Strata zamestnania. Ako zvládnuť túto nepríjemnú situáciu prakticky a šikovne? Hľadajme spolu riešenia…


2914   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
strata zamestnania, lexikon.sk

Strata zamestnania je pre drvivú väčšinu ľudí nepríjemnou záťažou, ktorá má viac než len finančné dôsledky. Predstavuje vážne emocionálne aj mentálne výzvy, dokonca aj pre takého človeka, ktorý disponuje skutočne stabilnou psychikou. Na tento fakt poukazujú aj posledné roky svetovej pandémie, počas ktorej sa výrazne zvýšil počet tých, ktorí sa nečakane stali nezamestnanými. V tomto článku vám poskytneme niekoľko tipov, ako môžete takúto situáciu zvládnuť bez väčšej ujmy.

strata zamestnania, lexikon.sk

Využite finančnú podporu

Žiaľ, povinnej administratíve sa pravdepodobne nevyhnete. Nezabudnite sa zaregistrovať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ideálne do 7 dní od ukončenia pracovného pomeru. Týmto krokom si v prvom rade zabezpečíte to, že vás zaregistrujú do evidencie uchádzačov o zamestnanie. V tom prípade zdravotné poistenie za vás bude platiť štát. Príjemným bonusom je to, že pokiaľ spĺňate určité podmienky, budete mať nárok na finančnú podporu.
Ak rozmýšľate nad pôžičkou, mali by ste vedieť, že banky zohľadňujú výšku príjmu žiadateľa. Pre človeka po strate zamestnania to asi nie je tá najlepšia správa. Ako to uvádza internetový portál Financer.sk (Financer Slovensko), v takomto prípade môžete využiť napríklad pôžičku bez dokladovania príjmu. Pokiaľ však predpokladáte, že ešte dlhšiu dobu nebudete mať žiadny zdroj peňazí, vďaka ktorému by ste dokázali splácať pôžičku, takéto rozhodnutie môže byť aj riskantné. Odporúčame vám obrátiť sa na odborníkov, napríklad aj cez vyššie spomenutú internetovú stránku Financer.sk.

starta zamestnania, lexikon.sk

Hľadáte rýchle riešenie?

K menšej sume za veľmi krátky čas sa viete dostať aj cez rýchlu pôžičku. Poskytnú vám ju nebankové spoločnosti, ktorým sa nemusíte preukázať úverovým registrom a nebudú od vás žiadať ani doklad o výške vášho príjmu. Podmienky, ktoré musíte spĺňať, sú jednoduché. Napríklad, musíte mať viac ako 18 rokov, byť občanom Slovenskej republiky s bankovým účtom vedenom v slovenskej banke.
Svoje financie môžete zlepšiť aj tak, že začnete šetriť. Spíšte všetky svoje mesačné výdavky. Premyslite si, ktoré sú nevyhnutné a ktoré by ste mohli z tohto zoznamu vyškrtnúť. Často platíme aj za také služby, ktoré iba zvyšujú náš komfort, no v skutočnosti ich nepotrebujeme k plnohodnotnému životu.

Neprehliadnite:

Pracujete z domu home office, lexikon.sk , strata zamestnaniaPracujete z domu? Niet nad pohodlie vo vašej domácej pracovni. Pár dobrých rád sa zíde…

Panika je zbytočná

So stratou zamestnania sa každý vyrovnáva inými spôsobmi, či už ide o intenzitu prežívania alebo dĺžku obdobia zotavenia. Nezľaknite sa toho, ak budete musieť čeliť aj výrazne negatívnym emóciám. Rátajte s tým, že proces vysporiadania má niekoľko fáz, vo väčšine prípadov ide o nasledovné:

  • odmietnutie,
  • hnev,
  • vyjednávanie,
  • depresia,
  • prijatie

Pripravenosť je silná zbraň, ušetrí vám veľa energie. Namiesto paniky využite toto obdobie na sebapoznávanie, vzdelávanie a prípravu na pracovné pohovory. Ak ste doteraz nemali čas na akúkoľvek formu sebarozvoja, teraz to môžete dobehnúť. Zapíšte sa na nejaký užitočný online kurz, počúvajte podcasty, pozerajte voľne dostupné vzdelávacie videá, čítajte, cvičte, nebojte sa rozvíjať svoju kreativitu. Možno prídete na to, že v skutočnosti by vás bavilo niečo úplne iné ako to, čo ste robili vo svojom profesijnom živote doteraz.

starta zamestnania, lexikon.sk

Polovica úspechu: dobrý životopis

Keď si ujasníte, akým smerom sa chcete vybrať pracovne, pomaly sa po nej vyberte. Robte to systematicky. Pripravte precízny životopis, resp. oživte svoj starý, doplňte nové informácie o svojej poslednej práci.
Dajte si záležať na tom, aby obsah slúžil vašim účelom. Aj keď máte precízne vypracovaný životopis z minulosti, nemusí byť v súlade s očakávaniami pracovnej pozície, o ktorú sa chcete uchádzať teraz. Píšte zručne, zato výstižne, zmažte informácie, ktoré sú zbytočné a zvýraznite kľúčové výrazy. Pokiaľ gramatika nie je vašou silnou stránkou, poproste niekoho, aby vám pomohol. To isté platí aj o formáte žiadosti.

Veľkou pomocou sú internetové portály s pracovnými inzerátmi. Na väčšine z nich sa môžete zaregistrovať s možnosťou zverejnenia vášho životopisu a nastavenia notifikácií na vami preferované pracovné pozície pri ich zverejnení. Nájdite si každý deň nejaký čas na surfovanie medzi ponukami, pomáha to zorientovať sa na pracovnom trhu. Nezabudnite rozhodiť siete ani na sociálnych sieťach, dajte vedieť svojim známym, že si hľadáte robotu.

Zdroj fotiek: Freepik.com