto: pixabay a archív redakcie

Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk

 

 


TagsKnihy